Weekend w Gnieźnie - co warto zobaczyć?

Weekend w Gnieźnie - co warto zobaczyć?

Czy wizyta w Gnieźnie jest dobrym pomysłem na weekend? Co warto zobaczyć w mieście i jakie atrakcje tam na nas czekają? I kto podczas takiego wyjazdu będzie bawił się najlepiej? Co skrywa Gniezno i kto powinien spędzić tu dużo wolnego czasu? W tekście poniżej staramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Już teraz jednak zapewniamy, że naprawdę warto! Sprawdźcie co robić i co zobaczyć w weekend w Gnieźnie!

Gniezno to jedno z najstarszych polskich miast oraz miejsce, w którym rodziła się nasza państwowość. Położone w Wielkopolsce, na północny wschód od Poznania miasto jest jednym z najważniejszych punktów Szlaku Piastowskiego – najstarszego szlaku turystycznego w naszym kraju. To historyczny stolica Polski, miasto św. Wojciecha oraz zakątek o niezwykłym klimacie i charakterze. Nie trudno odgadnąć, że w Gnieźnie najlepiej będą czuli się pasjonaci historii. Jednak bogata przeszłość oraz wyjątkowe zabytki to przecież nie wszystko! 


Gniezno na weekend - od czego zacząć zwiedzanie? 


Stary Rynek w Gnieźnie


Zwiedzanie Gniezna najlepiej zacząć od jego centralnego punktu, czyli głównego placu. Znajduje się on na Wzgórzu Panieńskim – jednym z siedmiu gnieźnieńskich wzgórz. Zabudowę wokół rynku cechuje duża różnorodność, znajdujące się tu budynki więziono bowiem w różnych okresach i prezentują one różne style. Spacerując po gnieźnieńskiej starówce, zobaczymy budynki ozdobione gzymsami, balkonami i fryzami. W centralnym punkcie znajdziemy fontannę oraz półkole z herbami miast należących do Związku Miast Polskich – zobaczymy tu herby między innymi Miasteczka Śląskiego, Katowic czy Trzemeszna. Rynek Główny w Gnieźnie jest świetnym punktem miejscem do rozpoczęcia odkrywania miasta, ponieważ w jego pobliżu znajdziemy większość najważniejszych zabytków.


Trakt Królewski 


Jak najlepiej zaplanować zwiedzania miasta? Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie interesujących nas atrakcji, naniesienie ich na mapę, a następnie konsekwentne trzymanie się planu. Możemy także wyruszyć na spacer przygotowaną już trasą. Najciekawszym sposobem na zwiedzanie Gniezna jest przede wszystkim niezwykle popularny Trakt Królewski. Interesujący miejski szlak spacerowy zabierze nas do wszystkich najważniejszych miejsc znajdujących się w centrum miasta – nie tylko tych popularnych, ale także tych mniej znanych. Co jednak najważniejsze: podróż traktem, nie będzie zwykłym zwiedzaniem zabytkowego miasta, a zaskakującą przygodą i okazją do naprawdę dobrej zabawy. Trakt Królewski powinien szczególnie przypaść do gustu najmłodszym. Będą oni mogli bowiem poszukiwać królików. Piętnaście uroczych zwierzaków rozsianych po mieście pełni role przewodników po najważniejszych i najciekawszych zakątkach Gniezna. Każdy z nich nawiązuje do najistotniejszych momentów i postaci w dziejach miasta. Dodatkowo dzięki specjalnej aplikacji możemy rozpocząć z nimi wspólną zabawę. Nagrodą będzie zdobycie tytułu króla!


Na trasie odnajdziemy także rzeźby pięciu polskich władców koronowanych w Gnieźnie, cztery makiety miasta w różnej skali, dwie postaci związane z piastowskimi legendami oraz osiem tablic informacyjnych. Warto wybrać się na poszukiwanie wszystkich rzeźb, te bowiem robią ogromne wrażenie przepięknym wykonaniem.



Wakacyjny weekend w Gnieźnie - co warto zobaczyć? 


