Najbardziej tajemnicze i niepokojące miejsca w Polsce

Najbardziej tajemnicze i niepokojące miejsca w Polsce

Planując podróże po Polsce, najczęściej poszukujemy najpiękniejszych miejsc, najciekawszych atrakcji, romantycznym miast czy zachwycających widoków. Podróżujemy, by oglądać rzeczy piękne i kolekcjonować niezapomniane przeżycia. W naszym kraju poza pałacami, rozłożystymi puszczami, piaszczystymi plażami i malowniczymi górami znajdziemy także miejsca tajemnicze, przerażające i wywołujące gęsią skórkę. Skrywają one sekrety, pobudzają wyobraźnię i szokują związanymi z nimi historiami. Czy takie miejsca warto odwiedzić? Miłośnicy mocnych wrażeń i poszukiwacze ciekawych doświadczeń nie powinni się wahać nawet przez chwilę! Oto kilka najbardziej tajemniczych i przerażających miejsc w Polsce.

Opuszczone budynki, tajemnicze legendy czy zabytki o niejasnym zastosowaniu. Przemierzając Polskę, znajdziemy kilka miejsc, które idealnie nadawałyby się na plan zdjęciowy klasycznego horroru czy epizodu “Z Archiwum X”. Gdzie je znajdziemy, co o nich wiadomo i dlaczego wywołują niepokój? Sprawdźcie sami, zaglądają na naszą listę! 


Opuszczone miasto Kłomino 


Jednym z takich miejsc jest zdecydowanie Kłomino znajdujące się w województwie zachodniopomorskim (około 30 kilometrów od Wałcza). Powoli zanikająca osada leśna powstała jako miasto militarne, w którym znajdowała się siedziba niemieckich oddziałów. Początkowo koszarowe budynki z czasem przekształcono w obóz jeniecki dla oficerów, do którego zaczęli trafiać także niżsi rangą wojskowi oraz cywile. Po zakończeniu wojny miejsce to przejęli Rosjanie, przemieniając Kłomino w samowystarczalne miasteczko. Rozebrali oni niemiecki budynki, aby pozyskać materiały do wzniesienia Pałacu Kultury i Nauki, a następnie wybudowali tu bloki mieszkalne, sklepy, szpital, stołówkę, klub oficerski, a nawet kino i piekarnię. W tym czasie miasteczko mogło zamieszkiwać nawet około 5 tysięcy osób (żołnierzy wraz z rodzinami). W roku 1992 Kłomino zostało opuszczone i nigdy nie zostało ponownie zagospodarowane. Decyzją władz od 2008 roku jest systematycznie wyburzane. W miejscu tym znajdziemy jednak nadal opuszczone i zaniedbane bloki pozbawione okien (przywodzące na myśl postapokaliptyczną scenerię) oraz inne pozostałości tętniącego dawniej życiem miasteczka.


Na wyprawę po okolicy najlepiej udać się latem. Trasa do opuszczonego miasteczka wiedzie przez las i jest trudna do pokonania samochodem. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Podziemne miasto Osówka


Jednym z najbardziej tajemniczych zakątków naszego kraju są Góry Sowie. To tutaj znajdziemy kilka miejsc, które bez problemu wywołają gęsią skórkę, zapadną w pamięć, a nawet przerażą. Jednym z tych miejsc są zdecydowanie elementy tajemniczego i mrocznego kompleksu hitlerowskiego. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługuje Podziemne miasto Osówka. Miejsce to było ostatnią niedokończoną, a jednocześnie najbardziej rozbudowaną częścią niemieckiego projektu Riese. Do dziś nie udało się ustalić, w jakim dokładnie celu powstał kompleks w Osówce. To właśnie ta nieodkryta tajemnica jest jednym z głównych powodów, dla którego turyści tak chętnie odwiedzają to miejsce. Jest to także świetna okazja do snucia własnych przypuszczeń co do przeznaczenia podziemnego miasta. Według niektórych miała znajdować się tu tajna kwatera Adolfa Hitlera, natomiast inne wersje wspominają o fabryce przystosowanej do produkcji specjalnej broni. Zwiedzający mogą zobaczyć tu obiekty naziemne oraz sztolnie. Przemierzając je razem z przewodnikiem, poznamy mroczną przeszłość kompleksu, etapy jego powstawania oraz los więźniów, którzy zostali tu przywiezieni. 


 Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju 


Kolejne tajemnicze i z całą pewnością niepokojące miejsce w okolicy Gór Stołowych znajdziemy w Czermenj - jednej z dzielnic Kudowy-Zdroju. Popularne uzdrowisko kusi turystów kojącym klimatem oraz piękne Parkiem Zdrojowym zapewniającym świetny wypoczynek. Na liście miejsc wartych zobaczenia w mieście, znajdzimy także niezwykle niepokojącą atrakcję przeznaczoną wyłącznie dla ludzi o mocnych nerwach. Chodzi tu oczywiście o słynną Kapicę Czaszek. Niewielka barokowa kaplica jest grobowcem ofiar wojen oraz zarazy, która w XVIII wieku nawiedziła miasto i okolice. Chociaż zewnątrz wygląda niepozornie, to w jej wnętrzu zobaczymy ludzkie czaszki i kości pokrywające ściany oraz sufit kaplicy. Widok takiej aranżacji wnętrza jest szokujący i zatrważający! Dodatkowo w krypcie pod świątynią spoczywają kolejne tysiące szczątków. Pomysłodawcą tego niepokojącego przedsięwzięcia był ówczesny proboszcz, który wspólnie z grabarzem i kościelnym odkryli w okolicy liczne groby ofiar lokalnych bitew oraz zarazy. Przez blisko 20 lat zbierali oni szczątki z okolicznych miejscowości, a następnie umieszczali w kaplicy. Sami twórcy postanowili, że w 20 lat po śmierci również powinni spocząć w tym miejscu. Wśród eksponowanych w kaplicy kości znajdują się między innymi czaszka grabarza, sołtysa Czermnej oraz jego żony, czaszka Tatara, czaszka ze zmianami chorobowymi oraz kość udowa człowieka mierzącego około 2 metrów. Wizyta w tym miejscu jest wstrząsająca, a także skłania do rozmyślań nad przemijalnością ludzkiego życia. 


Atrakcyjne noclegi w Kudowie-Zdroju: 


Pensjonat Akacja

Pensjonat Akacja

Kudowa Zdrój, ul. Kombatantów

Pensjonaty Kudowa Zdrój 9.4
Willa Dorotka

Willa Dorotka

Kudowa-Zdrój, ul. 1 Maja

Kwatery i pokoje Kudowa-Zdrój 9.3
Villa Pigmalion

Villa Pigmalion

Kudowa Zdrój, ul. Spacerowa

Kwatery i pokoje Kudowa Zdrój 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Kudowie-Zdroju 


Muchołapka w Ludwikowicach


Jeszcze jednym ciekawym miejscem znajdującym się w okolicy Gór Stołowych są Ludwikowice oraz stojąca w nich Muchołapka. Niecodzienna betonowa konstrukcja znajdująca się w niewielkiej miejscowości przez lata pobudzała wyobraźnie turystów. Na temat jej zastosowania snuto naprawdę wiele (niekiedy całkiem dziwnych) teorii. Często wiązano ją z okolicznym wojskowym projektem Riesem, tajną bronią Hitlera, a nawet lądowiskiem UFO. Charakterystyczny betonowy pierścień o średnicy 30 metrów wsparty na 12 filarach o wysokości 10 metrów okazała się tak naprawdę podstawą chłodni kominowej. Pomimo rozwiązania dręczącej turystów zagadki, miejsce to nadal warto odwiedzić. Przede wszystkim ze względu na znajdujące się tu Muzeum Techniki Militarnej Molke. Możemy zajrzeć tu także po to, aby samem się przekonać, czy wersja z chłodnią rzeczywiście brzmi prawdopodobnie. 


