Giewont - szlaki i najważniejsze informacje o Śpiącym Rycerzu

Giewont - szlaki i najważniejsze informacje o Śpiącym Rycerzu

Podczas urlopu w Tatrach, chętnie zdobywamy te najwyższe, jak i nieco niższe szczyty. Katalog gór, których nie wypada nie zdobyć jest tu obfity, ale czołowe miejsce w tym zestawieniu na pewno zajmuje Giewont, który jest zaliczany do jednego z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. W czym tkwi wyjątkowość Giewontu? Jak się na niego dostać? Dlaczego jest określany mianem Śpiącego Rycerza? Jak wygląda historia słynnego metalowego krzyża, który znajduje się na samym wierzchołku? Odpowiedź na te i inne pytania w poniższym artykule.

Szczyty w Tatrach wahają się od 1034 m n.p.m. (Kopa nad Białym) do 2499 m n.p.m. (Rysy). Gdzieś pomiędzy, w tej właśnie przestrzeni znajdziemy Giewont, który jest chętnie zdobywany przez turystów o każdej porze roku.


Jest to bez wątpienia ta góra, do której łatwo można dostać z prawie każdej lokalizacji w Tatrach. Szczyt Giewontu jest bardzo charakterystyczny - swoim wyglądem przypomina Śpiącego Rycerza. Charakterystycznym elementem jest metalowy krzyż, znajdujący się na samym wierzchołku.

 

Niestety, z Giewontem związane są również te dramatyczne wydarzenia. Chyba każdy z nas dobrze pamięta burzę w Tatrach, która miała miejsce 22 sierpnia 2019 roku - od porażenia piorunem zmarły tu 4 osoby, a rannych zostało ponad 100. Był to najtragiczniejszy wypadek w historii zdobywania tej góry od 1937 roku, kiedy również zginęły 4 osoby. Góry to z jednej strony piękno i niezwykłe wspomnienia, a z drugiej strony żywioł, który daje o sobie znać w tych najmniej spodziewanych momentach. Pomimo tego, Giewont należy zaliczyć do niezwykłych gór i szczytów, które warto zdobyć podczas sezonu letniego lub zimą. Podpowiemy Wam, jak zrobić to najlepiej.

 

Jest to na pewno również symbol Tatr, podobnie jak Morskie Oko.

 

Przeczytaj koniecznie: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Giewont - najważniejsze informacje

 

Zanim przystąpimy do opisu szlaków i prezentacji, związanych z Giewontem, warto jest przytoczyć te najważniejsze informacje, związane z tym popularnym szczytem, wybieranym na górskie wędrówki.


Tatry to bez wątpienia region niezwykły, a Giewont należy zaliczyć do przykładu szczytu, który stanowi pewnego rodzaju wyróżnik tego regionu górskiego.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Giewont to masyw górski w Tatrach Zachodnich, o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, uznawany jest za najwyższe szczyty Tatr Zachodnich położony w całości na terenie Polski, chociaż wyższa jest Twarda Kopa w Czerwonych Wierchach - pomija się ten fakt, ze względu na niewielką wybitność.

 

Szczyt Giewontu na pewno należy uznać za pewnego rodzaju symbol Zakopanego, jak i całych Tatr. Dumnie króluje nad całą, tatrzańską okolicą i zachęca, by wejść na niego choćby zaraz. Wejście na Giewont wcale nie jest jednak takie proste, jak nam się wydaje. Pod sam koniec, pojawiają się ułatwienia w postaci łańcuchów, robi się stromo. Oprócz tego, czeka na nas piękna ekspozycja, a na górze znajdziemy słynny krzyż i piękne widoki!


Giewont na pewno jest jedną z chętnie odwiedzanych atrakcji w Zakopanem. Podobną popularnością może pochwalić się Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Kasprowy Wierch.

 

Nazwa Giewont wywodzi się z języka niemieckiego "Gähwand", czyli stroma skała. Sam szczyt jest świetnym punktem widokowym na Zakopane i inne tatrzańskie szczyty.