Najważniejszym punktem na mapie miasta jest oczywiście Katedra Gnieźnieńska. Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha jest zdecydowanie najcenniejszych zabytkiem znajdującym się w mieście. Imponująca gotycka świątynia jest pomnikiem kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Stanowi ona miejsce pochówku świętego Wojciech jednego z głównych patronów naszego kraju oraz patrona Gniezna a także pięciu koronacji królewskich. Powstanie Katedry w obecnym kształcie datuje się na przełomie XIV i XV wieku, jednak jej początki są znacznie starsze. Pierwsza świątynie powstała w tym miejscu już w latach 970-977, a po zniszczeniach została przebudowana w stylu romańskim.



Wśród najcenniejszych elementów, jakie odnajdziemy w Katedrze, z pewnością należy wymienić słynne Drzwi Gnieźnieńskie pochodzące z XII wieku. Unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej wykonany został za panowania księcia Mieszka III starego. Obiekt z brązu przedstawia sceny z życia św. Wojciecha. Cykl rozpoczyna się dolną kwaerą lewego skrzydła, a kończy się dolną kwaterą prawego skrzydła. Lewe skrzydło drzwi obejmuje okres życia poprzedzający jego przybycie do Polski, natomiast prawe zawiera sceny przedstawiające jego misję oraz męczeńską śmierć w Prusach. Kolejnym ważnym zabytkiem znajdującym się w Katedrze jest srebrna trumna zawierająca relikwie św. Wojciech, płyty nagrobne św. Wojciech oraz biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Na uwagę zasługują także malowidła ścienne, fragmenty polichromii gotyckiej, XV-wieczny krucyfiks, najstarszy napis nagrobkowy (pochodzący z około 1006 roku). Odwiedzając Katedrę Gnieźnieńską, warto zajrzeć do jej podziemi oraz wspiąć się na wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękny widok na miasto.


Największe atrakcje w Gnieźnie – co robić w wolnym czasie?


Nasz wolny czas podczas wakacyjnego weekend w Gnieźnie możemy poświęcić przede wszystkim na poznawanie historii miasta oraz całego naszego kraju. Jako że Gniezno odegrało istotną rolę w kształtowaniu się Polski, a także jest jednym z najważniejszych punktów na Szlaku Piastowskim, czeka tu na nas naprawdę interesująca lekcja historii. Jeżeli jesteście ciekawi, powinniście odwiedzić najciekawsze gnieźnieńskie muzea. 


Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej 


Podczas zwiedzania miasta powinnyśmy zajrzeć do muzeum znajdującego się w okolicy Katedry Gnieźnieńskiej. W budynku dawnej kolegiaty w roku 1991 roku powstało Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zbiory muzealne obejmują przede wszystkim przedmioty pochodzące ze skarbca katedralnego – posiadającego jedne z najcenniejszych i najbardziej unikatowych zabytków sakralnej sztuki romańskiej i gotyckiej w Polsce. Zobaczymy tu także inne zabytki sakralne pochodzącej z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej takie jak rzeźby, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdujących się w muzeum należy Kielich św. Wojciecha, będący przepięknym dziełem sztuki zdobniczej.


Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie: 



Muzeum Początków Państwa Polskiego


Kolejnym ciekawymi miejscem wartym uwagi jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Instytucja powstała w 1956 roku jako oddział poznańskiego muzeum archeologicznego, natomiast w 1973 roku zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od 1983 roku zyskała dzisiejszą nazwę. Znajdujące się w muzeum zbiory związane są przede wszystkim z polskim wczesnym średniowieczem oraz historią Gniezna i okolic. Zwiedzając ekspozycje, będziemy mogli zobaczyć eksponaty archeologiczne oraz kultury materialnej i sztuki wczesnego średniowiecza. Spacer po tym wyjątkowym muzeum będzie świetną okazją, aby dokładnie poznać moment narodzin naszego państwa. Na turystów odwiedzających Muzeum czekają wystawy stałe dotyczące początków naszego kraju, ceramiki gnieźnieńskiej, motywów słowiańskich w sztuce, sztuki romańskiej w Polsce oraz XIX-wiecznego malarstwa przedstawiającego najważniejsze momenty w historii Piastów.



