Najciekawsze muzea na Mazowszu

Najciekawsze muzea na Mazowszu

Mazowsze jest to region naprawdę wyjątkowy. Znajdziemy tu liczne zabytki i atrakcje przyrodnicze, natomiast historia okolicy jest ściśle związana z najważniejszymi wydarzeniami historycznym naszego kraju. Możliwości i atrakcje, jakie oferuje Warszawa, znają chyba wszyscy. Tam czekają cenne zabytki oraz imponujące muzea. Jednak stolica regionu to nie wszystko! Wokół pełno jest urokliwych i interesujących zakątków, które naprawdę warto odwiedzić. A jeżeli już wyruszymy na ich poszukiwania, warto uwzględnić w planie najciekawsze muzea na Mazowszu. Te bowiem naprawdę warto zobaczyć!

Co interesującego znajdziemy w mazowieckich muzeach? Naprawdę wiele! W samej Warszawie czekają niezliczone eksponaty na różnorodnych ekspozycjach. A przecież stolica to zaledwie początek. W regionie znajdziemy interesujące muzea historyczne i archeologiczne, udamy się na spacer po klimatycznych skansenach oraz odwiedzimy miejsca, w których wychowywali się wielcy Polacy, a to tak jeszcze nie wszystko! Przygotowując się na wyprawę na Mazowsze, sprawdźcie listę najpiękniejszych miejsc i najważniejszych zabytków. Nie zapominajcie jednak o najciekawszych muzeach! Oto klika propozycji, których nie powinniście przegapić!


Najciekawsze muzea w Warszawie - tutaj koniecznie musisz zajrzeć! 


Stolica Polski to miasto tętniące życiem. W miejscu tym niezwykła historia łączy się z nowoczesnością. Każdy turysta bez problemu znajdzie tu coś dla siebie. W Warszawie czekają na nas jedne z najpiękniejszych parków w Polsce, imponujący ogród zoologiczny, liczne galerie sztuki, restauracje i całe mnóstwo atrakcji. Będąc w Warszawie, koniecznie powinniśmy udać się przynajmniej do  kilku najważniejszych i najciekawszych muzeów. A mamy z czego wybierać! 


Muzeum Powstania Warszawskiego 


Jednym z punktów obowiązkowych w planie zwiedzanie Warszawy powinna być wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka została otwarta w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jego głównym celem jest uczczenie pamięci osób, które zginęły podczas walki o wyzwolenie stolicy. Odwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć imponującą ekspozycję przedstawiającą broń, rzeczy osobiste powstańców, dokumenty, listy oraz informacje biograficzne i historyczne przybliżające przebieg walki Polskiego Państwa Podziemnego z okupantem. Poza ekspozycjami stałymi w muzeum organizowane są także lekcje muzealne dotyczące Powstanie Warszawskiego oraz II Wojny Światowej. Prowadzone są one przy użyciu eksponatów, gier dydaktycznych, a także interaktywnych metod zapewniając młodym gościom interesujący sposób na poznanie historii. 



Muzeum Geologiczne


Kolejnym interesującym miejscem, które możemy odwiedzić, będąc w Warszawie, jest Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. Placówka ta istnieje już od ponad 100 lat - została otwarta w 1919 roku. Głównym celem muzeum jest gromadzenie materiałów naukowych dotyczących między innymi budowy geologicznej naszego kraju! Wśród licznych muzealnych ekspozycji zobaczymy między innymi bogate kolekcje skał, liczne okazu minerałów i skamieniałość. Zobaczymy tu szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, a nawet przyjrzymy się z bliska rekonstrukcji polskiego dinozaura! Interesująca i pełna niespodzianek ekspozycja podzielona jest na 8 tematycznych wystaw. Dowiemy się na nich, z jakich minerałów i skał stworzona jest powłoka naszej planety, zobaczymy skamieniałe stworzenie i rośliny, poznamy najdawniejszą historię obszaru Polski, a także okryjemy szczegóły procesu krasowego. 