 

Na Giewont najlepiej jest wyruszyć z Zakopanego. Zobacz noclegi w centrum Zakopanego:

 

 

Willa Ornak

Willa Ornak

Zakopane, ul. Seweryna Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.5
Willa Za Cieszynianką

Willa Za Cieszynianką

Zakopane, ul. Makuszyńskiego

Wille Zakopane 9.9

 

 

Dokładna lokalizacja Giewontu i jego topografia

 

Pomimo tego, że Giewont jest bardzo dobrze widoczny z praktycznie każdego punktu Zakopanego, to dobrze jest w tym miejscu wspomnieć o jego dokładnej lokalizacji. Masyw Giewontu znajduje się między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską.


 

fot. Nocowanie.pl


Szczyt znajduje się w północnej grani Kopy Kondrackiej.

Masyw Giewontu składa się z trzech szczytów:


  • Wielkiego Giewontu (1894 m)

  • Małego Giewontu (1739 m)

  • Długiego Giewontu (1868 m) - północne ściany Giewontu

Warto wspomnieć, że pomiędzy Wielkim a Małym Giewontem znajduje się Giewoncka Przełęcz (1709 m), z której opada Żleb Kirkora. Cieszy się on złą sławą - zginęło tu wielu turystów, którzy w drodze powrotnej skracali sobie tędy drogę, zbaczając z wyznaczonego szlaku.

 

Między Wielkim a Długim Giewontem znajduje się przełęcz zwana Szczerbą (1810 m), z której opada Żleb Szczerby. Na Wielkim Giewoncie znajduje się również 15-metrowy żelazny krzyż, czyli obiekt pielgrzymek religijnych, ale również niebezpieczne miejsce w czasie burzy - krzyż przyciąga pioruny.

 

Jakie skały tworzą Giewont?

 

Warto jest również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie skały tworzą ten najpopularniejszy szczyt w Tatrach.

 

Masyw Giewontu wchodzi w skład tzw. serii wierchowej, którą utworzyły grupa skał parautochtonicznych. Sam masyw tworzą dwie płaszczowiny: niższa płaszczowina masywu Czerwonych Wierchów i leżąca na niej płaszczowina Giewontu. Podobny przypadek mamy, jeśli chodzi o Tatry Słowackie.

 

Giewont tworzą przede wszystkim skały osadowe - wapienie i dolomity triasu oraz wapienie jury i kredy, jedynie na Kondrackiej Przełęczy znajdują się skały metamorficzne – gnejsy i łupki biotytowe, które stanowią zakończenie dużej wyspy krystalicznej Goryczkowej, ciągnącej się od Kasprowego Wierchu. W kierunku od Kondrackiej Przełęczy odsłaniają się najpierw lądowe piaskowce z przeławiceniami mułowców i zlepieńców dolnego triasu. Odsłaniają się one w rejonie wyniesienia szczytu.

 

Fauna i flora na Giewoncie

 

W związku z tym, że Giewont znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, to wszystko co się tu znajduje, podlega ścisłej ochronie - dotyczy to zarówno roślin, jak i zwierząt.

 

Sam świat flory i fauny jest typowy dla tego, co możemy zaobserwować w całych Tatrach. Podłoże wapienne sprzyja występowaniu tu roślin wapieniolubnych.

 

 

fot. rottonara / pixabay.com, CC0

 

Do rzadko występujących roślin, można zaliczyć takie jak: ostrołódka polna, rogownica szerokolistna, starzec pomarańczowy, szarota Hoppego, wierzba oszczepowata, jastrzębiec śląski, przymiotno węgierskie, podejźrzon rutolistny, potrostek alpejski.


W ścianach Giewontu przebywają w zimie kozice i jest to jedno z niewielu w polskich Tatrach miejsc, w których mogą przetrwać zimę.

