Muzeum Osada Kulturowa

Kadzidłowo 1, 12-210 Kadzidłowo
Muzeum Osada Kulturowa
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Przydatne informacje

Telefon:

(87) 425-74-74

Ceny biletów

  • bilet normalny: 10.00
  • bilet ulgowy: 6.00

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Człowiek z pasją i misją

Twórcą Osady Kulturowej w Kadzidłowie jest Krzysztof Worobiec - człowiek niezwykły, bo z pasją, która popchnęła go do powołania do życia Stowarzyszenia "Sadyba". Cel Stowarzyszenia to ochrona krajobrazu kulturowego Mazur. Ta bierna i aktywna. "Sadyba" tworzy dokumentację dziedzictwa Mazur, jak i porządkuje stare cmentarze, zabytki - ocala je od zapomnienia, czy zniszczenia. Ratuje też piękne aleje drzewne - charakterystyczne dla mazurskich dróg, wioski starowierskie czy zagubione wioski Puszczy Piskiej.

Drewniane zabytki ocalone od zapomnienia

Osada Kulturowa to kilka zabytkowych drewnianych budynków: "Oberża pod psem", mazurska chałupa podcieniowa z początku XIX wieku, budynek gospodarczy oraz dwa spichleżyki.

W najstarszym budynku Osady mieści się muzeum, gdzie zobaczyć można jak wyglądało na początku XIX wieku wyposażenie chałupy oraz szkoły wiejskiej. Jest też ekspozycja etnograficzna.

Budynki zostały przeniesione do Kadzidłowa z innych miejscowości.

Slow Kadzidłowo

W Osadzie Kulturowej w Kadzidłowie należy zwolnić. Jej dewizą jest "Nie mamy czasu dla ludzi, którzy nie maja czasu". Osada to miejsce promujące kulturę przyjemnego, spokojnego życia i jedzenia (zwróćcie uwagę na podobieństwo do Reszla, które jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow). Więc jeśli masz ochotę posmakować reginalnych potraw w atmosferze nieśpiesznej, a nawet przyjemnie leniwej, skorzystaj z oferty "Oberży pod psem" wchodzącej w skład Osady.

Dania z kadzidłowskiej Oberży są na nowo odkryte, bo przygotowywane z dawnych przysmaków mieszkańców tych ziem. Posmakujesz tam nie byle jakiego jadła, bo na przykład kwaśnicy, wereszczaków, karkówki z dzika czy pierogów. A wbrew pozorom nie tak łatwo zjeść na Mazurach potrawy dobrej, regionalnej kuchni mazurskiej. Kto był tu kiedykolwiek, to wie. W mazurskich miastach i miasteczka co krok są bary oferujący fast foody, a miejsc z regionalnymi potrawami jak na lekarstwo. A grzechem byłoby nie zjeść na Mazurach tego, co dla tej krainy charakterystyczne, jak potrawy z ryb, ziemniaków, kapusty, kaszanka, czernina, miody, grzyby.

Zaznacz więc Kadzidłowo na trasie swojej wycieczki po Mazurach. Posmakujesz i nie pożałujesz.

 

W pobliżu

Kadzidłowo 1, Kadzidłowo

Park Dzikich Zwierząt

Kadzidłowo, Kadzidłowo
Odległość: 207 m

Jezioro Klimunt

Ukta
Odległość: 2.78 km

Jezioro Krutyńskie

Krutyń
Odległość: 3.77 km

Park Dzikich Zwierząt

Kadzidłowo, Kadzidłowo
Odległość: 207 m

Jezioro Klimunt

Ukta
Odległość: 2.78 km

Jezioro Krutyńskie

Krutyń
Odległość: 3.77 km

Noclegi w okolicy

Przystanek Gałkowo

Przystanek Gałkowo

Gałkowo 23A, Gałkowo
Stanica Wodna PTTK Ukta

Stanica Wodna PTTK Ukta

Ukta 42a, Ruciane-Nida

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej