Klimczok - zbójecka góra na mapie Beskidu Śląskiego

Klimczok - zbójecka góra na mapie Beskidu Śląskiego

Klimczok to znany i lubiany przez turystów szczyt znajdujący się w Beskidzie Śląskim. Jest drugim co do wielkości wzniesieniem na jego terenie - wysokością przewyższa go jedynie Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Na Klimczok wiodą dobrze wytyczone szlaki turystyczne, które pozwalają dotrzeć na jego wierzchołek w wygodny i bezpieczny sposób. Po drodze można podziwiać piękne widoki, malowniczą, beskidzką przyrodę, a tuż przed szczytem wstąpić do słynnego Schroniska PTTK Klimczok, które oferuje noclegi i atrakcje dla gości w prawdziwie górskiej scenerii.

Klimczok jest miejscem, które można odwiedzić właściwie przez cały rok. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się w okresie letnim, kiedy jego zdobycie jest szczególnie łatwe i niewymagające pod względem kondycji. Nie brakuje jednak miłośników górskich wycieczek, którzy wybierają się na szczyt Klimczoka także w zimie, korzystając m. in. z kolejki linowej na Szyndzielnię lub wybierając najłatwiejszy i najszybszy szlak ze Szczyrku. W okolicy na turystów czeka ponadto bogata, całoroczna baza noclegowa, której obecność gwarantuje znalezienie dogodnego zakwaterowania bez względu na porę roku.

 

Gdzie leży Klimczok i co warto o nim wiedzieć?


Klimczok to górski szczyt w Beskidach, który wznosi się na wysokość 1117 m n.p.m. Jest zlokalizowany w północno wschodniej części pasma Baraniej Góry. Beskid Śląski to malownicze pasmo górskie, którego najwyższym wzniesieniem jest Skrzyczne, Klimczok jest natomiast drugim co do wielkości szczytem na jego terenie.

Na wierzchołku Klimczoka została wytyczona granica administracyjna Bielska Białej - szczyt Klimczok jest więc jednocześnie najwyższym punktem znajdującym się na terenie miasta. Przez jego wierzchołek biegnie także historyczna granica oddzielająca Śląsk od Małopolski.



fot. Milosz Maslanka / AdobeStock, CC0


Szczyt Klimczoka ma kształt kopca o zaokrąglonym wierzchołku. Odchodzą od niego szerokie grzbiety górskie, których stoki opadają ku dolinom rzek Białki, Biłej i Barbary. Stoki są dość strome i gęsto porośnięte lasem bukowo-świerkowym. Na północno wschodnich stokach Klimczoka są zlokalizowane źródła rzeki Białej, czyli miejsce, w którym ta rzeka ma swój początek. Na zboczach Klimczoka znajdują się natomiast dwie bardzo znane jaskinie - Jaskinia Ali Baby i Jaskinia Piętrowa.


Na szczyt Klimczok prowadzą dobrze wytyczone szlaki turystyczne, które pozwalają wygodnie i dość szybko dostać się na sam jego wierzchołek. Większość z tras jest dostępnych przez cały rok, turyści mogą więc spośród nich wybrać szlak, który najbardziej im odpowiada.

 


fot. Milosz Maslanka / AdobeStock, CC0

 

Na szczycie znajduje się stalowy maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych. Do końca lat 70-tych XX w. na Klimczoku istniała wykonana z drewna wieża triangulacyjna, z której roztaczała się piękna panorama okolicy - widoczne z niej były m. in. Karpaty Zachodnie, Babia Góra, a także Tatry. Obecne wieża już nie istnieje, a widok ze szczytu ogranicza się jedynie do części na południowym wschodzie, gdzie świetnie widoczny jest Beskid Żywiecki i położone za nim strzeliste szczyty Tatr.


Warto sprawdzić: 5 wyjątkowych miejsc w polskich górach, o których mogłeś nie słyszeć

 

Klimczok, Klimczak, a może jeszcze inaczej? Skąd wzięła się nazwa szczytu?


Według XIX-wiecznych źródeł historycznych, drugi co do wielkości szczyt na terenie Beskidu Śląskiego, dawniej nosił nazwę Gorycznej Skałki lub po prostu Skałki. Pierwotna nazwa szczytu najprawdopodobniej pochodziła od licznych rozpadlin skalnych, niewielkich jaskiń i rowów grzbietowych, które są spotykane zwłaszcza na zachodnich zboczach góry. Góra nazywana tak była jeszcze na początku XIX w. natomiast później, w epoce romantyzmu, została przemianowana na Klimczok lub Klimczak. Nowa nazwa pochodziła od nazwiska legendarnego rozbójnika, który podobno ukrywał się przed sprawiedliwością w jednej z jaskiń położonych na zboczach wzniesienia.