Zobacz także: 7 najciekawszych atrakcji w Górach Stołowych


Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


Tajemnice miejsca znajdziemy także województwie świętokrzyskim. W tym przypadku pierwszym skojarzeniem będą zapewne lokalne góry, z którymi związane są liczne legendy – jak chociażby te dotyczące słynnego miejsca spotkań wiedźm i czarownic. Jednak znacznie ciekawszym przykładem miejsca pełnego tajemnic i sekretów jest Zamek Krzyżtopór znajdujący się Ujeździe (60 kilometrów od Sandomierza). Imponujące ruiny robią wrażenie już z daleka. Ogromny kompleks został wzniesiony najprawdopodobniej w latach 1627-1644, a na temat jego wyposażenie i przepychu krążą legendy (podobno nad jedną z sal miał znajdować się szklany sufit, będący jednocześnie dnem akwarium wypełnionego egzotycznymi rybami!). Zamek stanowił charakterystyczne połączenie rezydencji z cechami obronnymi (palazzo in fortezza), a przed powstaniem słynnego francuskiego Wersalu dumnie nosił tytuł największej budowli pałacowej w całej Europie. 


Dziś ruiny robią ogromne wrażenie, a mozemy je odkrywać, wędrując oznakowanymi trasami. Co jest jednak tajemniczego w pozostałościach zamku? Kompleks przepełniony jest numerologią oraz tajemniczą symboliką. Liczba okien pokrywa się z liczbą dni w roku, liczba pokoi równa jaest liczbie dni tygodnia natomiast wielkich sal było dokładnie dwanaście. Natomiast cztery narożne baszty odpowiadały czterem porom roku. Dodatkowa ma wieży znajdziemy wielką literę W, która rzekomo ma odnosić się do wierzeń kabały (ma oznaczać ona wieczne trwanie). Oczywiście jak każde szanujące się ruiny, także te w Ujeździe mogą pochwalić się własnymi duchami. W nocy długimi korytarzami wędruje Krzysztof Ossoliński, w oknach pojawia się Biała Dama, a ukrytego w nich skarbu strzeże duch psa. Ten za swojego życia rzekomo decydował o losie gości przybywających do zamku. Jeżeli na nich szczekał, byli oni skracani o głowę, natomiast jeżeli milczał lub się łasił, to przybysz był mile widziany. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Zobacz także: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!

 

Zamek w Łapalicach


Zamek o bardzo podobnych założeniach budowlanych znajdziemy w Łapalicach. Tak naprawdę nie jest on tak do końca zamkiem, a na dodatek w ruinę popadł przed ukończeniem budowy. W niewielkiej miejscowości położonej pomiędzy Chmielnem a Kartuzami znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na Kaszubach. Pośród drzew znajdziemy imponującą i niedokończoną rezydencję, która robi wrażenie swoim architektonicznym rozmachem. Jej budowa rozpoczęła się jeszcze w latach 80. XX wieku. Wtedy pewien gdański rzeźbiarz i producent mebli wymarzył sobie dom z własną pracownią rzeźbiarską. Marzenie miał jednak ogromne, a te po zderzeniu z rzeczywistością nie były możliwe do spełnienia. W miejscu tym udało się wnieść jedynie szkielet budynku o łącznej powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych. Składał się on z kilku pięter, 52 pomieszczeń, 265 okien, olbrzymiej sali balowej, basenu oraz 12 wieżyczek nawiązujących do 12 apostołów. Opuszczona i niedokończona rezydencji przypomina zamek widmo, jednak, zamiast odstraszać turystów, przyciąga ich rok do roku coraz więcej.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Arkadia

