Nadnidziański Park Krajobrazowy - nie tylko dla miłośników przyrody!

Nadnidziański Park Krajobrazowy - nie tylko dla miłośników przyrody!

Sezon wiosenno-letni jest tą porą roku, w której lubimy odkrywać piękno przyrody. Robimy to nie tylko w najpiękniejszym miesiącu w roku, jakim jest maj, ale również podczas wakacji i jesienią, kiedy to drzewa mienią się licznymi kolorami. Jeśli w swoich planach w najbliższym czasie masz Góry Świętokrzyskie, to obowiązkową propozycją miejsca, którą warto odwiedzić, na pewno będzie Nadnidziański Park Krajobrazowy. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Góry Świętokrzyskie, co warto podkreślić, to bez wątpienia taki region górski, w którym dominuje piękno przyrody, turyści mogą odkrywać liczne wyjątkowe atrakcje, a w popularnych miejscach nie ma tłumów, a wysokość tutejszych szczytów powoduje, że może je zdobyć dosłownie każdy.

 

Przypomnijmy, że najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich jest Łysica, która mierzy 614 m n.p.m.

 

W poprzednich artykułach, związanych z tematyką Gór Świętokrzyskich, wspominaliśmy o wyjątkowych miejscach, w których można obcować z przyrodą. Przyszła kolej na następne, wyjątkowe miejsce. Jeśli podróżujesz po województwie świętokrzyskim, to koniecznie odwiedź Nadnidziański Park Krajobrazowy, który kryje w sobie wiele wyjątkowego.


Podczas wizyty w parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązują pewne zasady. Sprawdź: Spacer po parku narodowym i rezerwacie przyrody - co wolno, a czego nie wolno robić?

 

Nadnidziański Park Krajobrazowy - najważniejsze informacje

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto odwiedzić Nadnidziański Park Krajobrazowy, to w treści tego artykułu pokażemy Ci, że jest to miejsce niezwykłe, stworzone nie tylko dla miłośników przyrody. Odnajdziesz tu ciszę, spokój i zdecydowanie lepiej poznasz wszystko to, co najpiękniejsze w Górach Świętokrzyskich. Może nie jest to Świętokrzyski Park Narodowy, jednak wizyta w tym miejscu będzie na pewno wyjątkowa.

 

 

fot. Paulina / AdobeStock, CC0

 

Nadnidziański Park Krajobrazowy to wyjątkowe miejsce w obrębie Niecki Nidziańskiej, które zostało utworzone na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych.


Jest to park krajobrazowy, którego historia sięga 1986 roku. To właśnie wtedy, a dokładniej 19 grudnia, postanowiono utworzyć tu największy park krajobrazowy w województwie świętokrzyskim. Park krajobrazowy położony jest na obszarze, który obejmuje środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką i północno-zachodnią i środkową część Garbu Pińczowskiego. Blisko stąd do innych atrakcji, takich jak Jaskinia Raj, czy miejsce, które cieszy się dużym zainteresowaniem rodzin z dziećmi - Świętokrzyska Polana.

 

O tym, jak jest to rozległy kompleks, doskonale świadczy fakt, że powierzchnia parku wynosi 22 888,60 ha, w tym niemal 1 507 ha na gruntach Nadleśnictwa Pińczów, natomiast otulina obejmuje 26 312 ha, czyli znaczną powierzchnię parku.

 

Główny cel, jak przyświeca Nadnidziańskiemu Parkowi Krajobrazowemu to przede wszystkim zachowanie i ochrona walorów przyrodniczych związanych m.in. z wychodniami gipsów z unikatowym zespołem zjawisk i form krasu gipsowego. Te najbardziej charakterystyczne skały gipsowe mają wysokość, dochodzącą nawet do 3,5 m wysokości. Park charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu ukształtowaną podczas krasu.

 

Podczas wizyty w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym, naszą uwagę na pewno zwrócą niezwykłe meandry i starorzecza doliny Nidy.

 

Nadnidziański Park Krajobrazowy współtworzy Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Inne parki krajobrazowe to: Kozubowski Park Krajobrazowy (obejmuje wschodnią część Garbu Wodzisławskiego), Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy, Jeleniowski Park Krajobrazowy, Sieradowicki Park Krajobrazowy, Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy, Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, a także Szaniecki Park Krajobrazowy.

 

Wytyczono tu krajobrazową ścieżkę dydaktyczną, która poprowadzi nas po najpiękniejszych zakątkach tego miejsca.

