6 szlaków turystycznych dla zaawansowanych

6 szlaków turystycznych dla zaawansowanych

W polskich górach na turystów czekają liczne szlaki – znajdziesz tam zarówno trasy dla zupełnych laików, jak i te, które są już większym wyzwaniem. Chcesz podjąć rękawicę, jaką rzuca nam przyroda w górach? Zobacz, gdzie warto się wybrać.

Orla Perć w Tatrach Wysokich – nie dla amatorów


Przejście Orlą Percią to propozycja dla osób, które na swoim koncie mają już trudniejsze tatrzańskie szlaki. Wymaga odpowiedniego przygotowania, więc turyści w klapkach nie mają tam czego szukać. Trasa stanowi prawdziwe wyzwanie – konieczne jest zachowanie koncentracji i dobra sprawność fizyczna – ale widoki i satysfakcja z pokonania własnych słabości są bezcenne!

Orla Perć to pięciokilometrowy odcinek biegnący tatrzańską granią pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne. To naprawdę wymagająca trasa, dlatego dla wspinaczy przygotowano ułatwienia w postaci klamer, łańcuchów i drabinek – pamiętaj, że to udogodnienia dla osób, które wiedzą w jaki sposób z nich korzystać. Poza tym na Orlej Perci trzeba zachować stalowe nerwy, gdyż podczas wspinaczki pod stopami rozciąga się przepaść mogąca sparaliżować niejednego turystę. Oprócz tego na niektórych odcinkach szlaku ruch odbywa się tylko w jednym kierunku, co oznacza, że nie ma możliwości zrezygnowania z dalszej wędrówki i powrotu do punktu wyjścia…

Ze szlaku rozciągają się jednak przepiękne widoki między innymi na dolinę Pięciu Stawów Polskich, więc doznania estetyczne są nie do opisania!

 

Szukasz noclegów w polskich Tatrach? Już teraz sprawdź oferty w regionie, wejdź: Noclegi w Tatrach

 

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem w Tatrach Wysokich – dla bujających w obłokach


Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem to kolejna propozycja dla turystów, którzy są przygotowani na wspinaczkowe wyzwania, a przy tym nie cierpią na lęk wysokości. Trasa rozpoczyna się przy Morskim Oku, skąd trzeba dojść do Czarnego Stawu pod Rysami – tam rozpoczyna się zielony szlak prowadzący prosto na Mięguszowiecką Przełęcz.

To bardzo wymagająca „wycieczka”, przeznaczona dla osób, dla których wysokość nie jest przeszkodą. Sporo jest trudnych podejść, jak to na Kazalnicę, gdzie trzeba zmagać się nie tylko ze stromiznami, ale i uważać na niestabilne skały. Kolejny wymagający etap to wąska ścieżka, popularnie nazywana Galeryjką, prowadząca pomiędzy przepaściami i urwiskami. Na szlaku pomoc dla turystów stanowią klamry umieszczone przy najtrudniejszych przejściach… Podczas planowania wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w dobre obuwie, w niektórych miejscach skały są bowiem śliskie, a momentami także oblodzone!

Jednak trudy wyprawy są w pełni zrekompensowane przez widoki – z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem widać przepiękną panoramę tatrzańskich szczytów zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie.

 

Szlak na Świnicę w Tatrach – wcale nie taki łatwy


Szlak na Świnicę nie ma opinii najtrudniejszego, dlatego wielu turystów próbuje swoich sił w wejściu na drugi co do wysokości tatrzański szczyt. Warto jednak wcześniej zapoznać się z jego specyfiką i zastanowić, czy rzeczywiście jesteś odpowiednio przygotowany?

 

Zobacz, co koniecznie trzeba zabrać ze sobą w góry! Wejdź i zobacz: 6 rzeczy, których potrzebujesz idąc w góry

 

Na Świnicę można wejść kilkoma trasami – nie wszystkie są trudne, ale na pewno nie nadają się dla początkujących. Strome podejścia, konieczność skalnej wspinaczki i śliskie kamienie pod stopami to główne utrudnienia, z którymi trzeba sobie poradzić. Poza tym wejście zajmuje trochę czasu i wymaga solidnego przygotowania fizycznego. Za najprostszy uważa się szlak prowadzący z Kasprowego Wierchu, więc to właśnie tam spotkasz najwięcej innych turystów. O wiele trudniejszą opcją jest podejście z Zawratu, wymagające wdrapywania się na strome skały i radzenia z obecnością przepaści czy wąskich przejść. Na Świnicę dostaniesz się również z Hali Gąsienicowej – trasa zaczyna się przy Murowańcu i zajmuje najwięcej czasu.

Mimo że na trasach na Świnicę panuje spory ruch, warto się tam wybrać, gdyż widoki rekompensują wszelki niedogodności wspinaczki.