 

Giewont to jedno z wyjątkowych miejsc w Zakopanem i okolicach. Poznaj pozostałe atrakcje w Tatrach:

 

 

 

 

Legenda o Śpiącym Rycerzu

 

Z Giewontem związana jest legenda o Śpiącym Rycerzu. Mało tego, właśnie takim mianem jest określany ten szczyt w Tatrach.

Na pierwszy rzut oka, gdy się dokładnie przyjrzymy, faktycznie możemy zaobserwować, że ta góra przypomina postać śpiącego rycerza. Widoczny jest zarys twarzy nosa oraz tułów wspomnianego rycerza. Od dawna więc krążyła legenda o skarbie ukrytym w korytarzach tego górskiego masywu.

 

Kiedyś, dawno temu na polanach w okolicy Giewontu, pasł swe owce młody juhas imieniem Kuba. On także słyszał od swego ojca opowieści o skarbie, który skrywa tajemniczo wyglądająca góra.

 

Kuba miał na polanie szałas, w którym spał, gdyż owce wypasa się codziennie przez całe lato.

 

Któregoś dnia jedna z owieczek Kuby zaginęła. Szukając jej doszedł do jednej z grot Giewontu. Podchodząc bliżej zauważył w grocie rycerza opartego o trzymany w dłoni miecz.

 

Rycerz spojrzał na niego.

- Czy już nadszedł nasz czas zapytał?

- Nie, jeszcze nie nadszedł, ja tylko szukam swojej owieczki, która się zgubiła - odpowiedział zmieszany chłopak.

- Spójrz - powiedział wtedy rycerz do chłopca pokazując mu śpiących towarzyszy- Tutaj śpi nasze wojsko. Jeśli nasz kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie wojsko przebudzi się ze snu. A teraz chłopcze nie zakłócaj naszego spokoju. Twoja owieczka jest bezpieczna, znajdziesz ją przy wyjściu z jaskini.

 

Chłopiec opuścił grotę a przy wyjściu odnalazł zagubioną owieczkę, tak jak powiedział rycerz.

 

Po powrocie do domu chłopiec opowiedział o swej przygodzie ojcu.

- Wiesz tato - powiedział - tam nie było żadnego skarbu, tylko ci rycerze...

- I to jest właśnie nasz skarb chłopcze! Ten skarb to wolność. To właśnie naszej wolności strzegą zaklęci w skałach rycerze, a wolność chłopcze to największy skarb! Pamiętaj o tym!

 

Mówi się, że gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie, to Śpiący Rycerz z Zakopanego wybudzi się ze swojego snu.

 

Z popularnymi turystycznie miejscowościami związanych jest wiele wspaniałych legend. Czy znasz je wszystkie? Przeczytaj koniecznie: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?

 

Krzyż na Giewoncie - historia i najważniejsze informacje

 

Skoro był śpiący rycerz, to czas najwyższy, by zaprezentować kolejny, najbardziej charakterystyczny szczegół, który jest związany ze szczytem Giewontu.

 

Mowa tu oczywiście o metalowym krzyżu, który pojawił się tu po raz pierwszy w 1901 roku - ufundowany przez mieszkańców Zakopanego, w 1900 rocznicę urodzin Jezusa Chrystusa.

Krzyż ma 15 metrów wysokości. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów.


 

fot. davorsky / pixabay.com, CC0


Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis: Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis MCM (łac. Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia). Poświęcenia krzyża dokonał 19 sierpnia 1901 r. ks. kanonik kanclerz Bandurski z Krakowa podczas mszy na Giewoncie, w której uczestniczyło ok. 300 osób.

 

Krzyż przechodził kilkukrotną renowację - w 2000 roku zamontowano na nim witraż z Chrystusem miłosiernym i napisem „Jezu ufam Tobie”.

