Niecodzienne pseudonimy polskich miast

Niecodzienne pseudonimy polskich miast

Wersal Podlasia, Perła Polskiego Renesansu, Mały Kraków… zastanawiacie się, co kryje się pod tymi i innymi określeniami polskich miast? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Województwo podlaskie


Wersal Podlasia
Wersalem Podlasia – a także Wersalem Północy i Polskim Wersalem – nazywany jest oczywiście Białystok. Wszystko za sprawą pałacu Branickich, który przypomina rezydencję francuskich królów. Dawni właściciele miasta urządzili go z przepychem godnym władców. Współczesnych zachwycały nie tylko bogate, pełne blasku wnętrza, ale także park i ogród urządzone we francuskim stylu. Obecnie w dawnym pałacu Branickich mieści się siedziba uniwersytetu medycznego.

 

Województwo mazowieckie


Paryż Północy
Tak określana jest Warszawa lat 30. XX wieku. Czy wiedzieliście, że przedwojenna stolica w niczym nie ustępowała innym europejskim metropoliom? Miasto cały czas się rozwijało, powstawały nowe budynki – w tym słynny wieżowiec Prudencial – i dzielnice mieszkalne (Żoliborz i Saska Kępa). Piękną architekturę Śródmieścia widać na starych fotografiach: ulice pełne samochodów, spacerowicze i bywalcy kawiarni.

 

Województwo lubelskie


Perła Polskiego Renesansu
Miasteczkiem na Lubelszczyźnie, które zasłużyło no to miano, jest oczywiście Kazimierz Dolny. Największy rozkwit przeżywał w XVII wieku, kiedy był ważnym ośrodkiem handlu. Mieszczanie wzbogacili się głównie na sprzedaży zboża, które spławiano Wisłą do Gdańska. Najzamożniejsi wystawiali kamienice, które do dzisiaj możemy oglądać przy rynku. W mieście warto odwiedzić też Wzgórze Zamkowe – z zamkiem kazimierzowskim i basztą – oraz wejść na Górę Trzech Krzyży, skąd widać dokładnie całą okolicę.

Mały Kraków
Małym Krakowem określany bywa… Lublin! Skąd wzięło się to porównanie? Być może ze względu na wyjątkowy klimat tego miasta, mnóstwo cennych zabytków lub jego dawny wielokulturowy charakter? Podczas zwiedzania Lublina – tak jak w Krakowie – żaden turysta nie może pominąć pięknego Starego Miasta z zabytkowymi kamienicami i zacisznymi uliczkami. Obowiązkiem jest też wizyta na Zamku Królewskim, gdzie obecnie mieści się muzeum. Na zamkowym dziedzińcu znajduje się jeden z najstarszych obiektów w mieście, czyli romański donżon.

Padwa Północy
Padwą Północy jest oczywiście Zamość, który z założenia miał być miastem idealnym. Zaprojektowany przed Bernardo Morando na zlecenie Jana Zamoyskiego zachwyca pięknym rynkiem z majestatycznym ratuszem i podcieniowymi renesansowymi kamieniczkami. Stare Miasto w Zamościu cały czas przyciąga turystów, chcących nacieszyć się tym kolorowym zakątkiem naszego kraju.

 

Województwo podkarpackie


Brama Bieszczad
Pod tym pseudonimem kryje się Sanok, jedno z piękniejszych miast Podkarpacia. Stąd w Bieszczady jest już naprawdę niedaleko, ale zanim komuś przyjdzie do głowy ominąć to miejsce – radzimy tego nie robić! W mieście jest mnóstwo urokliwych miejsc: rynek z zabytkowymi kamienicami i kościołem franciszkanów czy sanocki skansen. W Sanoku znajduje się też ławeczka, na której przysiadł wojak Szwejk, można tu również zobaczyć bogatą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego.

 

Województwo małopolskie


Zimowa Stolica Polski
To określenie Zakopanego znają wszyscy! Jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków na zimowy wypoczynek. Zakopane utrzymuje status „zimowej stolicy Polski” od kilkudziesięciu lat – kurort cieszył się ogromną popularnością już w latach 20. i 30. XX wieku. Na turystów czekają tu duże stacje narciarskie, gdzie regularnie organizowane są prestiżowe zawody. Zimowe Zakopane to także jedno z miast, w których rozgrywane są zawody w skokach narciarskich, zaliczane do Pucharu Świata.