fot. Tama66 / pixabay.com, CC0

 

Klimczok to półlegendarny hetman zbójecki, który żył i działał w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim w XVII w. Jego banda łupiła bogatych kupców, gospodarzy, a nawet duchownych. Według lokalnych podań kryjówką rozbójników były jaskinie i lasy na Klimczoku i Trzech Kopcach. Słynny dowódca bandy, Klimczok miał pochodzić ze szlacheckiego rodu i dorastać ze szlachecką panną, Klementyną Sułkowską, w której zakochał się ze wzajemnością. Niestety, rodzina ukochanej nie była przychylna temu związkowi i zamiast oddać Klementynę za żonę Klimczokowi, obiecała jej rękę księciu wiedeńskiemu.

 

Rozgoryczony takim obrotem sprawy Klimczok uciekł w góry, zorganizował bandę i wypowiedział wojnę możnym - rabował bogatych, a zdobyte podczas zbójeckich eskapad dobra darował biednym. Kiedy natomiast nadszedł dzień ślubu Klementyny z księciem, pojawił się w kościele i podobno porwał pannę sprzed ołtarza, zabierając ją ze sobą w góry. W miejscu, w którym obecnie stoi Schronisko PTTK, Klimczok wybudował dla ukochanej kamienny dwór.


I historia ta pewnie miałaby szczęśliwe zakończenie, gdyby Klementyna nie zatęskniła pewnego dnia za matką. Pragnąć ulżyć jej smutkowi, Klimczok postanowił zabrać ją do doliny, aby spotkała się z bliskimi. Po drodze został jednak rozpoznany, schwytany i powieszony. I to właśnie jego legendarnej postaci drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego zawdzięcza swoje miano.

 

Turystyka na Klimczoku


Klimczok jest jednym z najpopularniejszych szczytów w okolicy Szczyrku i Bielska Białej. To drugie, zaraz po Skrzycznem miejsce, które najchętniej odwiedzają turyści goszczący w okolicach. Wszystko to za sprawą licznych szlaków pieszych dostępnych w tych okolicach, które prowadzą na Klimczok z różnych miejsc.

 

W siodle między Klimczokiem a Magurą, tzw. Siodle pod Klimczokiem, znajduje się znane w okolicy skrzyżowane szlaków pieszych - trasy wiodą stąd m. in. do Szczyrku, Bystrej, Brennej, na Przełęcz Salmopolską, do Przełęczy Karkoszczonka, na Szyndzielnię i Błatnią.


Oprócz szlaków pieszych, w okolicach Klimczoka działają także liczne szlaki rowerowe, które w cieplejszych miesiącach pozwalają na podziwianie uroków Beskidu Śląskiego z siodełka rowera. Osoby, którym spacery po powierzchni ziemi nie są wystarczające, mogą natomiast wybrać się do jednej z miejscowych jaskiń, z których jedna jest nieodłączne związana z legendą o zbójniku Klimczoku.

 

Jaskinie w okolicy Klimczoka


Beskidy są poprzecinane gęstą siecią jaskiń, spośród których aż 1300 jest zinwentaryzowanych i opisanych. Wiele z nich jeszcze nie zostało natomiast odkrytych i czeka na badaczy. Szczególnie dużą ilością tych niezwykłych formacji skalnych dysponuje Beskid Śląski, a sporo z nich mieści się właśnie w okolicach szczytu Klimczok. Na jego zboczach są zlokalizowane dwie największe i najbardziej znane jaskinie: Ali Baba i Piętrowa.


Kolejna jaskinia, nazywana Grotą Klimczoka, leży natomiast w Trzech Kopcach i to właśnie z nią wiąże się legenda o Klimczoku - to w jej wnętrzu miał ukrywać się słynny rozbójnik. Nieco dalej, bo na zboczach góry Stołów mieści się kolejna, znana w okolicy jaskinia - Dująca. W jej wnętrzu turyści mogą podziwiać wiele ciekawych formacji - w tym m. in. nacieki grzybków, stalagnaty i stalagmity, a także spotkać charakterystyczna dla jaskiń faunę - nietoperze. W niedużej odległości od jaskini Dującej leży jaskinia Dziura. Do innych, znanych w okolicy jaskiń należą także Jaskinia Lodowa w Szczyrku oraz Jaskinia Malinowska.

 


fot. seagul / pixabay.com, CC0

Sprawdź, czy widziałeś już: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń.