 

Poznaj: 10 najciekawszych parków krajobrazowych w Polsce

 

Przyrodnicze i historyczne atuty Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego

 

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane na samym początku artykułu, ten park krajobrazowy jest wyjątkowym miejscem, nie tylko dla miłośników przyrody. Na terenie parku znajdziemy również wiele ciekawostek historycznych, jak i najcenniejsze wielowiekowe okazy drzew.

 

Wyróżniono tu następujące zespoły roślinności kserotermicznej: stulisza miotłowego i ostnicy włosowatej, rutewki mniejszej i szałwi łąkowej oraz omanu wąskolistnego. Z gatunków zagrożonych na uwagę zasługują: wisienka stepowa, storczyk purpurowy, len włochaty, obuwik pospolity. Są też stanowiska, na których znajdziemy ciepłolubne murawy kserotermiczne.


 

fot. szyszka / zdjecia.nocowanie.pl


Na terenie parku znajdziemy wiele zabytków. Wystarczy podkreślić, że to właśnie tutaj w IX wieku powstało państwo Wiślan, którego głównym ośrodkiem była miejscowość Wiślica. Pińczów był z kolei ważnym ośrodkiem kulturalnym w XVI i XVII wieku - określano go mianem "Polskich Aten" oraz "Sarmackich Aten".

 

Mając na uwadze formy przyrody ożywionej i nieożywionej, warto podkreślić, że Nadnidziański Park Krajobrazowy skupia na swym obszarze aż 9 (z 12-tu istniejących w Zespole Parków Krajobrazowych Ponidzia) rezerwatów przyrody. Pięć z nich - „Krzyżanowice", „Skowronno", „Winiary Zagojskie", „Skotniki Górne", „Przęślin", „Skorocice" to rezerwaty ścisłe. Pozostałe to rezerwaty częściowe: „Góry Wschodnie" oraz położone w Nadleśnictwie Pińczów – „Grabowiec" i „Pieczyska". W dwóch rezerwatach przyrody: "Polana Polichno" oraz "Wroni Dół", położonych na terenach leśnych, chronione są fragmenty grądu oraz ciepłolubne gatunki fauny i flory zasiedlające śródleśne polany.

 

Jeśli szukasz pomysłów i inspiracji do innych ciekawych wypraw w województwie świętokrzyskim, to idealnie sprawdzi się tu Bukowa Góra.

 

Planujesz wyjście do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego? Sprawdź noclegi w Pińczowie:

 

 

 

 

Na terenie parku i jego otuliny wyznaczono ścieżki dydaktyczne:


  • geologiczno - botaniczną ścieżkę dydaktyczną "W rezerwacie Skorocice", o długości ok. 3 km,

  • przyrodniczo - geologiczną ścieżkę dydaktyczną "Pińczów-Skowronno" (przez północno-zachodnią część Garbu Pińczowskiego), o długości ok. 7 km,

  • przyrodniczo - geologiczną ścieżkę dydaktyczną "Bogucice - Grabowiec - Gacki - Krzyżanowice", długości ok. 9 km,

  • historyczną ścieżkę dydaktyczną "W średniowiecznej Wiślicy", o długości ok. 4,5 km,

  • przyrodniczo - krajobrazową ścieżkę dydaktyczną "Czarkowy-Ostrów", o długości ok. 8 km,

  • historyczną ścieżkę dydaktyczną "Królewskie miasto Nowy Korczyn", o długości ok. 3 km.


Nadnidziański Park Krajobrazowy - najważniejsze atrakcje przyrodnicze

 

Warto podkreślić, że Nadnidziański Park Krajobrazowy to nie jest zwykły las, czy pola. O jego wyjątkowości świadczy przede wszystkim lokalizacja, jak i możliwości, z których możemy korzystać podczas pobytu w tym wyjątkowym parku. Teren w obrębie Niecki Nidziańskiej obejmuje również wiele ciekawych atrakcji przyrodniczych. Przy okazji można zaplanować wyprawę, by znalazła się tu Puszcza Jodłowa, do której możemy wybrać się po zwiedzaniu tego parku krajobrazowego.

 

Rzeka Nida

 

Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszą atrakcją tego parku jest rzeka Nida z licznymi meandrami oraz starorzeczami.

 

Łączy ona dolinę Wisły i Pilicy. Znajdziemy tu ostoję wiele rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. Pomiędzy niektórymi miejscowościami tego regionu wytworzyły się bagna i tereny podmokłe, tworzące deltę śródlądową. Prawdziwą ucztą dla naszych oczu będzie na pewno widok porannych mgieł nad rozlewiskami, co jest tutaj bardzo częstym zjawiskiem i potęguje malowniczość tego niezwykłego rejonu. Ciekawostką jest fakt, że rzeka Nida należy do jednych z najcieplejszych rzek w Polsce - temperatura w środku lata to nawet 27 stopni Celsjusza.