 

Niestety, poza tym, że jest to wspaniały krzyż, to związane są z nim pewne niebezpieczeństwa, które nasilają się przede wszystkim podczas burz w górach. Metalowe elementy przyciągają pioruny. Szczyt Giewontu już kilkukrotnie był świadkiem śmiertelnych porażeń piorunem, jednak te najtragiczniejsze wydarzenie rozegrały się tu w dniu 22 sierpnia 2019 roku.

 

Krzyż na Giewoncie w dniu 6 września 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Sprawdź koniecznie: Burza w górach - jak się zachować?

 

Wejście na Giewont - dla początkujących, czy doświadczonych turystów?

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wejście na Giewont będzie dla Ciebie odpowiednią propozycją, to musisz wziąć pod uwagę fakt, że na pewno nie należy on do kategorii tych najłatwiejszych szczytów.


Najtrudniejszy fragment zaczyna się tak naprawdę na ostatnich metrach, czyli tuż przed samym szczytem. Warto podkreślić, że wszystkie szlaki prowadzące na Giewont spotykają się w jednym punkcie (Wyżnia Kondracka Przełęcz). Dojście do tego miejsca, nie powinno być problemem, niezależnie od tego, na którą opcję trasy się zdecydujemy.

 

Trasa od Wyżniej Kondrackiej Przełęczy to przede wszystkim:


  • ruch jednokierunkowy dla turystów

  • łańcuchy i nieco ekspozycji

  • wspinaczka po kamienistych stopniach i płytach

  • śliskie fragmenty trasy

  • wąska ścieżka

  • zdecydowanie trudniejsze zejście niż wejście

  • mało miejsca na samym wierzchołku

  • niebezpieczeństwo podczas burz, które w górach mogą pojawić się niespodziewanie - na Giewoncie nie ma żadnego schroniska.

Ostatnie lata pokazują, że na zdobywanie Giewontu decyduje się prawie każdy - nawet dzieci, czy osoby starsze. Liczy się tu przede wszystkim dobra sprawność fizyczna oraz ostrożność przy pokonywaniu kolejnych metrów, co jest szczególnie ważne jeśli naszym celem jest zdobycie Giewontu.

 

Zobacz noclegi z widokiem na Giewont w Zakopanem:

 

 

Apartamenty Domki Giewont

Apartamenty Domki Giewont

Zakopane, ul. Bogdańskiego

Apartamenty Zakopane 10
Domki pod Giewontem

Domki pod Giewontem

Zakopane, ul. Droga Do Walczaków

Domki Zakopane 9.4
Willa u Baranów

Willa u Baranów

Zakopane, ul. Krzeptówki

Kwatery i pokoje Zakopane 9.8

 

 

Który szlak na Giewont wybrać?

 

Jeśli czujesz się na siłach, by zdobyć Giewont, to wiedz, że na ten popularny szczyt w Tatrach prowadzi łącznie 5 szlaków. Każdy z nich dochodzi do jednego wspólnego punktu, czyli na Wyżnią Kondracką Przełęcz.

 

Postanowiliśmy zaprezentować najważniejsze informacje, związane z trasami, które możecie pokonać. To od Was zależy, czy chcecie wejść w miarę jak najłatwiej i najszybciej, czy poświęcić czas na nieco dłuższą i wyczerpującej, a z drugiej strony - wejście widokową trasą.

 

Szlaki w Tatrach są wyjątkowe, a te prowadzące na Giewont - szczególne.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto pamiętać nie tylko o odpowiednich rzeczach, ale również o dobrym przygotowaniu i kondycji, która pomoże pokonać nam te najtrudniejsze podejścia. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Co zabrać ze sobą w góry latem? Lista niezbędnych rzeczy

 

Szlak niebieski z Kuźnic przez Halę Kondratową - najłatwiejszy szlak na Giewont

 

Rozpoczynamy od stosunkowo najłatwiejszej i najprostszej propozycji trasy, którą dojdziemy na Giewont.

 

Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach, tuż obok kolejki górskiej na Kasprowy Wierch. Do przejścia mamy dystans o długości 5,9 km, co powinno nam zająć nieco ponad 3 godziny.