 

Narciarstwo w okolicach Klimczoka


Klimczok jest popularną metą turystyczną także w okresie zimowym. Wszystko to za sprawą świetnie zorganizowanej i rozbudowanej bazy narciarskiej dostępnej w jego okolicy. Klimczok znajduje się w pobliżu jednej z najpopularniejszych wśród narciarzy miejscowości - w Szczyrku znajdują się liczne ośrodki narciarskie, wyciągi i stoki, z których można korzystać w okresie zimowym.

 

Tu przed szczytem Klimczoka, w sąsiedztwie Schroniska PTTK Klimczok, na polanie zlokalizowanej na wschodnim ramieniu Klimczoka w kierunku Siodła pod Klimczokiem, funkcjonuje natomiast orczykowy wyciąg narciarski o długości 430 metrów. Jest czynny w okresie zimowym, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Pokrywa śnieżna o grubości ok. 220 cm utrzymuje się w tym miejscu przez ok. 125 dni w roku, od początku listopada do początku maja panują tu więc sprzyjające warunki narciarskie.

 

W okolicy szczytu znajduje się kilka szlaków do uprawiania turystyki narciarskiej: Klimczok-Szyndzielnia o długości 2000 metrów i różnicy poziomów 100 metrów, Klimczok-Trzy Kopce-Karkoszczonka-Szczyrk Biła o długości 6100 metrów i różnicy poziomów 550 metrów, Klimczok-Trzy Kopce-Kopce-Błatnia o długości 7000 metrów i różnicy poziomów 200 metrów i Klimczok-Łączyska-Szczyrk Biła o długości 4500 metrów i różnicy poziomów 550 metrów.

 


fot. Pexels / pixabay.com, CC0


Jako ciekawostkę warto dodać, że podczas II wojny światowej to właśnie tu, w rejonie Klimczoka, jazdę na nartach trenowali żołnierze Wermachtu. Na terenie dzisiejszego schroniska turystycznego funkcjonował natomiast posterunek obserwacyjny Luftwaffe.


Zakwaterowanie w okolicach Klimczoka


Na Klimczok wiedzie kilka szlaków turystycznych, które mają swój początek w różnych miejscach na mapie Beskidu Śląskiego. Na niektóre z nich bardzo łatwo wejść, gdyż znajdują się na terenie większych ośrodków miejskich, które dysponują również rozbudowaną bazą noclegową. Miastem, w którym turyści najczęściej poszukują zakwaterowania planując wejście na Klimczok i zwiedzanie jego okolic, jest Szczyrk - turystyczne i bardzo popularne miejsce zwłaszcza w okresie zimowym.

 

 

Jeśli chodzi o noclegi Szczyrk oferuje ich bardzo szeroki wybór. Na turystów czekają tu m. in. całoroczne apartamenty w Szczyrku, które wyróżniają się przede wszystkim dogodną lokalizacją oraz dostępnością na miejscu licznych udogodnień (np. tv, internet, wyposażona kuchnia itp.). Najchętniej wybierają je rodziny z dziećmi, pary, a także seniorzy, którzy chcą spędzić urlop w komfortowych warunkach i nowoczesnym otoczeniu. W okresie wiosenno-letnim dużym zainteresowaniem turystów cieszą się także domki letniskowe w Szczyrku, zlokalizowane głównie na obrzeżach miejscowości. To doskonała opcja dla miłośników natury, którzy chcą spędzić urlop w zacisznej okolicy, w typowo turystycznych klimatach.

 

Oprócz Szczyrku, jako bazę wypadową na Klimczok warto rozważyć także Bielsko-Białą. Jest to największe miasto w regionie, na terenie którego bez problemu znajdziemy nocleg idealnie odpowiadający wszystkim naszym potrzebom. Miejscowość Bielsko Biała noclegi oferuje m. in. w przestronnych apartamentach, pokojach do wynajęcia, domkach letniskowych, a także w klimatycznych pensjonatach. Szeroki wybór kategorii noclegowych oraz ich spore zróżnicowanie cenowe pozwalają na znalezienie noclegu na miarę potrzeb każdego turysty.

 

Oprócz Szczyrku i Bielska Białej w okolicy Klimczoka, na szlakach turystycznych prowadzących bezpośrednio na jego szczyt, nie brakuje także mniejszych miejscowości, które również oferują zakwaterowanie przyjezdnym. Na uwagę zasługują szczególnie noclegi w Brennej, Bystrej, a także w Lipowej - niewielkich miejscowościach w powiecie bielskim, położonych blisko szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Klimczok.