 

Sosna na szczudłach

 

W Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym dominuje piękna przyroda, jednak takie drzewo jak "Sosna na szczudłach" jest na pewno rzadko spotykanym okazem. Dlaczego?

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

To sosna, której obwód pnia wynosi aż 2 metry. O tym, że nie jest to zwykłe drzewo, doskonale świadczy fakt, że ma całkowicie odsłonięty system korzeniowy. Z oddali, ma się wrażenie, jakby wspomniana sosna kroczyła. W takiej formie stoi tu od ponad 100 lat. Taki wygląd drzewa to skutek działalności człowieka - wydobywano tu piasek, co spowodowało obniżenie terenu i ukazanie korzeni, znajdujących się do tej pory pod ziemią. Od 2002 roku, sosna jest pomnikiem przyrody.


Drzewo znajduje się w miejscowości Wełecz między Pińczowem, a Buskiem- Zdrój.


Ogród na Rozstajach

 

Kolejna z wyjątkowych atrakcji przyrodniczych ma charakter prywatny, ale znajduje się w granicach Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

 

Ogród na Rozstajach znajduje się w miejscowości Młodzawy Małe - około 10 km od Pińczowa. To wyjątkowe miejsce można określić jako najpiękniejszy i jedyny w województwie świętokrzyskim prywatny ogród botaniczno – ornitologiczny, który powstał z myślą o turystach. Każdy znajdzie tu wiele baśniowych akcentów.

 

Są tu tajemnicze zakątki i niezwykłe zakamarki. Każdy odnajdzie tu spokój pośród strumyków, małych wodospadów i oczek wodnych. Unikalnego charakteru dodają temu miejscu rzeźby wtopione w krajobraz. To niezwykłe miejsce położone na zboczach wzniesień lessowych pagórków jest idealną propozycją na weekend w Górach Świętokrzyskich.

 

Co oprócz wizyty w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym?

 

Wizyta w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym na pewno będzie obowiązkowa. Należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że ten wspaniały region jest w stanie zaoferować o wiele więcej, zarówno dla miłośników gór, wspaniałych zabytków i pięknej przyrody.

 

Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje w Górach Świętokrzyskich:

 

 

 

 

W takim przypadku warto:

 

  • wybrać się do Wiślicy, w której znajdował się jeden z najważniejszych grodów Małopolski i w którym znajdziemy wiele wspaniałych zabytków i 1000-letni Rynek;

  • odwiedzić grodzisko w Stradowie, który uznawany jest za jeden z największych grodów Słowian na obecnych ziemiach polskich;

  • odwiedzić miejscowość Chotel Czerwony, która niegdyś wchodziła w skład potężnego Państwa Wiślan, a obecnie znajdziemy tu jeden z ważniejszych gotyckich kościołów w regionie - kościół św. Bartłomieja;

  • wybrać się do miejscowości Grochowiska, w której odbyła się jedna z ważniejszych bitew w powstaniu styczniowym;

  • odwiedzić Pińczów, czyli "polskie Ateny", w którym zachowało się wiele wspaniałych zabytków i legend, związanych z tym miastem w województwie świętokrzyskim.


Planujesz podróż po całym województwie? Zobacz oferty noclegów w Busku-Zdroju:

 

 

 

 

Noclegi w okolicach Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego

 

Planując wyprawę do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, możemy skorzystać z naprawdę doskonale rozwiniętej bazy noclegów w Górach Świętokrzyskich.

 

Jeśli będziemy chcieli zarezerwować obiekt w pobliżu Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, to najlepiej będzie zdecydować się na nocleg w Pińczowie, który znajduje się najbliżej tego parku krajobrazowego.

 

Inna warta uwagi propozycja to kwatery i pokoje w Busku-Zdroju. Turyści chętnie decydują się również na agroturystykę w Nowym Korczynie.


Warto podkreślić, że każda ta miejscowość posiada naprawdę dobrze rozwinięte obiekty noclegowe. Średnia cena za nocleg w tych miejscowościach kształtuje się na poziomie 117 zł.

 

Najkorzystniej jest się zatrzymać w agroturystyce, w której cena noclegów rozpoczyna się od 35 zł od osoby za dobę.

Turyści znajdą tu wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak: bezpłatny parking, Wi-Fi, w pełni wyposażona kuchnia, miejsce do grillowania, czy plac zabaw dla dzieci.



Następny artykuł Podróż pociągiem na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!