Poznań na weekend z dzieckiem

Poznań na weekend z dzieckiem

Planujecie kilkudniowy, rodzinny pobyt w Poznaniu i nie wiecie jak zagospodarować swój czas? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Poznań to niezwykle ciekawe miasto, atrakcyjne dla turystów w każdym wieku.

Poznań to niezwykle piękne i klimatyczne miasto. Wręcz idealne na kilkudniowy rodzinny urlop. Na miejscu czeka na nas mnóstwo różnorodnych atrakcji, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Od czego zacząć?

Będąc w Poznaniu, od razu powinniśmy udać się na Rynek, pośrodku którego znajduje się olbrzymi Ratusz. To właśnie w Rynku zobaczymy słynne poznańskie koziołki, które bodą się codziennie o godzinie 12.00. Przedstawienie to obserwuje zazwyczaj tłum gapiów, którzy specjalnie dla tej krótkiej inscenizacji pojawiają się na Starym Mieście.

Miasto zachwyca piękną architekturą, ale także rozległymi parkami i ośrodkami rekreacyjnymi, gdzie można spędzić trochę czasu w ciągu dnia. Warto udać się także do kompleksu sportowo-rekreacyjnego Malta. To piękne jezioro z doskonale rozbudowaną linią brzegową, w pobliżu którego znajduje się także Nowe Zoo. Turyści, którzy odwiedzili już Poznań, polecają również wizytę w Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Muzeum Broni Pancernej. Ciekawym pomysłem jest też odwiedzenie Parku Cytadela. Na spacerowiczów czekać tam będą ławki, piękna roślinność, a nawet oswojone wiewiórki. No ale po kolei.

Jednym z ważniejszych punktów na mapie Poznania jest Pałac Górków, w którym znajduje się Muzeum Archeologiczne. Lokalizacja w pięknej renesansowej kamienicy w centrum miasta, na rogu Starego Rynku - miejscu tętniącym życiem, to jeden z głównych atutów muzeum. Ponad 150-letnie istnienie, jak i bogata tradycja pozwoliła zgromadzić naukowcom liczną kolekcję zabytków nie tylko z Wielkopolski, ale również z Sudanu i innych państw. A dzięki współpracy muzeum z licznymi muzeami niemieckimi, zwiedzający mają możliwość zapoznania się z przepiękną kolekcją zabytków Starożytnego Egiptu.

Wszystkie najciekawsze zabytki znajdują się na nowatorsko zaaranżowanych wystawach stałych. Można tu znaleźć między innymi: obelisk Ramzesa II, prawdziwe mumie egipskie, wołki z Bytynia, przepiękną afrykańską sztukę naskalną, srebrną biżuterię z okresu średniowiecza, urny twarzowe oraz wiele innych zabytków i eksponatów.

Oferta muzeum to nie tylko prezentowanie zabytków, czy miejsce zwiedzania. Od lat pracownicy i naukowcy muzeum prowadzą liczne badania i projekty naukowe, którymi chętnie dzielą się z odwiedzającymi muzeum gośćmi. Projekty te obejmują między innymi badania wykopaliskowe na terenach Polski i Afryki. Co ciekawe, w każdą sobotę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zwiedzamy dalej. W poznańskim Parku Wilsona rozciągającym się na powierzchni 6,6 ha znajdziemy Palmiarnie funkcjonującą tu od 1910 roku. Park Wilsona to grodzony i zamykany na noc teren składający się z części południowej i północnej. Pierwsza z nich ze stawami i sztucznymi wzniesieniami charakterystyczna jest dla stylu angielskiego, północna zaś przylegająca do palmiarni naśladuje styl francuski. Znaleźć tu możemy muszlę koncertową, fontannę, wodospady, stawy, zabytkowe rzeźby i drzewa, które nadają temu miejscu niesamowity klimat. Na krańcu parku zlokalizowana jest Palmiarnia Poznańska, należąca do najstarszych w Europie obiektów tego typu. Znajduje się tu około 17 tysięcy roślin z całego świata. Rośliny podzielone są na dziewięć pawilonów ze względu na warunki klimatyczne w jakich żyją. Oprócz zapoznawania się z roślinnością, można tu skorzystać również z kawiarni oraz sklepiku z pamiątkami. Dla dzieci organizowane są czasem specjalne animacje.

Kolejne miejsce, które bez wątpienia zachwyci wszystkich zwiedzających, bez względu na wiek, to poznańskie Zoo. W rzeczywistości w mieście funkcjonują dwa ogrody zoologiczne - Stary zlokalizowany przy ulicy Zwierzynieckiej oraz Nowy leżący przy ulicy Krańcowej.

Obecnie w starym zoo mieszkają głównie zwierzęta udomowione, m.in. kuce szetlandzkie, owce bretońskie, kozy, osły, kury zielononóżki oraz niewielkie rozmiarami zwierzęta egzotyczne, m.in.: mundżaki chińskie, korońce plamoczube, turako ostroczube, nandu, skrzydłoszpony obrożne, lemury katta, lemury czerwonobrzuche, łabędzie czarne, dzioborożce trąbiące, argusy malajskie, koczkodany diana, gibony siamang, kapucynki czubate i talapoiny.

Natomiast nowe ZOO w Poznaniu jest drugim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce, zajmuje powierzchnię niemal 121 ha. Położone w pięknym miejscu, zachwyca nie tylko różnorodnymi gatunkami zwierząt, ale także otaczającym lasem. Wędrując leśnymi ścieżkami możemy odwiedzić słoniarnię, zobaczyć wybieg dla rysi europejskich czy azyl dla niedźwiedzi. Mieszkańcy poznańskiego ogrodu mają duże, zadbane wybiegi, dzięki czemu zwierzęta czują się swobodnie a zwiedzający mogą je „podglądać” z różnej perspektywy.