 

Apartament Barlickiego

Apartament Barlickiego

Bielsko-Biała , ul. Norberta Barlickiego

Apartamenty Bielsko-Biała
Apartament pod Dębowcem

Apartament pod Dębowcem

Bielsko-Biała, ul. aleja Armii Krajowej

Apartamenty Bielsko-Biała
Apartamenty i Las

Apartamenty i Las

Brenna, ul. Hołcyna

Apartamenty Brenna 10

 

Schronisko PTTK Klimczok


Dobrym pomysłem może okazać się także zatrzymanie na nocleg w schronisku PTTK Klimczok. Obiekt ten jest położony na wysokości 1034 m n.p.m., pomiędzy szczytami Magury, Przełęczą Siodło i Klimczokiem. Od schroniska należy jeszcze pokonać ok. 700 metrów, aby dostać się na szczyt góry.

 

Początki schroniska pod Klimczokiem sięgają XIX w. To właśnie wtedy, około roku 1872 na grzbiecie Magury wybudowane zostało pierwsze drewniane schronisko. Nosiło ono nazwę "Klementynówka", która wzięła się od nazwiska właścicielki dóbr Klementyny von Primavesi, na których leżało schronisko. Inna wersja wiąże natomiast nazwę schroniska z ukochaną legendarnego Klimczoka, Klementyną Sułkowską.

 


fot. Jan /zdjecia.nocowanie.pl

 

Początkowo budynek był wykorzystywany jedynie przez myśliwych, przybywających w okolice Klimczoka na polowania. Drewniany obiekt nie był więc uznawany za pełnoprawne schronisko turystyczne. Zmieniło się to dopiero w 1893 r., kiedy zarząd nad obiektem przejęła organizacja turystyczna z Bielską. W wyniku jej inicjatywy, schronisko zostało rozbudowane i przygotowane do przyjęcia w swoich progach pierwszych turystów. Niestety, nigdy nie zagościli oni w jego progach, gdyż przy otwarciu budynek schroniska... spłonął.

 

Podjęto jednak szybkie działania w celu odbudowy schroniska, które ulegało pożarom jeszcze dwa razy. W końcu, w 1914 r. pierwsze drewniane schronisko zastąpił murowany obiekt, który istnieje i ma się świetnie po dziś dzień. Na jego terenie dostępnych jest 38 miejsc noclegowych w 8 pokojach, kuchnia serwująca domowe wyżywienie oraz szereg atrakcji dla turystów. Na terenie schroniska działa także sklepik z pamiątkami i słodkościami.

 

Turyści mogą ponadto skorzystać z otwartego basenu kąpielowego, a także ze zorganizowanych wycieczek po okolicy - w ramach pobytu w schronisku można wybrać się m. in. na zwiedzanie jaskini na Trzech Kopcach, do ruin schroniska na Magurze, a także na spacer po beskidzkich szlakach z przewodnikiem.

Na terenie Schroniska PTTK Klimczok można także organizować imprezy okolicznościowe.

 

fot. marzenka_341 / zdjecia.nocowanie.pl

 

 

Chata Wuja Toma


Na nocleg w pobliżu Klimczoka można zatrzymać się także w popularnej wśród turystów Chacie Wuja Toma. To niewielkie, ale bardzo klimatyczne drewniane schronisko, które przycupnęło na szlaku na wiodącym na Klimczok. Budynek mieści się w starej zagrodzie z 1918 r. i oferuje pokoje do wynajęcia, a także wyżywienie.

 

Obiekty należące do Chaty Wuja Toma są położone na Przełęczy Karkoszczanka, w otoczeniu lasu, na wysokości 736 m n.p.m. Oprócz noclegów turyści w ramach pobytu mogą skorzystać także z możliwości zorganizowania w tym miejscu imprez okolicznościowych, spotkań firmowych i rajdów turystycznych.

 

Chatka na Klimczoku, a raczej to, co z niej pozostało


Powyżej schroniska PTTK Klimczok, na drodze na sam szczyt znajduje się jeszcze jedno, warte uwagi miejsce. Mowa tu o słynnej Chatce na Klimczoku, która dawniej mieściła się właśnie w tym miejscu. Była to nieduża drewniana chatka, w której mogli zatrzymać się turyści na krótki pobyt. Jej wnętrze kryło rozmaite pamiątki z całego świata - pocztówki, kalendarze, sentencje i wiele innych, ciekawych eksponatów często pochodzących z różnych zakątków świata.

 

Szczególne zainteresowanie turystów wzbudzała spora kolekcja kamieni przywiezionych z różnych szczytów polski i świata. Niestety, chatka nie dotrwała do dnia dzisiejszego, a w jej miejscu pozostał jedynie skalny ogródek z kamieniami oraz ławeczki i stół, przy których można odpocząć i zjeść posiłek przed wejściem na szczyt Klimczoka.

 

Trzy szlaki na Klimczok, czyli jak dostać się na szczyt?