Parowozownia Gniezno 


Wśród najciekawszych atrakcji znajdujących się w Gnieźnie należy wymienić także Parowozownie będącą jedną z największych nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. Została ona wybudowana w 1875 roku i funkcjonowała aż do początku XXI wieku. Obecnie miejsce to jest otwarte dla zwiedzających i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Podczas zwiedzania obiektu będziemy mogli zobaczyć wiele obiektów z czasów funkcjonowania parowozowni między innymi jedynego w Europie drewnianego żurawia węglowego, a także wieżę ciśnień z około 1905 roku, obrotnicę z lat 90. XIX wieku, halę napraw wagonów oraz dawne budynki kotłowni, elektrowni, dyspozytorni, wagonowni oraz noclegowni.


Najpiękniejsze miejsca w Gnieźnie - gdzie udać się na spacer? 


Gniezno to jednak nie tylko historia, zabytki i osiągnięcia techniki. Jeżeli podczas wakacyjnego weekendu w mieście zapragniemy nieco odpocząć na świeżym powietrzu i wyciszyć się na łonie natury, także znajdziemy coś dla siebie. 


Park Piastowski i Jezioro Jelonek



Jeżeli będziemy chcieli udać się na spacer w spokojne miejsce, powinniśmy wybrać się nad Jezioro Jelonek. Jest to drugi pod względem wielkości zbiornik wodny w mieście – ma 15 hektarów powierzchni oraz ponad 2 metry głębokości. Wokół niego biegną ścieżki zachęcające do powolnych wędrówek, przejażdżek rowerowych czy jazdy na rolkach. Wizytę w tym spokojnym zakątku przyjemni nam malowniczy widok na Wzgórze Lecha ze znajdującą się na nim Katedrą Gnieźnieńską. Tuż obok jeziora znajduje się Park Piastowski z krętymi alejkami, kojącą zielenią oraz licznymi ławeczkami. Podczas wypoczynku w okolicy warto odwiedzić pomnik legendarnego Lecha i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. 


Wakacyjny weekend w Gnieźnie - co ciekawego znajdziemy w okolicy? 


W przypadku dłuższego pobytu w Gnieźnie oraz odrobiny czasu wolnego możemy poszukać ciekawszych miejsc także w okolicy miasta. Tam czeka na nas bowiem kilka naprawdę interesujących atrakcji. Co warto zobaczyć w okolicy? Warto udać się między innymi do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Na jego terenie znajdziemy liczne obiekty przedstawiające architekturę wsi wielkopolskiej. Pośród bogatego zbioru drewnianej architektury zobaczymy kilka przepięknych obiektów. We wnętrzach zobaczymy natomiast przedmioty codziennego użytku oraz wyposażenie warsztatów, dzięki którym będziemy mogli sobie wyobrazić, jak wyglądało życie przed wiekami. Innym wyjątkowy ciekawym miejscem jest oddział muzeum na Ostrowie Lednickim. Leżąca na jeziorze Lednica wyspa była jednym z najważniejszych ośrodków państwowych pierwszych Piastów. Zobaczymy tu między innymi ruiny kompleksu pałacowego, imponującą kolekcję oręża oraz średniowiecznych sakraliów. W okolicy warto odwiedzić także piękny  XVIII-wieczny Pałac w Czerniejewie, będący jedną z najokazalszych rezydencji w Wielkopolsce. Natomiast w Pobiedziskach czeka interesujący Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego oraz park rozrywki Gród Pobiedziska.


Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie: 



Noclegi w Gnieźnie 


W mieście nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnego noclegu spełniającego nasze potrzeby. W Gnieźnie możemy wybierać między ośrodkami wypoczynkowymi, kwaterami i pokojami czy hotelami. Średnia cena za nocleg w mieście wynosi jedynie 72 złote. Najbardziej atrakcyjne oferty znajdziemy w kategorii kwatery i pokoje. Tam cena za nocleg może wynieść jedynie 25 złotych za dobę od osoby. Należy jednak pamiętać, że cena uzależnione jest od lokalizacji oraz standardu świadczonych usług. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na oceny oraz opinie wystawione przed innych turystów.


Sprawdź noclegi w Gnieźnie i okolicy

Następny artykuł TOP 6 najciekawszych ruin...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!