Wysoki Kamień - propozycja wycieczki podczas urlopu w Górach Izerskich!

Wysoki Kamień - propozycja wycieczki podczas urlopu w Górach Izerskich!

Skoro sezon jesienno-zimowy to dlaczego nie spróbować swoich sił i wyruszyć na ciekawą wycieczkę w góry? Jeśli wypoczywasz w Górach Izerskich lub Karkonoszach, to warto wyruszyć na Wysoki Kamień. W czym tkwi wyjątkowość właśnie tego szczytu i dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję!

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Polacy kochają góry. I trzeba tu zaznaczyć, że nie ma tu jednego przeważającego momentu, kiedy to turystów jest najwięcej. Doskonale wiedzą to te osoby, które wybrały apartamenty Tatry lub domki Karkonosze. To właśnie te dwa regiony górskie należą do ścisłej czołówki, gdy weźmiemy pod uwagę noclegi w górach w Polsce. Jest to spowodowane tym, że możemy tu zdobywać naprawdę piękne szczyty górskie, poznawać atrakcje turystyczne w górach, czy korzystać z licznych możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.


A skoro o aktywnościach mowa, to niemal oczywistym wydaje się być fakt, że decydujemy się na wyjazd w góry, przede wszystkim dlatego, by zdobywać popularne szczyty górskie. Dziś przedstawimy Wam wyjątkową propozycję z Gór Izerskich. Znajdują się one bardzo blisko popularnych Karkonoszy i granicy z Czechami, a mimo tego nie są aż tak oblegane. Jeśli chcesz zaznać ciszy i spokoju i podziwiać piękne widoki górskie, to już dziś zaplanuj swoją wędrówkę i wejdź na Wysoki Kamień!


Zobacz również: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?


Wysoki Kamień - najważniejsze informacje


Jak przystało na artykuły, w których omawiamy poszczególne propozycje wędrówek górskich, dobrze jest rozpocząć od przytoczenia najważniejszych informacji, związanych z wejściem na Wysoki Kamień. 



fot. Terefere / AdobeStock, CC0


Wysoki Kamień to popularny szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., znajdujący się w Górach Izerskich. Położony jest w Sudetach Zachodnich, w Wysokim Grzbiecie, tuż nad Szklarską Porębą. I to właśnie odcinek Szklarska Poręba - Wysoki Kamień to część powrotna trasy, której chcemy przyjrzeć się nieco bliżej w tym artykule.


Na grzbiecie, który rozciąga się na zachód od głównego szczytu aż do przełęczy Rozdroże pod Zwaliskiem, występują trzy wybitne skaliste wyniesienia o wysokościach 1050 (Duży Wysoki Kamień), 1025 Zawalidroga i 1023 (bezimienne). Grzbietem tym biegnie szlak czerwony. 


Jeśli weźmiemy pod uwagę widoki, które możemy podziwiać z tego szczytu, to trzeba podkreślić, że dobrze widać stąd Karkonosze, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie oraz Rudawy Janowickie. Znajduje się tu również schronisko Wysoki Kamień, którego historia zostanie przedstawiona w dalszej części artykułu.


Pomimo tego, że może nie jest to wysoki szczyt, to jego zdobycie nie wydaje się banalne. Są tu zarówno i te trudniejsze i łatwiejsze momenty. Jeśli zastanawiasz się więc który szlak na Wysoki Kamień wybrać, to warto  podkreślić, że każda opcja będzie dobrym wyborem.


Przeczytaj koniecznie: Z miasta na weekend w góry. TOP 5 szczytów blisko znanych dużych miast


Wysoki Kamień szlaki - skąd najlepiej wyruszyć?


Wysoki Kamień (Góry Izerskie) to stosunkowo prosty szczyt, który jest polecany dla wszystkich turystów. Oczywiście będą pojawiać się trudniejsze podejścia, jednak każdy z powodzeniem powinien dać sobie radę.


Wysoki Kamień szlak jest bardzo przyjemny i prowadzi głównie przez las i jest dobrą opcją dla naszych stawów. Oczywiście, najpiękniejsze widoki zaczną pojawiać się dopiero pod koniec wędrówki, ale nie oznacza to, że cały szlak jest nudny. Wręcz przeciwnie!