Na Klimczok (1117 m n.p.m.) prowadzi kilka szlaków turystycznych, które mają początek w różnych lokalizacjach. Droga na szczyt nie jest ani męcząca, ani specjalnie wymagająca bez względu na to, którą trasę wybierzemy. Za najłatwiejszy sposób dotarcia na wierzchołek Klimczoka uchodzi szlak z Bielską Białej, gdyż część trasy pokonuje się kolejką linową, która dowozi turystów na Szyndzielnię.

 


fot. Paulina Arczewska / zdjecia.nocowanie.pl

 

Bardzo chętnie wybieraną przez turystów drogą jest także niebieski szlak ze Szczyrku, który jest uznawany nie tylko za krótki, łatwy i przyjemny, ale także obfitujący w przepiękne widoki. Nie brakuje także osób, które swoją wycieczkę na Klimczok rozpoczynają w Brennej i to właśnie w tej miejscowości wstępują na początek szlaku, który zwiedzie ich na drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego.

 

Szlak na Klimczok ze Szczyrku


Szczyrk to piękna, górska miejscowość, która stanowi świetną bazę wypadową na Klimczok. Turyści znajdą tu nie tylko zakwaterowanie, ale także jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych, który zawiedzie ich na sam szczyt. Trasa zaczyna się w centrum Szczyrku, gdzie są dostępne liczne parkingi, na których (najczęściej odpłatnie) można pozostawić samochód. Pokonanie trasy z centrum Szczyrku na Klimczok zajmuje ok. 2 godzin.

 

Na początku szlak niebieski wiedzie asfaltowo-bitumiczną drogą. Trasa jest dobrze oznaczona i wygodna. Po ok. 30 minutach marszu docieramy do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Przy świątyni szlak skręca w lewo. W tym miejscu swój początek ma Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Pokonywaniu szlaku towarzyszą przepiękne widoki - na początku jest to typowo miejski krajobraz, okraszony pięknymi willami beskidzkimi, charakterystycznymi dla Szczyrku i okolic. Później widoki stają się coraz rozleglejsze i po drodze możemy obserwować m. in. najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne oraz pozostałe wzniesnia.

 


fot. marzenka_341 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Ważnym punktem na mapie szlaku jest miejsce, w którym szlak niebieski krzyżuje się z zielonym szlakiem. Jest to Skrzyżowanie na Pięciu Drogach. W tym miejscu trzeba podjąć decyzję, którym szlakiem ruszyć w dalszą trasę. Bez względu na to, czy wybierzemy jeden, czy drugi szlak, obydwa doprowadzą nas do Schroniska PTTK Klimczok w mniej więcej tym samym czasie. Warto jednak wiedzieć, że szlak niebieski jest nieco bardziej stromy niż szlak zielony. Korzystając za to ze szlaku zielonego, będziemy mogli podziwiać piękne widoki podczas zejścia ze schroniska: świetnie widać z tego miejsca Beskid Żywiecki, Tatry oraz słowackie Małe Fatry.


Szlakiem niebieskim docieramy do Siodła pod Klimczokiem, skąd czeka nas jeszcze ostatnie podejście - od tego miejsca ok. kwadrans dzieli nas od samego szczytu!

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Już tutaj można jednak nacieszyć się piękną panoramą okolicy. Jak na dłoni widać stąd Beskid Śląski wraz z jego najwyższym szczytem Skrzycznem, Beskid Żywiecki, a także Tatry Wysokie wraz z ich najwyższymi wierzchołkami. Przed wejściem na szczyt miniemy natomiast to, co pozostało z Chatki na Klimczoku, nazywanej także Chatą "U Tadka". Warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu, aby zobaczyć sporą kolekcję kamieni z całego świata.


Następnie szlak zawiedzie nas na Klimczok. Szczyt ma kształt kopca o zaokrąglonym wierzchołu, jego stoki są natomiast porośnięte lasem. Na wierzchołku Klimczoka znajduje się stalowy maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych. Jeszcze w latach 70-tych znajdowała się w tym miejscu wieża triangulacyjna, z której szczytu roztaczały się niesamowite widoki - widoczne były m. in. Karpaty Zachodnie, wierzchołek Łysej Góry i Tatry. Dziś wieży już nie ma, a sam widok ogranicza się do Beskidu Żywieckiego oraz wybranych wierzchołków pasma górskiego Tatr.

 

Wierzchołek Klimczoka stanowi w okolicy ważny węzeł szlaków turystycznych Beskidu Śląskiego. Z tego miejsca możemy powrócić do Szczyrku lub wybrać szlak prowadzący w innym kierunku i tym samym wydłużyć wycieczkę. Z Klimczoka możemy udać się m. in. do Bielska Białej, Brennej, Bystrej, na Przełęcz Salmopolską, na Przełęcz Karkoszczonka, a także na Szyndzielnię i okolicznych schronisk turystycznych. Zejście drogą powrotną do Szczyrku jest krótsze, a jej pokonanie nie powinno zająć dłużej niż 1,5 godziny.

