Nieodkryte szlaki w Górach Wałbrzyskich. Gdzie warto się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Górach Wałbrzyskich. Gdzie warto się wybrać?

Wyjazd w góry, niezależnie od pory roku, to nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Warto wyruszyć w nie również jesienią, kiedy to dominuje niezwykła paleta barw, a krajobrazy jeszcze bardziej zapierają dech w piersiach. Do tego wszystkiego, warto podkreślić sprzyjającą aurę, która gwarantuje piękną polską złotą jesień w górach. Dla osób poszukujących ciszy i spokoju i warunków, w których będzie można powędrować z dala od tłumów, przygotowaliśmy kolejną propozycję miejsca. To Góry Wałbrzyskie, które same w sobie są nieodkryte, a przez to wyjątkowe. Które szlaki wybrać, by móc delektować się ciszą i spokojem? O tym poniższy artykuł.

Nie da się ukryć, że w tym roku, nasze podróżowanie było zupełnie inne niż to, do którego przywykliśmy w przeciągu ostatnich lat. Ma to oczywiście bezpośredni związek z trwającą pandemią koronawirusa, przez co większość osób na swój wypoczynek wybierało w dużej mierze kierunki polskie. Dzięki tej formie wsparcia, polska turystyka przetrwała te ciężkie czasy, a my z powodzeniem mogliśmy zwiedzać i odkrywać zupełnie nowe miejsca. Warto również podkreślić, że bardzo dużym zainteresowaniem, cieszyły się polskie miejscowości górskie. O tym, ilu turystów wypoczywa w danej miejscowości, można się było przekonać na popularnych szlakach górskich. Szczególnie widoczne to było m.in. w Tatrach, czy Karkonoszach. Każdy, kto chce w pełni delektować się ciszą i spokojem, powinien wyruszyć w mniej znane miejsca. Takie są m.in. Góry Wałbrzyskie, w których znajdziemy wszystko, co najpiękniejsze w górach oraz, co najważniejsze, ciszę i spokój.


Góry Wałbrzyskie - podstawowe informacje


Góry Wałbrzyskie to pasmo górskie, znajdujące się w Sudetach Środkowych, w całości w Polsce. Najwyższym szczytem jest Borowa, licząca 853 m n.p.m. Nie są w związku z tym wysokie góry, ale warto zaznaczyć, że zdobycie niektórych szczytów może okazać się niezwykle wyczerpujące. Każda, nawet najmniejsza góra, wymaga odpowiedniego poświęcenia i sił, pozwalających na wejście. Góry Wałbrzyskie przebiegają na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód, od doliny Bobru do doliny Bystrzycy.


W tym miejscu nikt nie powinien się nudzić. Na uwagę na pewno zasługuje położenie Gór Wałbrzyskich. Od południa, przez dolinę Leska i Kotlinę Wałbrzyską graniczą z Górami Kamiennymi i Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Górami Lisimi, będącymi grzbietem Rudaw Janowickich. Na północnym zachodzie docierają aż do Gór Kaczawskich. Na północy przechodzą płynnie w Pogórze Wałbrzyskie, a na wschodzie w dolinie Bystrzycy łączą się z Górami Sowimi. 


Oprócz najwyższego szczytu, jakim jest Borowa, warto jest się tu wybrać m.in. na Chełmiec oraz Trójgarb, które przez co najmniej kilkadziesiąt dni w roku są widoczne i łatwo rozpoznawalne z odległości 60 km w linii prostej od Wrocławia. Góry Wałbrzyskie stanowią również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pozostałych pasm górskich regionu. 


Śmiało można również stwierdzić, że Góry Wałbrzyskie są idealnym miejscem, jeśli chodzi o uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Góry Wałbrzyskie pozwalają również zwiedzić cały magiczny Dolny Śląsk, który jest pełen miejsc niezwykłych oraz wspaniałych zabytków. Góry te szczególnie zachwycają jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz w miarę puste szlaki. Możemy mieć pewność, że spotkamy tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by przemierzać szlaki w ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji!


Lubisz górskie wędrówki po nieodkrytych szlakach? Sprawdź propozycje nieodkrytych szlaków, znajdujących się w paśmie Sudetów:


Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich

Nieodkryte szlaki w Górach Kaczawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Opawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Sowich

Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych

Nieodkryte szlaki w Karkonoszach

Popularne szlaki w Górach Orlickich

Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich


Dlaczego warto wyjechać w Góry Wałbrzyskie w sezonie letnim i jesiennym?


Każda górska wyprawa gwarantuje niesamowite wrażenia, związane z wypoczynkiem w popularnych miejscowościach i przemierzaniem ulubionych szlaków. To, co zachwyca każdego, to niezwykły klimat i wszechobecna cisza i przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki. Góry Wałbrzyskie, co warto podkreślić, nie są górami wysokimi, dlatego też powinniśmy czerpać tylko i wyłącznie przyjemność z ich zdobywania. Swoją wyjątkowość zawdzięczają również temu, że nie są zbyt oblegane, przez co możemy tu podziwiać wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w górach. Każdy krok podczas wędrówek tym właśnie pasmem górskim, przybliża nas w stronę realizacji upragnionego celu, jakim jest bez wątpienia zdobycie danego szczytu. By było jak najlepiej, warto jest się tu wybrać przede wszystkim jesienią, kiedy to dominują złote i ciepłe kolory, a aura przez dłuższy czas w pełni gwarantuje nam piękną, złotą jesień. Wędrując w takich warunkach, na pewno będziemy delektować się klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Pobyt w górach pozwala również w pełni się zregenerować i “naładować nasze akumulatory”, jak i zapomnieć o trapiących nas problemach. Niezwykłym atutem jest również bez wątpienia bliskość granicy z Czechami, co pozwoli podróżować również do naszych sąsiadów, a tam zawsze jest co robić i zwiedzać. 