Arkadia

Chmielno, ul. Lawendowa

Agroturystyka Chmielno 9.5
Dom Nad Jeziorem

Dom Nad Jeziorem

Chmielno, ul. Grodziska

Agroturystyka Chmielno 9.4
STANICA WODNA

STANICA WODNA

Chmielno, ul. Grodziska

Pensjonaty Chmielno 9.3


Zobacz także: Kaszuby - atrakcje i ciekawe miejsca


Zamek w Niedzicy 


Zamek w Niedzicy jest jedną z wizytówek regionu oraz jedną z najpopularniejszych atrakcji w Pieninach. Świetnie znany i chętnie odwiedzany przez licznych turystów nie wydaje się jednak miejscem straszny czy niepokojącym. Wzniesiony w XIV wieku zamek miał na celu strzec przebiegającego w okolicy szlaku handlowego łączącego Polskę Węgrami. Dziś znany jest jednak przede wszystkim ze swojego malowniczego położenia nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego oraz udziału w licznych popularnych produkcjach telewizyjnych – kręcono tu sceny między innymi do “Janosika” czy “Wakacji z duchami”. Dodatkowo znajdziemy tu pokoje gościnne oraz strefę muzealną. Oczywiście zamek ma także swoją własną straszną legendę. Jednak w przeciwieństwie do większości znanych w kraju historii o duchach ta jest przede wszystkim egzotyczna. Według legendy na terenie zamku w Niedzicy ukryta jest mapa prowadząca do indiańskiego skarbu. Strzeże jej jednak duch księżniczki oraz przerażająca klątwa spadająca na każdego, kto zdecyduje się szukać mapy. Inkaska księżniczka ma pojawić się wtedy, gdy uda zbliżyć się nam do miejsca ukrycia mapy skarbu! 


Atrakcyjne noclegi w Niedzicy: 


Osada w Niedzicy

Osada w Niedzicy

Niedzica, ul. Krótka

Domki Niedzica 9.9
Pod Majami

Pod Majami

Niedzica- Zamek, ul. Nad Zalewem

Kwatery i pokoje Niedzica- Zamek 9.9


Zobacz także: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim 


Piramida w Rapie 


Chociaż od Egiptu dzieli nas niemal 3 tysiące kilometrów, kilka piramid mamy na wyciągnięcie ręki. Jedną z nich możemy znaleźć między innymi w niewielkiej mazurskiej wsi Rapa – znajdującej się niemal przy samej granicy z Rosją. Charakterystyczny grobowiec został wzniesiony na początku XIX wieku z polecanie pruskiego barona oraz właściciela wsi von Fahrenheida, który pragnął złożyć rodzinę we własnej piramidzie. Ostatecznie spoczęło tu siedmioro członków rodziny – w 1811 roku pochowano tam trzyletnią córkę barona, która zmarła na szkarlatynę, natomiast 40 lat później spoczął w niej sam baron. Piramida pozostawiona pośród mazurskich lasów szybko obrosła kolejnymi legendami oraz strasznymi historiami na temat odnajdywanych w niej znalezisk. Zmumifikowane ciała rodziny Fahrenheid znaleziono bez głów –według lokalnych przekazów barona był obwiniany za pomór okolicznego bydła, dlatego też okoliczni mieszkańcy pozbawili głów jego rodzinę. Bardziej prawdopodobna wersja mówi, że zrobili to Rosjanie podczas swoich grabieży. Kolejna historia głosi, że tajemnicza piramida obłożona jest klątwą, dlatego każdy, kto do niej wejdzie umrze później w męczarniach. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Kamienne Kręgi w Odrach


Wielka Brytania ma swoje tajemnicze Stonehenge, my natomiast możemy pochwalić się Kamiennymi Kręgami w Odrach – niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W okolicznym rezerwacie znajdziemy największe kamienne kręgi w Polsce oraz drugie pod względem wielkości w całej Europie! Przeprowadzone tu badania archeologiczne wykazały, że jest to cmentarzysko grobowców rodzinnych należących najprawdopodobniej do Gotów z przełomu I i II wieku n.e. W 1958 roku w miejscu tym został założony rezerwat “Kamienne Kręgi”, który co roku przyciąga licznych turystów i poszukiwaczy tajemnic. Na jego terenie znajdziemy około 12 kręgów o różnej wielkości oraz około 30 kurhanów. Wiekowe kręgi ukryte pośród lasów wyglądają po niesamowicie i z łatwością pobudzają wyobraźnię.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Następny artykuł Atrakcyjne łódzkie....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!