 

Na Klimczok z Bielska Białej przez Szyndzielnię


Na Klimczok możemy dostać się także z miejscowości Bielsko Biała. Trasa, która startuje z tego miejsca jest o tyle łatwa i wygodna, że można ją znacząco skrócić korzystając z kolejki linowej na Szyndzielnię. Klimczok leży w granicach administracyjnych Bielska Białej i stanowi najwyższy punkt na mapie tego miasta. Wybierając się na jego wierzchołek kolejką nie tylko ominą nas trudy pieszej podróży, ale także będziemy mogli podziwiać malownicze widoki - ujrzeć panoramę miasta i okoliczne wzniesienia.


fot. toudidel / zdjecia.nocowanie.pl


Dolna stacja kolejki znajduje się przy ul. Armii Krajowej 366. Jest tu dostępny płatny parking, na którym można zostawić samochód. W pobliżu działa także bezpłatny parking, z którego warto skorzystać, zwłaszcza jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę po okolicy. Dolna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię znajduje się już na terenie Braku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, na miejscu działa kasa, w której można kupić bilety. Wagoniki są nowoczesne, gdyż zostały wymienione w 2017 r. W jednym mieści się 6 turystów.

 

fot. toudidel / zdjecia.nocowanie.pl


Czas wjazdu na Szyndzielnię wynosi ok. 6 minut.


W pobliżu górnej stacji kolejki znajduje się Schronisko PTTK na Szyndzielni. Jest położone na wysokości 1001 m n.p.m. i tuż obok niego znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Z tego miejsca szlakiem żółtym można dotrzeć na Klimczok w ok. 45 minut. Szlak biegnie tuż obok schroniska, a następnie kieruje nas szeroką, leśną i dość kamienistą drogą. Za schroniskiem warto nacieszyć oczy przepięknymi widokami na Tatry.



fot. Jan / zdjecia.nocowanie.pl


Szlak żółty prowadzi przez inny szczyt dostępny w tych okolicach - Szyndzielnię (1026 m n.p.m.), do którego dotrzemy po ok. 10 minutach marszu. Z Szyndzielni trasa biegnie szeroką drogą, której pokonywanie nie sprawia żadnych problemów. Po drodze mijamy ścieżkę rowerową GACIOK. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na Beskidy.

 

Dalej trasa biegnie szeroką drogą, a od szczytu dzieli nas ok. 1 km. Klimczok znajduje się w odległości ok. 2,5 km od Szyndzielni. Na miejscu możemy podziwiać Beskid Śląski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, a także Tatry Wysokie. W dole widać natomiast schronisko PTTK Klimczok, do którego warto wstąpić przed zejściem do Bielska Białej.

 

Na Klimczok z Brennej


Na Klimczok możemy dostać się także z Brennej, niewielkiej miejscowości na mapie Beskidu Śląskiego. Jest to najdłuższa trasa, której pokonanie zajmuje ok. 5-6 godzin. Można więc uznać ją za tą przeznaczoną najbardziej wytrwałym miłośnikom górskich wędrówek, a także tym turystom, którzy chcą spędzić w górach jak najwięcej czasu.

 

Trasa rozpoczyna się w Brennej. W centrum miejscowości, przy kościele, jest dostępny bezpłatny parking, na którym można zostawić auto. Najpierw idziemy szlakiem żółtym, który zaczyna się w centrum Brennej. Po kilku kilometrach szlak staje się leśną ścieżką, która stopniowo zaczyna piąć się w górę.

 


fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Po pewnym czasie wchodzimy na szlak czerwony, który wiedzie przez Przełęcz Karkoszczonka na Klimczok. Jest to trudniejszy odcinek, na którym do pokonania jest ok. 400 metrów przewyższeń. Trudy wyprawy wynagradzają jednak przepiękne widoki, jakie towarzyszą podczas pokonywania tej trasy. W niektórych punktach las jest bowiem rzadki i w oddali odsłania panoramę na pobliskie szczyty. Z tego miejsca świetnie widać Skrzyczne wraz z jego charakterystyczną wieżą.


Po dotarciu na Klimczok możemy powrócić do Brennej tą samą trasą, którą przybyliśmy na miejsce, lub wybrać dłuższy wariant wycieczki i odwiedzić dodatkowo Trzy Kopce (1082 m n.p.m.) i Stołów (1035 m n.p.m.). Po drodze czekają na nas liczne punkty widokowe, a trasa jest raczej mało wymagająca. Po drodze napotkamy także Schronisko PTTK na Błatnej, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek i ciepły posiłek.

