Festiwal Wiosny

Festiwal Wiosny

Po ubiegłorocznym sukcesie niezwykłej interpretacji „Święta wiosny” Igora Strawińskiego – spektaklu „Sacre du Printemps” w wykonaniu Compagnie Heddy Maalem z udziałem afrykańskich tancerzy, CK „Zamek” zaprasza na drugą edycję Festiwalu Wiosny, którego clou stanowić będzie kolejna adaptacja tego niezwykłego dzieła.

Na świecie prezentowanych jest obecnie kilkaset różnych interpretacji „Święta wiosny”, jednego z najbardziej znanych utworów Igora Strawińskiego, którego prawykonanie (Paryż, 1913) stało się głośnym skandalem. Powszechnie uznaje się, że to pierwsza kompozycja europejskiej muzyki orkiestrowej, w której dominującą rolę pełni rytm – to wręcz „eksplozja agresywnych, kontrastujących ze sobą rytmów”.

22.03.07 o godz. 19.00 na scenie Teatru Wielkiego zaprezentujemy spektakl „Haru No Saiten. Un Sacre du Printemps” w choreografii Carlotty Ikedy i Ko Murobushi w wykonaniu francuskiego zespołu Compagnie Ariadone z Bordeaux. Twórcy choreografii to niekwestionowani mistrzowie tańca butoh, który zrodził się z buntu, zarówno wobec sztuki Zachodu, jak i japońskich wzorów życia. Butoh odgrywane na pustej scenie, bez bogatej inscenizacji, stawia na maksymalną ekspresję tancerza, na intymny niemal kontakt z widzem. Zarówno Carlotta Ikedy, jak i Ko Murobushi studiowali ten taniec pod opieką samego twórcy butoh – Tatsumi Hijikaty. Stworzyli najsłynniejsze zespoły tego tańca na świecie: Dairakudakan, żeński Ariadone i męski Sebi. Jako pierwsi zaprezentowali butoh na gruncie europejskim.

Połączenie tańca butoh ze „Świętem wiosny” Igora Strawińskiego daje jedyny w swoim rodzaju efekt, który poraża swoją egzotyką. Bogactwo dźwięków, wrażeń i emocji, które niesie ze sobą muzyka Stawińskiego zdaje się być uwięzione w czystości formy butoh i przysypane toną białego, niezwykle intensywnie pachnącego pudru – symbolu japońskiej kobiety. Spektakl od kilku lat święci triumfy na scenach całego świata. Poznańska prezentacja będzie jedynym pokazem spektaklu w Polsce. Występ zespołu Compagnie Ariadone w naszym kraju będą otwierać ich europejskie tournée.

W ramach Festiwalu w sali 213 CK „Zamek” zaprezentujemy wideoinstalację Katarzyny Kozyry powstałą z inspiracji muzyką i choreografią do baletu Strawińskiego (wernisaż: 21.03.07 godz. 18.00). Artystka porusza w niej – interesującą ją od dawna tematykę: ciała, płci, wieku, inności, tożsamości, przemiany i transgresji.

Balet Strawińskiego opowiada o siłach natury, jej cyklicznym aspekcie odradzania się i śmierci. Wystawiony po raz pierwszy w początkach XX wieku, wywołał wielki skandal, głównie z powodu śmiałych układów tanecznych, przez co nie był wykonywany przez ponad pół wieku. W latach 70. XX wieku dokonano pierwszej rekonstrukcji układu tanecznego, za nią poszły następne. W wideoinstalacji Kozyry partię główną – Wybranej Ofiary, która musi zatańczyć się na śmierć, by obudzić Ziemię do życia – wykonują nadzy, starzy, otyli ludzie. Szybkie, skomplikowane figury taneczne, przypominające bardziej dramatyczne, spastyczne ruchy niż taniec klasyczny, wykonywane są w rytm transowej muzyki, której czterominutowy fragment powtarzany jest w nieskończoność. Taniec, wykonywany w rzeczywistości na leżąco, został sfilmowany przez Kozyrę. W efekcie powstał krótki film, na którym starsi ludzie tańczą jeden z najtrudniejszych układów choreograficznych na świecie. Kozyra skonfrontowała rytmiczny i wymagający niesamowitej sprawności fizycznej taniec z możliwościami starzejącego się ludzkiego ciała.