 

Województwo świętokrzyskie


Mały Rzym
Co wspólnego z Rzymem ma nieduży Sandomierz? Miasteczko – tak jak Rzym – położone jest na siedmiu wzgórzach, a pod jego historyczną częścią biegną podziemne kręte korytarze. Według sandomierskiej legendy miał się w nich zgubić oddział Tatarów, który próbował ograbić miasto. Czy to prawda? Tego można dowiedzieć się podczas zwiedzania podziemnej trasy, którą wytyczono bezpośrednio pod rynkiem.

 

Województwo łódzkie


Polski Manchester
Nawet jeśli ktoś po raz pierwszy słyszy to określenie, to nie ma wątpliwości, że chodzi o Łódź. Uwiecznione na kartach „Ziemi obiecanej” miasto było prawdziwym zagłębiem przemysłu – szczególnie włókienniczego. Z tego słynie również Manchester. Obecnie atrakcją Łodzi są odrestaurowane budynki starych fabryk oraz wyjątkowe pałace najbogatszych przemysłowców.

 

Województwo śląskie


Mały Paryż
Czy wiedzieliście, że tak określane są Katowice? Miano takie miasto zyskało w XIX wieku i odnosiło się do eklektycznej zabudowy śródmieścia. Stojące tam budynki utrzymane są w stylu neorenesansowym i neobarokowym – nie brakuje też elementów stylu secesyjnego.

Mały Wiedeń
Pod tym pseudonimem kryje się Bielsko-Biała ze względu na wiele wiedeńskich inspiracji, które widać w architekturze. Podczas zaborów Bielsko znalazło się w granicach Austro-Węgier, nikogo nie powinno dziwić, że budynki wzorowano na tych znajdujących się stolicy cesarstwa. A oprócz tego nad projektami pracowali wiedeńscy architekci. Ich dzieła to między innymi Teatr Polski, kościół św. Mikołaja, ratusz czy budynek dworca. Wiedeński sznyt mają również kamienice usytuowane przy rynku.

 

Województwo opolskie


Śląski Rzym
Czy wiecie o jakim mieście mowa? Śląskim Rzymem często nazywana jest Nysa, a to ze względu na liczne w tym mieście budowle sakralne – bazylika, kościoły i klasztory. Jedną z atrakcji i cennych nyskich zabytków jest fontanna Trytona. Wzorowano ją na Fontana del Tritone, która stoi na rzymskim Placu Barberini. Autorem oryginału jest Giovanni Lorenzo Bernini, znany włoski rzeźbiarz, malarz i architekt.

 

Województwo dolnośląskie


Wenecja Północy
Pod nazwą Wenecji Północy kryje się wiele europejskich miast. Położone są nad wodą, a turytów przyciągają z licznymi bulwarami i cennymi zabytkami. W naszym kraju Wenecją Północy jest między innymi Wrocław – w jego granicach znajduje się bowiem ponad dwadzieścia wysp, przez które przerzucono sto trzydzieści mostów i kładek. Zwiedzając miasto warto wybrać się w rejs po Odrze, który pokaże je z zupełnie innej perspektywy.

 

Województwo kujawsko-pomorskie


Kraków Północy
Jakie miasto może być nazywane Krakowem Północy? Odpowiedź na to pytanie brzmi... Toruń. Chociaż miasta nie są do siebie pierwszy rzut podobne, to łączy je duża ilość cennych zabytków. W Toruniu kilka z nich jest klasy zerowej, o najwyższej wartości artystycznej i historycznej w skali światowej: Ratusz Staromiejski, Kamienica Pod Gwiazdą, kościół Wniebowzięcia NMP, katedra św. św. Janów, będąca miejscem chrztu Mikołaja Kopernika czy kościół św. Jakuba.

Mały Berlin
Bydgoszcz zyskała przydomek Mały Berlin na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie miasto, znajdujące się pod zaborem pruskim, przywodziło na myśl dzisiejszą stolicę Niemiec przede wszystkim ze względu na charakter oficjalnej zabudowy. W nowym centrum Bydgoszczy budowany urzędy, szkoły, szpitale oraz teatry i kina – na pewno wzorowano się przy tym na podobnych obiektach w Berlinie.