 

Szlak na Śnieżne Kotły w Karkonoszach – malownicza wędrówka


W Karkonoszach raczej nie znajdziesz wyzwań na miarę Orlej Perci, ale wędrówki tamtejszymi szlakami także dostarczą satysfakcji. Jeśli chcesz porządnie się zmęczyć, wybierz szlak na Śnieżne Kotły prowadzący ze Szklarskiej Poręby przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem. To jedno z bardziej stromych, ale także malowniczych podejść – po drodze masz szansę podziwiania stromych urwisk wykształconych przez lodowiec.

Na Śnieżne Kotły prowadzi żółty szlak, który rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby. Za Muzeum Mineralogicznym wkroczysz w las i zaczniesz równomiernie piąć się do góry. W tym momencie największe utrudnienie stanowią kamienie leżące na ścieżce… Bardzo mozolny fragment podejścia znajduje się przed Schroniskiem Pod Łabskim Szczytem. Od schroniska żółty szlak pnie się stromo aż do skrzyżowania ze Ścieżką nad Reglami, a później kieruje się ku krawędzi Wielkiego Śnieżnego Kotła, gdzie przygotowano platformy widokowe.

Dlaczego warto wybrać właśnie ten szlak? Jego główną zaletą są oczywiście widoki. Ze Śnieżnych Kotłów zobaczysz panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Karkonoskiego. Jeśli ta wyprawa to za mało, skorzystaj z wejść na inne szlaki – przy Śnieżnych Kotłach biegną trasy ku Przełączy Karkonoskiej oraz Szrenicy.

 

Szukasz noclegów w okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Szklarskiej Porębie

 

Szlak na Babią Górę przez Przełęcz Krowiarki w Beskidach – poczuj tatrzański klimat


Niektórzy uważają, że wejście na Babią Górą, najwyższy szczyt w polskiej części Beskidów, pozwala poczuć się trochę jak w Tatrach… Jeśli chcesz się o tym przekonać, musisz podjąć wyzwanie zdobycia Diablaka (to inna nazwa Babiej Góry). Mogłoby się wydawać, że beskidzkie szczyty nie dostarczą tak ekscytujących wrażeń jak o wiele wyższe góry, ale i tu trzeba mieć się na baczności.

Ciekawą propozycją jest podejście z Przełęczy Krowiarki przez Perć Akademików – to najbardziej wymagający szlak spośród kilku prowadzących na Babią Górę. Pierwszy etap stanowi wędrówka z przełęczy do Schroniska na Markowych Szczawinach, gdzie początek ma żółty szlak biegnący Percią Akademików. Na szczyt dostaniesz się od północnej, najbardziej stromej strony, a pomogą ci w tym klamry i łańcuchy zamontowane na najtrudniejszym odcinku. Podobnie jak w przypadku tatrzańskiej Orlej Perci, szlak przez Perć Akademików jest jednokierunkowy – zastanów się, czy będziesz się czuć na siłach, by go pokonać, bo nie ma możliwości zawrócenia! Pamiętaj również, że pogoda na Babiej Górze jest zmienna, często pojawiają się zamglenia i opady deszczu, a do tego wieje silny wiatr. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych trzeba zastanowić się nad przełożeniem wejścia lub wybrać łatwiejsze dojście.

Warto podjąć się wspinaczki na Babią Górę, gdyż jest to miejsce słynące z widoków. Przy pomyślnej pogodzie na pewno uda ci się zobaczyć Tatry czy wzniesienia Beskidu Śląskiego.

 

Koronka Bieszczadzka – dla wytrwałych


O Bieszczadach nie myślimy w kontekście wzywań, jedziemy tam, by nacieszyć oczy widokami rozległych połonin i oderwać się od wielkomiejskiej rzeczywistości. Jednak i w tej części polskich gór można napotkać trasy, którym nie każdy turysta podoła. Naszą propozycją jest w tym przypadku Koronka Bieszczadzka – to pętla mająca swój początek i koniec w Wetlinie. Na trasie znajduje się między innymi Jawornik, Rabia Skała, Czerteż, Krzemieniec oraz Wielka i Mała Rawka. Szlak biegnie blisko granicy państwowej, a w Krzemieńcu znajduje się punkt, w którym stykają się trzy kraje – Polska, Słowacja i Ukraina. Miejsce oznaczone jest granitowym obeliskiem. Poza tym atrakcję stanowią przepiękne widoki na Bieszczady.

A gdzie tu wyzwanie? Koronka Bieszczadzka to szlak technicznie łatwy, ale jego pokonanie może zająć nawet 10 godzin, dlatego nie proponujemy go nieprzygotowanym osobom. Aby bez żadnych problemów przejść całą pętlę konieczne jest solidne przygotowanie fizyczne!

 

fot. Beboy_ltd / iStock

Następny artykuł Wielkanoc 2019. 35% więcej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!