Góry Wałbrzyskie z powodzeniem mogą być idealną propozycją dla osób, które uwielbiają trekking. Przeczytaj koniecznie: Najpiękniejsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce


Wyjazd w Góry Wałbrzyskie to przede wszystkim:


 • wspaniałe przeżycia i malownicze widoki górskie

 • doskonała propozycja na wyjazd o każdej porze roku

 • wspaniała baza wypadowa do zwiedzania pozostałych pasm górskich Sudetów, jak i całego Dolnego Śląska

 • możliwość urozmaicenia wypoczynku poprzez organizację wycieczek do Czech

 • bogactwo atrakcji i zabytków

 • magia regionu, która powinna pozytywnie wpłynąć na każdego turystę, który tu wypoczywa

 • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


Na które szlaki w Górach Wałbrzyskich warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


Warto zaznaczyć, że w Górach Wałbrzyskich do wyboru mamy kilka wspaniałych szlaków górskich, gwarantujących udany wypoczynek. Cisza i spokój w tym regionie są gwarantowane, praktycznie na każdym kroku. Nie ma tu tłumów, co powinno być szczególnie dobrą informacją dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku, odkrywając zupełnie nowe miejsca. Każdy z pewnością znajdzie tu dla siebie to, co niezbędne do pełni szczęścia podczas wypoczynku w górach. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi ułatwią Ci podjęcie decyzji, jeśli chodzi o wędrówki po Górach Wałbrzyskich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


 • Szlak ze Starych Bogaczowic na Trójgarb


Przegląd szlaków w tym paśmie górskim, rozpoczynamy od jednego z najbardziej popularnych szczytów w Górach Wałbrzyskich. Trasa, prowadząca ze Starych Bogaczowic na Trójgarb liczy około 7 km, a jej pokonanie powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Ze Starych Bogaczowic wyruszamy szlakiem czerwonym, żółtym i czarnym. Z Przełęczy pod Morawicą kontynuujemy wędrówkę już szlakiem czerwonym. Można tu również zrobić sobie chwilę przerwy. Trasa w miarę przyjemna, prowadząca głównie przez lasy. Gdy już zdobędziemy szczyt, naszym oczom ukaże się wieża widokowa, z której możemy podziwiać wspaniałe widoki górskie w każdym kierunku. To miejsce warte zdobycia podczas wypoczynku w Górach Wałbrzyskich.


 • Z Jedliny-Zdroju na Borową


Przed nami szczyt, który jest najwyższy w Górach Wałbrzyskich i mierzy 853 m n.p.m. Najlepiej jest wybrać szlak, prowadzący z Jedliny-Zdroju. Do pokonania mamy trasę o długości 3 km, której przejście powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Wędrówka rozpoczyna się szlakiem żółtym, lekko pod górę. Trasa jest spokojna, po drodze zdobywamy m.in. Kątną i Tarnicą. Dalsza ścieżka prowadzi przez malowniczy las, który szczególnie jesienią powinien zrobić wrażenie. Po pewnym czasie docieramy do Przełęczy pod Borową. Warto wybrać szlak czerwony i ruszyć pod szczyt. Samo podejście jest dość strome i wymagające, jednak dla chcącego nic trudnego. Na Borowej również znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać wspaniałe panoramy widokowe. 


 • Ze Szczawna-Zdroju na Chełmiec


Kolejna z propozycji tras jest równie wspaniała, co te 2 wcześniej wymienione. Chełmiec to kolejny z najbardziej znanych i popularnych szczytów w tym paśmie górskim. Do pokonania mamy dystans o długości 4,6 km, a pokonanie tej trasy powinno nam zająć około 2 godzin. Na szczyt Chełmiec warto wyruszyć szlakiem niebieskim, spod Hotelu Maria Helena. Chełmiec to drugi, co do wysokości szczyt pasma. Samo wejście nie powinno sprawić większych trudności. Trasa jest malownicza i prowadzi głównie przez las. Samo podejście pod szczyt jest już nieco bardziej wymagające, ale spokojnie każdy powinien dać sobie radę. Również i tu na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wspaniałe widoki górskie. Warto wyruszyć na wędrówkę tym szlakiem.


 • Z Wałbrzycha na Górę Zamkową


Wypoczywając w Wałbrzychu, warto również wyruszyć szlakiem na Górę Zamkową o wysokości 618 m n.p.m. Warto podkreślić, że ten szczyt znajduje się w granicach Wałbrzycha. To, co ją wyróżnia to przede wszystkim zalesienie i niezwykłe ruiny zamku, które się tu znajdują. Według źródeł, jego historia sięga XIV wieku. Wejście z dworca PKP w Wałbrzychu na Górę Zamkową powinno zająć około godziny.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Wałbrzychu, Jedlinie-Zdroju, Szczawnie-Zdroju, Starych Bogaczowicach, Boguszowie-Gorcach.


Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, pobyt w Górach Wałbrzyskich będzie wyjątkowy, a cisza i spokój i wypoczynek od zgiełku, będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku. Odkryjcie wszystko, co najpiękniejsze w Górach Wałbrzyskich.


Komentarze

Zobacz również