Polskie Carcassonne
W Polsce jest kilka miast, które posługują się tym przydomkiem – wśród nich jest Chełmno. Carcassonne słynie ze swojej zabytkowej zabudowy, stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny. Każdy, kto patrzy na miasto, czuje się, jakby przeniósł się w czasie. Podobnie jest w przypadku Chełmna, które nadal otaczają mury obronne, a nad budynkami górują wieże kościołów.

Miasto Ogrodów
Z tym określeniem zgodzą się turyści, którzy mieli okazję odwiedzić Grudziądz. Miasto już dawno słynęło z dużej ilości zieleni i kwiatów. Nawet dzisiaj grudziądzanie mogą spędzać czas w pięknym, dużym parku czy wspaniałym ogrodzie botanicznym.

 

Województwo pomorskie


Perła Bałtyku

Pod tą nazwą kryje się oczywiście Sopot – chyba najbardziej urokliwy nadmorski kurort. Zachował jeszcze wiele ze swojego przedwojennego charakteru, szczególnie w części uzdrowiskowej oraz wyjątkowym molo. Chociaż niektórzy uważają, że to bardzo imprezowe miasto, to nie brakuje tu propozycji dla wymagającego odbiorcy, na którego czeka Teatr Wybrzeże czy Teatr na Plaży.

 

Żeglarska Stolica Polskiego
Chyba nie macie wątpliwości, że chodzi o Gdynię? Tytuł nie jest wyłącznie kurtuazyjny – każdego roku w sezonie letnim zmienia się w miejsce, do którego ciągną wodniacy z całego świata. Dzięki doskonałym warunkom wiatrowym to właśnie w Gdyni organizowane są prestiżowe zawody o międzynarodowej randze. Miasto może pochwalić się również świetnie zlokalizowaną, nowoczesną mariną, w której przez całe lato panuje ożywiony ruch.

Mały Paryż Północy
Małym Paryżem Północy jest… Słupsk! Miasto zyskało to miano na przełomie XIX i XX wieku. Przyjezdnych zachwycała mieszanka stylów architektonicznych, łącząca kulturę regionu z europejskimi stylami. Do dzisiaj w śródmieści Słupska dominują piękne secesyjne budynki, na które przyjemnie jest popatrzeć.

 

Województwo zachodniopomorskie


Paryż Północy

Kolejny na naszej liście Paryż… to tym razem Szczecin. Miasto może poszczycić się przepięknymi secesyjnymi kamienicami oraz świetnie przemyślanym układem ulic. Jeśli spojrzymy na nie z lotu ptaka, zobaczymy, że rozchodzą się gwiaździście – co wzorowano na paryskiej zabudowie.

 

Źródło zdjęć:
Warszawa: Fotolia.com
Katowice: Pixabay.com (CC0), fot. surfdeluxe
Bielsko-Biała: Flickr.com (CC BY 2.0), fot. frawe51
Nysa: Pixabay.com (CC0), fot. HerKle
Bydgoszcz: Pixabay.com (CC0), fot. WikimediaImages
Chełmno: Pixabay.com (CC0), fot.: DzidekLasek
Grudziądz:Pixabay.com (CC0), fot. Iwona_Olczyk
Szczecin: Pixabay.com (CC0), fot. tpsdave

Następny artykuł Inauguracja akcji „Olsztyn....

Komentarze (7)

673

W Wielkopolsce nie ma przydomków miasta

Ela Terra

Ciekawe. Fajny pomysł. Serdecznie pozdrawiam:) Ela Terra

Gospodarstwozabiraj

Pułtusk- Wenecja mazowsza ;)

Bogdan

Jestem z Lublina. "Mały Kraków"? Pierwsze słyszę. Ktoś to wymyślił na potrzeby tego tekstu?

nitka32

pochodzę z Chełmna i nigdy nie słyszałam o tym określeniu, mimo że bardzo pasuje. Za to spotkałam się z określeniem Kraków Północy, czy też Parła Północy, ale właśnie na Chełmno, a nie Toruń.

Bacik

a wielkopolska?

Rybson

A Gdzie Mielno ???? Polska Ibiza :) ;)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!