Wideoinstalacja składa się z dziewięciu dużych projekcji odtwarzanych na telebimach. Ekrany tworzą dwa kręgi: wewnętrzny, na którym widoczne są postacie wykonujące taniec Ofiary oraz zewnętrzny z corps de ballet. Pierwsza prezentacja niepełnej jeszcze wersji „Święta wiosny” odbyła się w styczniu 2001 roku w The Renaissance Society w Chicago, które było również współproducentem tej pracy. Światowa premiera pełnej wersji odbyła się w marcu 2002 roku w Galerii Zachęta w Warszawie.

Festiwal Wiosny rozpocznie się „Preludium” (20.03.07 godz. 19.00 Hol Kolumnowy) – koncertem twórczości młodych artystów: w przestrzeniach „Zamku” zagości muzyka, plastyka, poezja i ruch (aranżacja działań: Teresa Nowak), a zakończy happeningiem „Zielnik na Zamku” (22.03.07 godz. 20.30 Hol Sali Wielkiej CK „Zamek”) z udziałem Kapeli Ziele. Powstała w 2006 roku w Zbąszyniu kapela jest transgranicznym i transgenicznym owocem Wielkiej Polskiej Muzyki Ludowej. W skład zespołu wchodzą młodzi muzycy ludowi. W kwietniu 2006 zespół uczestniczył w konkursie Nowa Tradycja, zdobywając nagrodę „Złote gęśle” dla najlepszego muzyka-koźlarza Adama Kajzera.

W ramach festiwalu zapraszamy również na pokaz filmu „Rytm to jest to!” (Niemcy 2004) reż. E. S. Lansch, T. Grube, którą poprzedzi prelekcją Leszek Bzdyl (21.03.07 godz. 19.00 Sala Wielka CK „Zamek”). 28 stycznia 2003 r. w przemysłowej dzielnica Berlina Treptow dwustu pięćdziesięciu uczniów z dwudziestu pięciu krajów tańczyło do „Święta wiosny” Strawińskiego. Akompaniowała im orkiestra Filharmonii Berlińskiej pod batutą charyzmatycznego Sir Simona Rattle'a. To niezwykłe wydarzenia poprzedziły trzymiesięczne próby pod opieką brytyjskiego choreografa Roystona Maldooma. Film „Rytm to jest to” rejestruje kolejne etapy tego fascynującego eksperymentu. 250 dzieci to 250 kłębków emocji – lęku, nadziei, radości. Muzyka wyzwoli w nich siłę i nauczy radości życia – krok po kroku.
Uczestnicy projektu edukacyjnego o nazwie „Zukunft@BPhil nie znali muzyki klasycznej. Wszyscy pochodzą z berlińskiej dzielnicy Treptow, która przypomina trochę Nową Hutę, ale jednocześnie jest miejscem spotkania wielu kultur. Simon Rattle tłumaczył swoim współpracownikom: „Zapraszając do współpracy młodzież wywodzącą się z różnych kultur, pokażemy im, że można pracować dla wspólnej sprawy. Rzeczywistość uczy ich, że muszą się dzielić, dzięki muzyce uda się ich połączyć”.


PROGRAM

  • 20.03.07 godz. 19.00 Hol Kolumnowy CK „Zamek”
    „Preludium do Święta wiosny”
    wstęp wolny
  • 21.03.07 godz. 18.00 sala 213 CK „Zamek”
    Wernisaż instalacji Katarzyny Kozyry „Święto wiosny”
    wstęp wolny
  • 21.03.07 godz. 19.00 Sala Wielka CK „Zamek”
    Pokaz filmu „Rytm to jest to!” reż. E. S. Lansch, T. Grube, Niemcy, 2004
    prelekcja: Leszek Bzdyl
    bilety: 1 zł
  • 22.03.07 godz. 19.00 Teatr Wielki
    Spektakl „Haru No Saiten. Święto wiosny” w wyk. Compagnie Ariadone
    bilety: 40, 35, 20, 10 zł
  • 22.03.07 godz. 20.30 Hol Sali Wielkiej CK „Zamek”
    „Zielnik na Zamku” – happening kończący Festiwal, koncert Kapeli Ziele
    wstęp wolny

Patronat honorowy :
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Prezydent Miasta Poznania  Ryszard Grobelny

źródło: www.zamek.poznan.pl

Następny artykuł Słodka sztuka - dni kobiet...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!