Wśród najciekawszych obiektów znajdujących się w Muzeum Geologicznym warto wymienić zlokalizowany w głównej sali wystawowej szkielet mamuta włochatego, nosorożca włochatego oraz niedźwiedzia jaskiniowego, a także model pustyni i naturalnej wielkości rekonstrukcje jaskini. Muzeum Geologiczne stanowi świetny pomysł na weekendową wizytę całą rodziną!


Zobacz także: Ciekawe miejsca dla dzieci w Warszawie


Muzeum Etnograficzne 


Interesującym miejscem na mapie Warszawy jest również Państwowe Muzeum Etnograficzne. Powstało ono w 1888 roku, co czyni je jednym z najstarszych muzeów etnograficznych w naszym kraju! Główną misją placówki jest kolekcjonowanie eksponatów kultury ludowej z Polski i całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego. Odwiedzając muzeum, będziemy mogli odwiedzić między innymi wystawę “Czas świętowania”. Dzięki niej przyjrzymy się z bliska między innymi imponującej kolekcji strojów ludowych oraz ubiorów odświętnych pochodzących z Polski i Europy. Zobaczymy tu także obrazy, rzeźby, świąteczne dekoracje oraz rekwizyty. Wystawa “Porządek rzeczy” przybliży nam, jak wyglądało życie codzienne naszych przodków. Znajdziemy tu narzędzia wykorzystywane do pracy na roli, hodowli zwierząt oraz pozyskiwania żywności.  Na wystawie “Biblia Pauperum” czekają na nas przepiękne dzieła sztuki ludowej nawiązujące do biblijnych wątków. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądał koreański dom, a także odkryć wyjątkową sztukę i kulturę Afryki i Azji! 



Jakie jeszcze interesujące muzea znajdziemy w Warszawie: 


  • Muzeum Neonów - pierwsze w Polsce oraz jedno z nielicznych na świecie, kolorowe miejsce i interesujące miejsce zajmujące się gromadzeniem oraz ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej, czytelnicy brytyjskiego „The Guardian” uznali je za jedną z 12 najciekawszych muzeów w Europie,

  • Muzeum Domków dla Lalek - interesujące muzeum zabawek znajdujące się w gmachu Pałacu Kultury i Nauki, znajdziemy tam ponad 150 domków, sklepików i pokoi dla lalek pochodzących z różnych epok. Dodatkowo zobaczymy unikatową kolekcję zabawek sakralnych oraz liczne zabawki,

  • Muzeum Warszawy - głównym celem placówki jest gromadzenie zbiorów związanych z historią naszej stolicy, w 21 gabinetach zobaczymy interesującą wystawę przybliżającą przeszłość Warszawy, m.in.: liczne przestawienia warszawskiej syrenki,

  • Muzeum Życia w PRL-u - bogata wystawa przezentująca liczne pamiątki oraz symbole z czasów PRL-u, zobaczymy tu plakaty propagandowe, stare zabawki, artykuły, stare gry oraz Bar Mleczny,

  • Muzeum Polskiej Wódki - mieśc się ono w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji, wystawa przybliża lokalną tradycję produkcji, proces powstawania oraz surowce, z jakich jest produkowana.


Atrakcyjne noclegi w Warszawie:


Hotelik Jankowski

Hotelik Jankowski

Raszyn, ul. Środkowa

Hostele Raszyn 9.7
Hostel Duszka

Hostel Duszka

Warszawa, ul. Ryżowa

Kwatery i pokoje Warszawa 7.4
Noclegi Marcello

Noclegi Marcello

Warszawa, ul. ul. Baranowska

Kwatery i pokoje Warszawa 8.9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Warszawie 


Zobacz także: Weekend w Warszawie - co warto zwiedzić?


Najciekawsze muzea na Mazowszu 


Gdy już odkryjemy wszystkie atrakcje Warszawy oraz poznamy każdy klimatyczny zakątek miasta, możemy wyruszyć dalej! Na Mazowszu znajdziemy liczne atrakcje i ciekawe miejsca, a wśród nich także kilka naprawdę ciekawych muzeów! Oto kilka wystaw, o których warto pamiętać, odwiedzając Mazowsze!


Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie


Wśród najciekawszych zakątków, jakie czekają na nas na Mazowszu, należy wymienić słynny Czarnolas. Niewielka miejscowość położona niedaleko Puław (około 20 kilometrów) znana jest przede wszystkim z twórczości słynnego polskiego poety renesansowego Jana Kochanowskiego. To właśnie o tym miejscu możemy przeczytać we fraszce „Na dom w Czarnolesie”. Zaglądając do miejscowości, będziemy mogli odwiedzić muzeum biograficzne poświęcone Kochanowskiemu. Zostało ono otwarte w 1961 roku a od 1975 stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Radomiu. Placówka poświęcona artyście mieści się w klasycystycznym dworku Jabłonowskich pochodzącym z XIX wieku. Zaglądając to środka, będziemy mogli zwiedzić sześć sal muzealnych, w których zgromadzone zostały lincze dzieła poety, opracowania na temat jego życia i twórczości, a także niektóre związane z nim pamiątki, jak chociażby dębowy fotel z herbem. Odwiedzając Muzeum Jana Kochanowskiego, warto udać się również na spacer po otaczającym budynek parkiem krajobrazowym. W pobliżu dworu znajdziemy także pamiątkowy sarkofag z wyrytym na niem imieniem “Urszulka” oraz popiersie Kochanowskiego. 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli 


Kolejnym wielkim polskim artystą związanym z Mazowszem jest Fryderyk Chopin. Poszukując interesujących zakątków w regionie, z całą pewnością trafimy do Żelazowej Woli. To właśnie w tej urokliwej miejscowości (oddalonej od Warszawy o jedyne 60 kilometrów) przyszedł na świat największy polski kompozytor. Dlatego też przybywając do miasteczka, powinniśmy odwiedzić słynny dworek. Co prawda sam Chopin spędził tu jedynie rok życia, jednak nadal warto poświecić chwilę na spacer po pięknej okolicy. Wewnątrz budynku będziemy mogli zobaczyć ekspozycję związaną z domem rodzinny artysty. Zobaczymy tu zrekonstruowane pomieszczenia (piekarnie, alkierz, sypialnię oraz jadalnię), a także posłuchamy słynnych dzieł Chopina. Wizytę w muzeum z pewnością uprzyjemni nam długi spacer po urokliwym parku otaczającym dworek. W sezonie letnim będziemy mieli także szansę usłyszeć dźwięki odbywających się tu koncertów fortepianowych.


Muzeum Kolei Wąskotorowej


Nasz weekendowy wypad na Mazowsze możemy urozmaicić wizytą w Sochaczewie - szczególnie że miejscowość ta znajduje się niecałe 10 kilometrów od wspomnianej Żelazowej Woli! Co ciekawego tam znajdziemy? Warto odwiedzić tam przede wszystkim Muzeum Kolei Wąskotorowej będące jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy, a także jednym z nielicznych miejsc w Europie, mogącym pochwalić się tak liczną kolekcją! Na zwiedzających czeka tu ekspozycja złożona z ponad 160 eksponatów związanych z kolejnictwem, a wśród nich wagony, parowozy i drezyny o wąskim rozstawie kół. Poza licznymi pojazdami znajdującymi się na świeżym powietrzu będziemy mogli zajrzeć do sal wystawowych. Tam znajdziemy kolekcję eksponatów dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni wieków! W sezonie dodatkową atrakcją jest wycieczka retro kolejką przemieszczającą się po wąskim torze biegnącym do Puszczy Kampinowskiej. Po drodze zza okien będziemy mogli podziwiać piękne okoliczne miejsca, jak np. ruiny zamku książąt mazowieckich. 


Atrakcyjne noclegi w Sochaczewie i okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Okolice Warszawy - co warto zobaczyć? 


Najciekawsze muzea na Mazowszu - które skanseny odwiedzić?


