5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Wielkopolsce. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Wielkopolsce. Gdzie się wybrać?

Jednodniowe wycieczki na przestrzeni ostatnich tygodniowych to podróżnicza rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć jeszcze przez jakiś czas. Każdy wyjazd może być w pełni udany, jeśli odpowiednio go zaplanujemy. Przez jeden dzień możemy zobaczyć naprawdę wiele. A Wielkopolska jest pełna wielu wspaniałych miejsc. W tym artykule podpowiemy Wam, gdzie warto jest się wybrać na jednodniowe wycieczki w Wielkopolsce.

O turystycznej normalności, którą każdy z nas dobrze pamięta, marzy chyba każdy. Każdy pociesza się, że już niedługo będzie wspaniale, ale właśnie już teraz chcielibyśmy wyruszyć gdziekolwiek, by choć na chwilę oderwać się od codzienności. Z pomocą przychodzą jednak wycieczki jednodniowe - jeśli chcemy choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego i zwiedzić atrakcyjne turystycznie miejsca, warto wybrać się w najbliższą okolicę, by móc odkryć miejsca, których do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć. Czasem to, co mamy na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i na pewno zapewni nam moc zimowych atrakcji, szczególnie że za oknem mamy zimę z prawdziwego zdarzenia.


Analizując kolejny region, jakim jest Wielkopolska, należy podkreślić, że jest to miejsce niezwykłe - pełne wspaniałych zabytków, atrakcyjnych turystycznie miejsc i takich, gdzie panuje cisza i spokój. Turystyczne walory tej krainy można wymieniać naprawdę długo. Zachwyca ona swoich historycznym klimatem, kusi piękną przyrodą z Doliną Baryczy na czele oraz gwarantuje rozrywkę dzięki licznym atrakcjom. To region, w którym rodziły się początki polskiej państwowości. To kraina malowniczych jezior oraz zakątek z charakterem. Miejsce to stanowi świetny cel podróży dla każdego - rodzin z dziećmi, miłośników historii, zwolenników aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz par planujących romantyczny wyjazd we dwoje.


Jeśli mamy do dyspozycji własny środek transportu, to już dziś powinniśmy zdecydować się i wyruszyć na jednodniową wycieczkę w Wielkopolsce. Czas wolny podczas jednodniowej podróży w Wielkopolsce będziemy mogli przeznaczyć na wizyty w wielu interesujących muzeach czy skansenach, czy na spacer po klimatycznych uliczkach. Z jednej strony to świetny sposób na poszerzenie swojej wiedzy o świecie i historii, z drugiej interesująca alternatywa w przypadku niepogody.


Sprawdź również: Idealne pomysły na krótkie jednodniowe wyjazdy. Gdzie się wybrać?


Najlepsze miejsca na jednodniowe wycieczki w Wielkopolsce


Wybierając miejsca warte odwiedzenia w Wielkopolsce, kierowaliśmy się przede wszystkim swoim własnym zdaniem. Pamiętać jednak należy, że znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc, których nie sposób wymienić. Musimy być przygotowani na to, że całego regionu nie będziemy w stanie zwiedzić w przeciągu jednego dnia. Zwiedzanie i poznawanie Wielkopolski dobrze jest rozplanować na kilka dni, tak by zobaczyć jak najwięcej. Pewne jest na pewno to, że nikt nie powinien się tu nudzić, bo różnorodność atrakcji i miejsc na pewno powinna zachwycić każdego. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!

 

 

Stary Browar

Stary Browar

Poznań, ul. Półwiejska

Galerie 9.0
Centrum Kultury Zamek

Centrum Kultury Zamek

Poznań, ul. Św. Marcin

Ośrodki kultury 8.8

 

 


  • Magiczny Poznań


Podróż po Wielkopolsce rozpoczynamy od jednodniowej wycieczki w Poznaniu. To jedno z najbardziej popularnych polskich miast, które jest chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Określane jest jako “miasto doznań” i sporo w tym racji, bo będą one obecne praktycznie na każdym kroku. To, co na pewno wyróżnia Poznań na tle innych miast to fakt, że jest to piąte, co do ludności miasto w Polsce - liczy 600 tys. mieszkańców. Jest stolicą Wielkopolski i miastem, które w znaczący sposób zapisało się na kartach historii Polski. Jest doskonale rozwinięte pod każdym względem, zarówno edukacji, przedsiębiorstw się tu znajdujących, jak i szeroko rozumianej kultury, która przyciąga liczne rzesze turystów.