Z Kuźnic wybieramy niebieski szlak i wędrujemy przez kocie łby, mijając klasztor albertynek na Kalatówkach. Jest on na pewno najłatwiejszym szlakiem. Dalszy etap wędrówki staje się przyjemniejszy - idziemy przez szeroką drogę leśną i stopniowo dochodzimy do Polany Kalatówki. To właśnie to miejsce stanowi jedno z najpiękniejszych punktów widokowych na Kasprowy Wierch, a w sezonie wiosennym - miejsce wypełnione dywanem krokusów. To dobre miejsce do odpoczynku i nabrania sił do dalszej, trudniejszej wędrówki. Dalej kierujemy się zgodnie z niebieskimi znakami.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Po godzinie, dochodzimy do kolejnego wyjątkowego miejsca w Tatrach, czyli Polany Kondratowej, na której znajduje się kultowe i kameralne schronisko PTTK. Przejście przez Dolinę Kondratową na pewno będzie wyjątkowe.

 

Dalsza część wędrówki na Giewont wiedzie na Przełęcz Kondracką. Od tego momentu rozpoczyna się mozolny odcinek trasy na szczyt Giewontu. Po przejściu przez źródełko, które przelewa się przez chodnik, to będzie to jasny sygnał, że do Kondrackiej Przełęczy pozostało 25 minut drogi, a do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy kolejnych 15 minut. Jeśli nie ma kolejek do łańcuchów pod szczytem Giewontu, to istnieje duża szansa, że na szczycie Giewontu zameldujemy się po kolejnych kilkunastu minutach. Naszym oczom ukazuje się piękna panorama Tatr.

 

Suma podejść w przypadku tego szlaku to 922 m.


Szlak niebieski, zielony i żółty przez Halę Kondratową i Kopę Kondracką

 

Kolejną, w miarę prostą propozycją jest trasa, która początkowo wiedzie niebieskim szlakiem z Kuźnic, a od Hali Kondratowej wędrujemy zielonym szlakiem i na samo podejście na Giewont wybieramy żółty szlak.


Ta opcja jest nieco dłuższa, bo do pokonania mamy 8,4 km, co powinno nam zająć około 4 godzin i 40 minut. Zdecydowanie większa, w tym przypadku jest suma podejść, która wynosi 1231 m.


Początek trasy to Kuźnice - wszystko wygląda tak samo, jak w wyżej opisanej trasie, do momentu dojścia do Hali Kondratowej. Tu następuje rozwidlenie szlaków i zamiast wyboru niebieskiego szlaku, decydujemy się na wędrówkę zielonym szlakiem.

 

Trasa wydłuża się w związku z tym o nieco ponad godzinę, ale pozwala spojrzeć na Giewont z nieco innej perspektywy.

 

Naprawdę warto, bo towarzyszą nam tu naprawdę piękne widoki.

Od schroniska na Hali Kondratowej udajemy się w otchłań Doliny Kondratowej, równolegle do Długiego Żlebu Kondratowego, wprost na przełęcz pod Kopą Kondracką. Warto mieć na uwadze, że pojawią się tu dość męczące podejścia. Zapewniamy jednak, że warto podjąć ten trud.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Docierając do przełęczy Kopy Kondrackiej, możemy podziwiać piękne widoki na Kasprowy Wierch, czy Goryczkową Czubę, na którą zmierzamy w dalszym etapie trasy. Po 15 minutach dochodzimy na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.). Warto się tu zatrzymać i podziwiać Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, a także Gorce i Babią Górę.

 

Schodząc z Kopy Kondrackiej, idziemy żółtym szlakiem przez około godzinę. W tym czasie mamy możliwość podziwiania Giewontu oraz Wielkiej Turni Małołąckiej, które opadają wprost do Doliny Małej Łąki. Do przełęczy pod Kopą Kondracją, z prawej strony dociera niebieski szlak ze schroniska na Hali Kondratowej. Na Giewont pozostaje nam około 30 minut.