W poznańskim ogrodzie możemy spotkać m.in. pustynnego torbacza kowari, zagrożonego wyginięciem jelenia aksis baweańskiego czy małpę marmozetę złotogłową. Ciekawostką może być też hodowla zagrożonego wyginięciem tygrysa syberyjskiego. Zwierzęta można zobaczyć przez pancerne szyby, umieszczone w domku będącym kopią syberyjskiej chaty z bali.

Nowe Zoo w Poznaniu to także insektarium, w którym żyją m.in. pająki ptaszniki, skorpiony, modliszki, szarańcza wędrowna i największe ślimaki lądowe świata. Teren jest ogromny, dlatego planując odwiedzenie poznańskiego zoo, zarezerwujmy sobie dużo czasu. Jeśli zmęczy nas spacer, możemy przejechać się kolejką. Dzieci bez wątpienia ucieszą się z dodatkowych atrakcji – placu zabaw, parku linowego czy małego zoo, gdzie zobaczymy np. osiołki.  Na miejscu funkcjonują też punkty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

Idealnym miejscem na spacer będzie także park Cytadela. Zbudowano go na terenie fortu Winiary.
Znajdziecie tutaj kilka placów zabaw, kawiarnię, świetne trasy na rolki, hulajnogi i inne kółka, cmentarze wojskowe oraz dwa muzea, które mogą zainteresować dzieci Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań.

Dzieciom, ale i dorosłym miłośnikom słodkości na pewno przypadnie do gustu Rogalowe Muzeum Poznania, zlokalizowane w samym centrum miasta na Starym Rynku. Muzeum zaznajamia zwiedzających ze specyfiką miasta Poznania i charakterystycznymi dla niego Rogalami Świętomarcińskimi. Możemy wziąć udział w pokazach produkcji takich rogali a także usłyszeć  legendę o powstawaniu Rogali, poznać ich recepturę oraz posmakować świeżo upieczonych smakołyków.

W Muzeum znajduje się też galeria starych reklam i ciekawostek na temat historii rogala. Można tu również spróbować swoich sił w gwarze poznańskiej czy obejrzeć animacje na temat Rogalowej Historii Poznania.

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to Park Rozrywki Rodzinka, który oferuje atrakcje dla całych rodzin. Proponowane tu rozrywki na pewno przypadną do gustu osobom w różnym wieku. W parku rozrywki znajdują się między innymi: podłogi interaktywne, ekrany dotykowe, moduły edukacyjne, ścianka wspinaczkowa, wielopoziomowy tzw. „małpi gaj”, trampoliny, zjeżdżalnie, tablice do rysowania czy strefa malucha. Na zewnątrz przygotowano zjazdy linowe, boiska do gier, karuzele i huśtawki.

Termy Maltańskie Poznań stanowią jeden z największych i najnowocześniejszych wodnych kompleksów rekreacyjno- sportowych w Polsce. Zlokalizowane są w centrum miasta, nad Jeziorem Maltańskim. W obiekcie znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun i spa.

Nową atrakcją turystyczną Poznania jest druga w Polsce nadziemna kładka spacerowa pośród drzew. Powstała ona w dolinie rzeki Szklarka, we wschodniej części miasta, na skraju Jeziora Malta, niedaleko Nowego Zoo. Ta drewniana budowla zabiera nas w podróż pomiędzy drzewa. W swoim najwyższym punkcie wznosi się na 13 metrów, a całość mierzy 250 metrów.

Co ważne, atrakcja jest zupełnie darmowa i nie ma sztywnych godzin otwarcia kładki. Trasa składa się  z kładki, wystających platform z ławeczkami do spokojnego odpoczynku oraz małej infrastruktury, która w gorące dni da spacerowiczom cień i zaoferuje drobną gastronomię. Jest tam również toaleta.



Nocleg w Poznaniu


Poznań posiada bardzo bogatą bazę noclegową. Wśród turystów, którzy odwiedzają to miasto, najpopularniejsze są obiekty z kategorii hostele oraz pokoje i kwatery. Poznańskie hostele oferują nie tylko atrakcyjną cenę, ale również świetną lokalizację. Większość obiektów z tej kategorii znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z centrum miasta. Dużą popularnością cieszą się także oferty wynajmu pokoi gościnnych, chociaż obiekty tego typu znajdują się nieco dalej od centrum.

Ceny noclegów w Poznaniu są zróżnicowane i zależą głównie od standardu obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii hostele, wówczas za niewielką cenę, możemy znaleźć obiekt znajdujący się bardzo blisko centrum miasta. Cena noclegu w poznańskim hostelu może wynieść od 28 zł. Warto pamiętać, że właściciele obiektów ustalają cennik indywidualnie, dlatego ceny mogą różnić się w weekendy i być o 24% wyższe od tych, które oferowane są w dni powszednie. Średni koszt noclegu w Poznaniu wynosi od 94 zł.

Znajdź nocleg w Poznaniu



Co zjeść w Poznaniu?


Kuchnia wielkopolska słynie głównie z dań przyrządzanych z ziemniaków, które w tym regionie zyskały ogromną popularność w XIX wieku. Będąc w Poznaniu koniecznie trzeba spróbować poznańskiej pyry z gzikiem, czyli ziemniaka podawanego z białym twarogiem, wymieszanym ze śmietaną i cebulą.

Nie można zapomnieć oczywiście o spróbowaniu tradycyjnego świętomarcińskiego rogala. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga roku 1891.


Następny artykuł Wyprawy survivalowe po...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!