Obowiązkowym punktem Poznania na pewno będzie Stare Miasto. To bez wątpienia centralny punkt miasta i oblegane przez turystów i mieszkańców miejsce. Najbardziej charakterystyczny element stanowi ratusz, na którym znajdują się koziołki stukające się głowami, będące symbolem Poznania. Z rynkiem w Poznaniu związana jest bogata historia. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1253 roku, kiedy to Przemysł i Bolesław Pobożny, biorąc pod uwagę przeludnienie Ostrowa Tumskiego, zdecydowali się na wybudowanie miasta na lewym brzegu rzeki Warty. Centralny punkt stanowił plac, od którego odchodziła siatka ulic, chronionych przez miejskie mury. Miejsce to jest pełne kolorów i wspaniałych zabytków, tak chętnie odwiedzanych przez turystów z Polski i nie tylko. Warto tu przede wszystkim wymienić Ratusz, Pręgierz, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, pałac Mielżyńskich czy Galeria Miejska Arsenał, regularnie organizująca wystawy na ważne tematy społeczne. Odchodząc kawałek od Rynku przez ulicę Świętosławską, warto zwrócić uwagę na kościół Farny, który ukaże się naszym oczom. Jest to niezwykła budowla sakralna, której budowa zajęła aż 50 lat. W środku można znaleźć wspaniałe polichromie i monumentalne, XIX-wieczne organy. Świątynia należy do bractwa Jezuitów. Inne miejsca, które każdy powinien zobaczyć podczas podróży do Poznania to również: Zamek Królewski, Ostrów Tumski, Dzielnica Środka, Jezioro Maltańskie, Park Cytadela, czy Ogród Botaniczny UAM. Wizyta w Poznaniu na pewno będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.


Sprawdź również: Poznań - weekend z dzieckiem


  • Zamek w Gołuchowie


Kolejna z naszych propozycji jest jedną z największych atrakcji regionu Wielkopolski. Z powodzeniem można połączyć wizytę w tym miejscu ze spacerem po najbliższej okolicy. Miejsce to idealnie nadaje się na wycieczkę jednodniową, bo wycieczka na zamku i zwiedzanie najbliższej okolicy powinno nam zająć około 5 godzin. Zamek to jedno, ale warto jest zajrzeć również do Ośrodka Kultury Leśnej, Oficyny, zagrody żubrów i parku. Prawdziwym urozmaiceniem pobytu w tym miejscu powinien być spacer do głazu św. Jadwigi, czyli największego głazu narzutowego w Wielkopolsce. Gołuchów to idealna propozycja na wycieczkę o każdej porze roku.


Poznaj: Najciekawsze szlaki turystyczne w Wielkopolsce


  • Jednodniowy wyjazd do Kórnika


Nasz kolejny pomysł na jednodniową wycieczkę powinien przypaść do gustu każdemu - rodzinom, osobom starszym i zakochanym. To niezwykle spokojne i malownicze miasteczko, które przyciąga przede wszystkim panującym tu klimatem, zabytkowym parkiem i przede wszystkim zamkiem, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Wielkopolsce. Miejsce to, szczególnie jego wnętrze, zachwyca przede wszystkim otoczeniem zieleni i fosą. Wizyta w Kórniku to również dobra okazja, by udać się na długi spacer po najbliższej okolicy. Polecamy!


Poznaj: Wielkopolska dla zakochanych -11 pomysłów na romantyczny weekend we dwoje

 

 

 


  • Atrakcyjne Gniezno


Jeśli poszukujecie miejsc naprawdę wyjątkowych, to Gniezno bez wątpienia należy do tej właśnie kategorii. Samo miasto i jego charakter jest nierozerwalnie związane z historią i początkami państwowości polskiej. Do najważniejszych zabytków i atrakcji, które każdy powinien zobaczyć należy m.in. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdująca się na Wzgórzu Lecha. To do niej prowadzą słynne Drzwi Gnieźnieńskie, będące bezcennym zabytkiem sztuki romańskiej. Wnętrze katedry zostało ozdobione oryginalną gotycką polichromią, a w podziemiach znajdują się relikty z czasów Mieszka I oraz najstarszy napis nagrobny pochodzący z 1006 roku. W okolicy warto odwiedzić również Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tam zobaczymy między innymi kielich św. Wojciecha, unikalne starodruki, relikwiarze oraz inne bezcenne zabytki. Gniezno poleca się na jednodniowy zimowy wyjazd.


Sprawdź: Weekend w Gnieźnie - co warto zobaczyć?


  • Wycieczka do Doliny Baryczy


Podróż po Wielkopolsce, postanowiliśmy zakończyć miejscem, gdzie dominuje wspaniała przyroda i panuje cisza i spokój. Dolina Baryczy, bo o niej mowa, jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Wielkopolski i turystów z całej Polski. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim są to malownicze zbiorniki Pojezierza Wielkopolskiego. Sama Dolina Baryczy jest uznawana za największy park krajobrazowy w Polsce. Na tym właśnie obszarze ścisłej ochronie została poddana dolina rzeki Barycz, która stanowi dopływ Odry. Spacer po tym parku krajobrazowym na pewno zachwyci każdego miłośnika przyrody. Nasze oczy będziemy mogli nacieszyć niezwykłą mozaiką stawów, mokradeł, łąk i lasów, które w zimowej odsłonie prezentują się naprawde wspaniale. Warto odwiedzić to miejsce!


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Dolina Baryczy. Wypoczywaj z daleka od tłumów


Wierzymy w to, że nasz subiektywny ranking miejsc w Wielkopolsce, idealnych na jednodniowe wycieczki, zachęci Was do podróżowania po tym właśnie regionie. Na pewno znajdziemy tu o wiele więcej interesujących miejsc. Pewne jest to, że cały region województwa wielkopolskiego jest warty odwiedzenia. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w które warto wybrać się na wycieczkę jednodniową w Wielkopolsce, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


Komentarze

Zobacz również