 

Atrakcje turystyczne Szczyrku i Bielsko Białej, czyli co warto zobaczyć przed wejściem na szlak?


Szczyrk i Bielsko Biała to dwie najczęściej wybierane przez turystów miejscowości, z których można wyruszyć na Klimczok. Przed wyprawieniem się w drogę w góry, warto jednak także i im poświecić nieco wolnego czasu. Każda z tych lokalizacji oferuje bowiem sporo ciekawych atrakcji dla całej rodziny. Dzięki ich obecności pobyt w Beskidzie Śląskim będzie nie tylko kojarzył się z wejściem na Klimczok, ale także dostarczy wielu innych, nie mniej pozytywnych wrażeń!

 

Atrakcje turystyczne w Szczyrku - co warto zobaczyć?


Szczyrk jest urokliwą, bardzo malowniczo położoną miejscowością na mapie Beskidu Śląskiego. Jest usytuowana w dolinie potoku Żylica i jego dopływów. Wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną miasteczko to tworzy tzw. Beskidzką Piątkę, która odkrywa przed turystami unikalne piękno Beskidu Śląskiego. Ze Szczyrku prowadzą szlaki na okoliczne wzniesienia górskie - można stąd dostać się na Skrzyczne, Klimczok, Skaliste i Kotlarz.

 

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i kolejka linowa


Szczyrk nie bez powodu jest nazywany zimową mekką narciarzy w Beskidzie Śląskim. To właśnie na terenie tej miejscowości znajdują się bowiem liczne ośrodki narciarskie, wyciągi i inne atrakcje dla miłośników białego szaleństwa. Narciarze jako metę swojej wyprawy najczęściej wybierają Skrzyczne, na którego zboczach można do woli oddawać się pasji narciarskiej. Oprócz tego, Skrzyczne jest chętnie odwiedzane także przez pieszych turystów. Na jego szczyt wiedzie szlak niebieski z centrum Szczyrku.

 


fot. Dariusz Chołubek / zdjecia.nocowanie.pl

 

Najłatwiejszym sposobem dotarcia na górę jest jednak wjazd na Skrzyczne kolejką linową. Przejażdżka nią sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną Szczyrku. Trasa kolejki dzieli się na dwa odcinki - pierwszy z centrum Szczyrku na Jaworzynę i drugi z Jaworzyny na Skrzyczne. Wyciąg jest dostępny dla turystów przez cały rok i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno w lecie, jak i w zimie.

 

Malinowska Skała i Jaskinia Malinowska


Kolejnym ciekawym miejscem w okolicach Szczyrku jest Malinowska Skała. Jest to bardzo widokowy szczyt, na który najprościej można dostać się czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej. Na przełęcz można dostać się autem, co dodatkowo upraszcza wyprawę na Malinowską Skałę.

 

Z jej wierzchołka można podziwiać rozległą panoramę, w tamach której widać nie tylko Beskid Śląski, ale także odległe wierzchołki Tatr. Na szczycie znajduje się także charakterystyczna skała, której to wzniesienie zawdzięcza swoją nazwę.

 


fot. marzenka_341 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Po drodze można natomiast zajrzeć do Jaskini Malinowskiej, ktora jest udostępniona do zwiedzenia dla turystów. Mimo tego, że w jej wnętrzu nie uświadczymy nacieków i innych charakterystycznych form krasowych, jaskinia zachwyci nas swoim zróżnicowanym układem korytarzy, na które składają się wąskie i wysokie szczeliny, połączone ze sobą krętymi korytarzykami i kominkami.

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce


W Szczyrku mieści się także bardzo znane, górskie sanktuarium maryjne. Jest ono położone w północnej części miasteczka, tuż przy szlaku niebieskim prowadzącym na Klimczok. Miejsce to potocznie jest nazywane Górką, od której to nazwy przyjęło się także inne miano świątyni, a mianowicie Sanktuarium na Górce.

 

Początki kultu w tym miejscu są datowane na schyłek XIX wieku, kiedy to w 1894 r. 12-letniej wówczas miejscowej dziewczynce ukazała się Matka Boska. Objawienia trwały kilka miesięcy i podczas nich Maryja zachęcała dziewczynkę do modlitwy. W celu upamiętnienia tych wydarzeń, w miejscu objawień wybudowano Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.

 


fot. Nocowanie.pl


Początkowo w tym miejscu znajdowała się drewniana świątynia, która jednak szybko okazała się zbyt mała, aby pomieścić wszystkich turystów, pątników i miejscowych oddających się w tym miejscu modlitwie. W związku z tym podjęto decyzję o budowie większej świątyni, która została ukończona w 1954 r. Dzisiejsze sanktuarium znajduje się na wysokości 670 m n.p.m. i jest często odwiedzane przez pielgrzymów.