Szlak czerwony z Doliny Strążyskiej od strony Zakopanego

 

A co powiesz na najchętniej wybieraną trasę, którą możesz zdobyć Giewont po nieco ponad 3 godzinach.


Na Giewont czerwonym szlakiem jest najchętniej wybieraną opcją, przede wszystkim wśród turystów, którzy zdecydowali się na nocleg w Zakopanem.

 

 

fot. Luiza Ch. / zdjecia.nocowanie.pl

 

Czerwony szlak rozpoczyna się w tym przypadku w jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Dolina Strążyska, bo o niej mowa, pozwala dojść na Giewont naprawdę piękną trasą. Do początku szlaku można bez problemu dojść z centrum Zakopanego, mijając po drodze Wielką Krokiew.

 

Do wylotu Doliny Strążyskiej możemy dojechać transportem publicznym lub dojść pieszo.

 

Szlak czerwony, który zaprowadzi nas na Giewont liczy około 6 km, a suma podejść to 1042 m. Dolinę Strążyską zalicza się do jednej z najpiękniejszych w Tatrach.

 

To co wyróżnia tę trasę to bez wątpienia piękna tatrzańska dolina, wspaniały Wodospad Siklawica, a także wspaniały widok na Giewont. Warto podkreślić, że Doliną Strążyską możemy wyruszyć np. na Sarnią Skałę, która znajduje się tuż pod Giewontem.

 

Początek trasy to wędrówka Doliną Strążyską, wzdłuż potoku, przez obszary leśne. Po dojściu do Polany Strążyskiej, kierujemy się w prawo, przechodząc przez mostek nad potokiem.

 

Podejście przez las na Przełęcz w Grzybowcu to niezwykle trudny fragment trasy. Grzbiet Grzybowca wygląda jednak okazale. Obszary leśne kończą się dopiero po nieco ponad godzinie - pojawi się tu piękna panorama na Dolinę Małej Łąki i Wielką Turnię. Kolejne metry są przyjemne do wędrówki. Szlak staje się coraz bardziej eksponowany - przechodzimy wzdłuż skalnego muru, nad Jaskinią Śpiących Rycerzy i dochodzimy do Siodła, z którego widać juz krzyż na Giewoncie. Do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy pozostaje nam jeszcze około 30 minut. Z tego miejsca, po kilkunastu kolejnych minutach zawitamy na szczycie Giewontu.

 

Szlak żółty i czerwony z Gronika przez Dolinę Małej Łąki - trasa bez tłumów

 

Znaleźć ciszę i spokój w Tatrach praktycznie graniczy z cudem, jednak nie w tym przypadku. Pomimo tego, że Giewont należy do chętnie zdobywanych szczytów w Tatrach, to są takie trasy, które poprowadzą nas przez tereny, znajdujące się z dala od turystycznego zgiełku.

 

Dobrą opcją, w tym przypadku będzie szlak żółty, następnie wędrówka czarnym szlakiem i podejście czerwonym szlakiem na sam Giewont.


 

fot. Marian Jaworski / zdjecia.nocowanie.pl


Początek szlaku to Gronik, następnie jest Dolina Małej Łąki, Wielka Polana Małołącka, Kondracka Przełęcz, Wyżnia Kondracka Przełęcz i Giewont. Długość tego wariantu to 5,8 km, a przejście powinno nam zająć około 3 godzin i 30 minut.


Szlak jest polecany tym osobom, które chcą korzystać ze spokoju i jednocześnie podziwiać piękne tatrzańskie widoki. Szczególnie atrakcyjna jest tu Dolina Małej Łąki oraz Wielka Polana Małołącka, na której można odpocząć i zatopić się w leśnej głuszy.

 

Kolejny etap jest nieco trudniejszy. Naszą uwagę na pewno zwróci Wielka Turnia, Mnich Małołącki, a z Głazistego Żlebu możemy dostrzec cel naszej wyprawy. Dojście do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy zajmie około 3 godzin. Stąd pozostanie jeszcze około 30 minut na Giewont.