 

 

fot. Piotr Szpakowski / AdobeStock, CC0


Naszą wędrówkę najlepiej będzie rozpocząć z punktu Zakręt Śmierci parking, który znajduje się zaledwie 5 minut od centrum Szklarskiej Poręby. Jest to szlak żółty o długości 3,1 km, a jego przejście powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Powrót odbędzie się na odcinku Wysoki Kamień - Szklarska Poręba - jest to szlak czerwony, będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego, którym bez problemu dotrzemy do domków Szklarska Poręba.


Zanim rozpoczniemy wędrówkę, będąc na parkingu Zakręt Śmierci, warto jest się cofnąć o jakieś 150 metrów i odwiedzić pobliski punkt widokowy. Roztaczają się stąd naprawdę piękne widoki na najbliższą okolicę.


Szlak żółty na Wysoki Kamień i powrót szlakiem czerwonym do Szklarskiej Poręby - opis trasy


Zgodnie z tym, co zostało wspomniane na samym początku, szlak jest stosunkowo prosty i idealny dla każdej grupy turystów. Ważne jest również to, że nie jest on długi, przez co wędrówke w obie strony zajmie nam nieco ponad 2 godziny.


Idziemy głównie przez las. Po około 45 minutach dotrzemy na Czarną Górę i do Czerwonych Skałek. To oznacza, że do szczytu pozostało nam jeszcze około 30 minut. Przewyższenie nie przeraża, szlak jest przyjemny, a po drodze możemy podziwiać kilka formacji skalnych. Warto wspomnieć, że suma podejść wynosi tu zaledwie 288 metrów - jest to naprawdę mało, jak na górskie wędrówki. Gdy już dotrzemy do upragnionego celu, będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki górskie i odwiedzić Wysoki Kamień schronisko, które może pochwalić się naprawdę ciekawą historią.


Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Aby urozmaicić wędrówkę, dobrze będzie powrócić do Szklarskiej Poręby szlakiem czerwonym. Jego długość wynosi 2,9 km, a przejście zajmuje praktycznie tyle samo, co w przypadku szlaku żółtego. Plusem powrotu tą właśnie trasą jest fakt, że praktycznie na samym finiszu naszej wędrówki znajduje się punkt widokowy na Białych Skałach, zlokalizowany za dworcem PKP.


Schronisko Wysoki Kamień - obiekt z wyjątkową historią


Oprócz pięknych widoków na Karkonosze i Góry Izerskie, dużym atutem, gdy weźmiemy pod uwagę Wysoki Kamień, jest znajdujące się tu schronisko. Jego historia sięga roku 1837, kiedy to Schaffgotschowie, będący właścicielami tych terenów, wybudowali na szczycie schronisko Hochsteinbaude, jako jedne z pierwszych w Sudetach. 

 

 

fot. oxygen64 / AdobeStock, CC0


W 1875 roku postanowiono wybudować również wieżę widokową. Niestety, ale już w 1882 budynek schroniska spłonął, jednak postanowiono go szybko odbudować. Jak podają niektóre źródła, nie oferowano jednak noclegów. Po zakończeniu wojny został zdewastowany i zniszczony, a otwarto go ponownie dla turystów dopiero w 1947, ale posiadał tylko kilka miejsc noclegowych. W 1962 nieremontowane schronisko zamknięto, a w 1963 rozebrano.


W 1996 roku gmina ogłosiła przetarg na kupno tego terenu. W przetargu wygrała rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Teren został uporządkowany i wybudowano budynek gospodarczy, poprawiono drogę dojazdową i rozpoczęto budowę nowego schroniska. Na dziś dzień, schronisko dalej jest w budowie, jednak działa tu bufet, w którym można kupić napoje i pamiątki. Dobiega końca budowa nowej wieży widokowej, z której roztacza się widok na całe pasmo Karkonoszy, Gór Izerskich i Kaczawskich.


Tutaj znajdziesz noclegi w Szklarskiej Porębie:



Villa AKANT

Villa AKANT

Piechowice, ul. ul. Słoneczna

Apartamenty Piechowice 10
Hotel Magnes

Hotel Magnes

Szklarska Poręba, ul. Kilińskiego

Pensjonaty Szklarska Poręba



Jak widać, wyprawa na Wysoki Kamień może dostarczyć wielu wspaniałych przeżyć. Zaplanuj swoją wędrówkę już dziś!



Następny artykuł Góry Orlickie - popularne...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!