 

Na terenie sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej oraz źródełko o leczniczych właściwościach. W miejscu, w którym objawiła się Maryja, ustawiono natomiast Kaplicę Objawienia z pniem buka, na tle którego ukazała się Matka Boża.

 

Atrakcje turystyczne w Bielsko Białej


Bielsko Biała to największa miejscowość w okolicy Klimczoka i zarazem miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu w tych okolicach. Nie bez powodu nazywana jest Małym Wiedniem - w Bielsko Białej możemy bowiem podziwiać przepiękną architekturę, podobną do tej obecnej w stolicy Austrii, a także doświadczyć bliskości gór i obecności na wyciągnięcie ręki przepięknych krajobrazów. Z Bielska Białej możemy także wygodnie wyruszyć w góry oraz spędzić nieco czasu w mieście, podziwiając jego zabytki i korzystając z licznych atrakcji turystycznych.

 

Rynek w Bielsko Białej i Kamienica pod Żabami


Rynek w mieście jest nieduży, ale za to bardzo ładny. Na jego terenie można podziwiać zabytkowe kamienice, zjeść coś pysznego w restauracji, a także wziąć udział w cyklicznie organizowanych w tym miejscu koncertach i imprezach rozrywkowych. Rynek posiada historyczny układ, który nie został zmieniony wraz z rozwojem miasta. Od jego płyty głównej odchodzą malownicze uliczki, które świetnie nadają się na spacery zarówno za dnia, jak i po zmroku.

 


fot. bielszczanin_1 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na piękną, secesyjną kamienicę położoną na rogu ul. Wojska Polskiego i Targowej. Mowa o pochodzącej z początku XX w. Kamienicy pod Żabami, której projektantem był Emanuel Rost Jr. Na początku w jej wnętrzu mieściła się winiarnia. Turystów przyciąga jednak nie tyle sama historia tego budynku, co jej unikalna fasada, którą zdobią płaskorzeźby przedstawiające żaby odziane we fraki. Jedna z nich gra na mandolinie, a druga pali fajkę, nonszalancko opierając się o swoją towarzyszkę.

 

Zamek książąt Sułkowskich


Zamek książąt Sułkowskich jest najstarszym zabytkiem znajdującym się na terenie dawnego Bielska. Jest zlokalizowany w pobliżu rynku. Według legendy, w tym miejscu mieściła się siedziba rozbójników, których w końcu udało się pokonać i przepędzić opolskiemu księciu Kazimierzowi. To właśnie on zlecił wybudowanie w tym miejscu dworku myśliwskiego, który w XIV w. zastąpił zamek.

Budynek zamku był systematycznie rozbudowywany i powiększany.

 

Od 1752 r. znajdował się natomiast w posiadaniu rodu Sułkowskich (tych samych, z których podobno miała wywodzić się Klementyna, ukochana zbójnika Klimczoka). Rodzina Sułkowskich władała zamkiem do 1945 r. po czym zarząd nad min przejął Skarb Państwa. Obecnie zamek stanowi obiekt turystyczny - można go zwiedzać od 9 do 16 we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałków. We wtorki zamek jest udostępniany zwiedzającym za darmo.

 


fot. bielszczanin_1 / zdjecia.nocowanie.pl


Na miejscu można podziwiać wystawy stałe i czasowe. Do wartych zobaczenia ekspozycji zamkowych należą m. in. Dzieje Archeologiczno-Historyczne Bielska-Białej i okolic, Galeria Malarstwa Portretowego XIX i Pierwszej Połowy XX wieku oraz Salon Muzyczny. Podczas zwiedzania wnętrza zamku warto zajrzeć także na jego dziedziniec. Na tego terenie regularnie organizowane są wystawy oraz odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne.

 

Bajkowa Bielsko Biała


Bielsko Biała oferuje także coś ciekawego dla najmłodszych. Jest to bowiem miasto, w którym "narodziły się" liczne bajkowe postacie, dobrze znane dorosłym z czasów ich dzieciństwa. To właśnie tu swoją siedzibę miało bowiem Studio Filmów Rysunkowych, gdzie powstały takie popularne polskie kreskówki, jak Bolek i Lolek, Reksio czy Porwanie Baltazara Gąbki.

 


fot. Marian Skrzypek_juranet1947 /zdjecia.nocowanie.pl

 

Wizyta w tym miejscu z pewnością dostarczy więc wielu pozytywnych wrażeń zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, którzy przypomną sobie dzieciństwo spędzone w towarzystwie sympatycznych postaci z filmów animowanych.

Następny artykuł Zakopane czy Karpacz?

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!