Podróżując po Mazowszu, warto zatrzymać się na chwilę, aby pospacerować po klimatycznym skansenie! Cisza, spokój i świeże powietrze z pewnością dobrze nam zrobią, a małomiasteczkowa atmosfera skansenu przeniosą nas w czasie i oczarują. Jeżeli lubicie takie klimaty, koniecznie sprawdźcie, gdzie zajrzeć! 


Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu


W wolnej chwili możemy zajrzeć do Radomia. Tam czeka na nas piękny skansen. Muzeum Wsi Radomskiej zostało założone w 1976 roku, a jego celem były zbieranie, zachowanie oraz pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego dawnych mieszkańców Ziemi Radomskiej. Na terenie o powierzchni około 32 hektarów znajdziemy 80 obiektów prezentujących przykłady dawnego budownictwa regionu. Spacerując po skansenie, zobaczymy dawne chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, młyny wodne czy wiatraki. Wśród najważniejszych zabytków znajdujących się na terenie skansenu warto wymienić między innymi XIX- i XX-wieczne chałupy z Alojzowa, Kłonówka, Jastrzębi i Bartodziejów, Dom Ludowy z Jedlni z XX wieku, remizę strażacką z Antoniowa oraz dwór z Pieczysk wznioesiony ok. 1780 roku, w którym mieści się wystawa XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych. Ekspozycję uzupełnia amfiteatr, pomost nad bagnami i wieża widokowa. Ciekawie prezentuje się także XIX-wieczna stodoła sześcioboczna z Grójca oraz dwupoziomowy kurnik z gołębnikiem z XIX wieku. Uroku skansenowi dodaje płynąca przez muzeum rzeka oraz stawy. Co roku odbywają się tu także liczne imprezy cykliczne, takie jak: uroczystości Bożego Ciała, Sobótki czy impreza Lato na Wsi.


Atrakcyjne noclegi w Radomiu: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Radomiu


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 


Niezwykle interesującym miejscem, które może zaciekawić miłośników historii (i nie tylko!), jest Muzeum Wsi Mazowieckiej znajdujące się na obrzeżach Sierpca (miasta położonego 40 kilometrów na północ od Płocka). Klimatyczny skansen zajmuje powierzchnię około 60 hektarów i usytuowany jest w malowniczej okolicy nad rzeką Sierpienicą. Zaglądając do muzeum, będziemy mogli zobaczyć ponad 80 obiektów prezentujących architekturę z regionu Mazowsza Północno-Zachodniego - pochodzących przede wszystkim z drugiej połowy XIX wieku oraz początków XX wieku. Tutejsza ekspozycja składa się z 11 zagród chłopskich (złożonych z budynków mieszkalnych, stodoły, obory, spichlerza i chlewu), a także karczmy, kuźni, olejarni, wiatraka oraz kaplicy. 


Wśród najcenniejszych obiektów znajdujących się na terenie skansenu warto wymienić między innymi zespół karczemny z karczmą z Sochocina, będący jednym tego typu obiektem zachowanym w tej części kraju, zespół dworski ze zrekonstruowanym dworem z Bojanowa oraz XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo. Skansen w Sierpcu warto odwiedzić o każdej porze roku! Od kwietnie do czerwca zobaczymy tu barwne palmy i pisanki, natomiast od grudnia do lutego miejsce to żyje obchodami świąt Bożego Narodzenia. Przez resztę roku goszcząc w skansenie, będziemy mogli trafić na prezentacje codziennych zajęć wykonywanych na dawnej wsi mazowieckiej: wypieki chleba, wyrób twarogu, suszenie ziół czy kiszenie ogórków i kapusty. Uroku muzeum dodają warzywniaki i ogródki kwiatowe otaczające chałupy. Ciekawostką jest fakt, że na terenie skansenu kręcono sceny do takich filmów jak “Ogniem i mieczem” oraz “Pan Tadeusz”.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 




Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce

Następny artykuł Ustronne miejsca w pobliżu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!