 

Planujesz rodzinny wyjazd w góry? Zarezerwuj apartamenty w Tatrach:

 

 

 

 

Kasprowy Wierch i Giewont jednego dnia? To możliwe!

 

Ostatnią opcję, która pozwoli zdobyć Giewont, na pewno można uznać za pewnego rodzaju wisienkę na torcie. Jest to bez wątpienia trasa najdłuższa, bo liczy nieco ponad 13 km, a całe przejście potrafi zająć nawet 7 godzin. Długość przejścia jest porównywalna do wejścia na Zawrat.


Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach i prowadzi szlakiem żółtym szlakiem do Przełęczy między Kopami, następnie szlakiem niebieskim na Kasprowy Wierch i finalnie szlakiem czarnym, żółtym i czerwonym na sam Giewont.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Trasa na pewno jest niezwykła pod względem widoków i zapewniamy, że będzie to wyjątkowo spędzony czas!

 

Do Kasprowego Wierchu można dojść na kilka różnych sposobów. Od strony Kasprowego Wierchu pozostanie nam jeszcze 3 godziny na Giewont. Trasa wiedzie szlakiem czerwonym - możemy podziwiać słowacką Cichą Dolinę, Liptowskie Kopy, Świnicę i Walentkową Dolinę. Na wprost czujne oko dostrzeże Czerwone Wierchy.

 

Strome podejście pojawi się tuż przed samą Kopą Kondracką. Od tego momentu pozostaje nam już wędrówka szlakiem żółtym na Giewont.

 

Którym szlakiem zejść z Giewontu?

 

W opinii wielu turystów, zdobycie Giewontu jest zdecydowanie łatwiejsze niż zejście z niego. Niezależnie od tego, na który szlak się zdecydujecie, macie do wyboru kilka opcji, jeśli chodzi o zejście ze Śpiącego Rycerza.

 

Drogi powrotnej należy szukać po drugiej stronie krzyża, na zachodniej stronie szczytu. Trasa biegnie dość śliską i eksponowaną trasą. Po drodze, napotkamy niewielkie trudności w postaci uskoków skalnych i łańcuchów.

 

Od Wyżniej Kondrackiej Przełęczy możemy powrócić którymś z wyżej opisanych szlaków.

 

Noclegi w Tatrach

 

Jeśli zamierzasz zdobyć Giewont, to najlepszą opcją dla Ciebie na pewno będą noclegi w Zakopanem. To właśnie z tej miejscowości prowadzą wszystkie szlaki na Giewont, dzięki czemu pojawisz się na nich w stosunkowo krótkim czasie.

 

Warto podkreślić jednak, że całe Tatry są dobrą bazą wypadową na zdobycie Giewontu. Turyści chętnie rezerwują kwatery i pokoje w Białym Dunajcu i Poroninie, a rodziny z dziećmi decydują się np. na domki w Murzasichlu.

 

Baza noclegowa w Tatrach jest naprawdę bardzo dobrze rozwinięta. Każdy znajdzie tu dla siebie coś wyjątkowego i to za całkiem przystępną cenę.

 

A jeśli już o kosztach mowa, to dobrze wiedzieć, że średnia cena za nocleg w Tatrach kształtuje się na poziomie około 202 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 50 zł.


Każdy obiekt posiada wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak: bezpłatny parking, Wi-Fi, plac zabaw dla dzieci, miejsce do grillowania, w pełni wyposażona kuchnia.

 

W Tatrach obowiązuje również opłata klimatyczna w wysokości 2 zł od osoby za dobę, która jest doliczana do kosztów pobytu.

 

 

Następny artykuł Jednodniowa wycieczka na...

Komentarze (1)

AlinD

Najlepszy jest żółty szlak, polecam też obejrzeć wcześniej jakieś wideo tematyczne ;)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!