Nie tylko Bieszczady! Co warto zobaczyć zimą na Podkarpaciu?

Nie tylko Bieszczady! Co warto zobaczyć zimą na Podkarpaciu?

Zimowa aura zagościła w wielu częściach Polski na dobre. Nie da się ukryć, że lubimy zimowe podróżowanie. Chętnie spędzamy czas aktywnie, odkrywając rozmaite miejsca, czy uprawiając sporty zimowe. Dobrą propozycją dla każdego turysty może okazać się wizyta na Podkarpaciu, które jest w stanie zaoferować o wiele więcej niż tylko Bieszczady.

Pierwsze skojarzenie, które pojawia się nam w głowach, gdy tylko pomyślimy o zimowym wyjeździe to bez wątpienia góry. Chętnie wyruszamy w miejsca, oferujące doskonale rozwiniętą bazę narciarską, cieszące się dużą popularnością, oferujące liczne atrakcje. Nie ulega żadnej wątpliwości, że największego tłumu turystów możemy spodziewać w Tatrach i Zakopanem oraz miejscowościach, znajdujących się w Karkonoszach.


Zainteresowanie zimowym wypoczynkiem jest również widoczne pośród popularnych miejscowości, znajdujących się w Bieszczadach. Okazuje się, że w dużej mierze wybierane są tu miejsca, znajdujące się w górach, ale nie tylko. Bo tak naprawdę województwo podkarpackie jest w stanie zaoferować wiele fantastycznych miejsc, również na udany zimowy wypoczynek. W tym miejscu podpowiemy Wam, gdzie się wybrać i co zobaczyć oprócz popularnych miejscowości bieszczadzkich.


Zobacz również: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Podkarpaciu. Gdzie się wybrać?


Dlaczego warto odwiedzić Podkarpacie zimową porą?


Powodów, by to uczynić, jest całe mnóstwo. Region województwa podkarpackiego zachwyca przede wszystkim niezwykłym klimatem. To zarówno piękne Bieszczady, jak i liczne zabytki i atrakcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów o każdej porze roku.


Należy również zwrócić uwagę na klimatyczne miasteczka i miasta, w których dominuje cisza i spokój, gdzie powinniśmy czerpać radość i przyjemność z odkrywania niezwykłych i nowych miejsc.


Województwo podkarpackie oferuje również wiele wspaniałych tras spacerowych, nie tylko po górach, dzięki czemu każdy będzie mógł w pełni odkryć nawet te najbardziej tajemnicze zakątki regionu.


Skoro zima, to oczywiste, że każdy chce choć na chwilę oddać się zimowemu szaleństwu. Dobrze się składa, bo w województwie podkarpackim znajdziesz wiele dobrze rozwiniętych stoków narciarskich, które są zlokalizowane również poza Bieszczadami. Emocje gwarantowane!


Co warto zobaczyć na Podkarpaciu w sezonie zimowym?


Warto podkreślić, że region Podkarpacia potrafi zaskoczyć i zachwycić na każdym kroku - zarówno pięknem gór, jak i wspaniałymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami. Z powodzeniem możemy się tu wybrać o każdej porze roku. Znajdziemy tu miejsca idealne dla par, rodzin z dziećmi, czy osób starszych.  Zastanawiając się nad tym, co przede wszystkim warto zobaczyć na Podkarpaciu, należy podkreślić, że wyjątkowych miejsc jest całe mnóstwo. My postanowiliśmy zebrać i przedstawić kilka ciekawych propozycji - zimowa podróż do tych właśnie miejsc powinna być wyjątkowym przeżyciem dla każdego. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Jarosław - turystyczna perełka Podkarpacia


Szukasz miejsc wyjątkowych, z licznymi zabytkami i niezwykłym klimatem? Jarosław w tym przypadku sprawdzi się idealnie! Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie Jarosław niegdyś był zaliczany do najbogatszych miast w Europie. 


Historia Jarosławia sięga XI wieku, kiedy to książę ruski Jarosław Mądry na lewym brzegu Sanu wzniósł gród i nazwał go swoim imieniem. Powstanie tego miasta okazało się niezwykle ważne, przede wszystkim ze względów handlowych. To właśnie tu krzyżowały się liczne szlaki handlowe, łączące Zachód ze Wschodem.


Rozwój handlu w tej malowniczej miejscowości Podkarpacia spowodował, że spotykały się tu różne kultury, co miało znaczący wpływ na obecny wygląd i charakter tego miasta.



fot. grzegorzd80 / zdjecia.nocowanie.pl

Wpływ obcych kultur odegrał również znaczącą rolę, jeśli chodzi o zabytki, które możemy tu podziwiać. Na pewno obowiązkowa będzie wizyta na rynku z neorenesansowym ratuszem. Rynek otaczają zabytkowe kamienice, a za najpiękniejszą uważa się późnorenesansową kamienicę Orsettich.


Oprócz wspaniałego rynku, w Jarosławiu znajdziemy wiele wspaniałych świątyń. Bez wątpienia, warto zobaczyć m.in. bazylikę pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, gdzie szczególnym kultem otacza się późnogotycką rzeźbę Piety, pojezuicką kolegiatę Bożego Ciała z końca XVI wieku,  świątynie grekokatolickie, w tym cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego.


Sprawdź również: Jarosław na weekend - co warto zobaczyć w perle Podkarpacia?


Prawdziwą wisienką na torcie, na pewno będzie wizyta w podziemnych trasach turystycznych, których w Jarosławiu jest aż dwie. Gęsta sieć tuneli służyła tu niegdyś jako składowisko towarów. Pierwsza trasa znajduje się w Kamienicy Rydzikowskiej i można tu zobaczyć trzykondygnacyjny zespół dawnych miejskich piwnic pochodzących z okresu od XV do XVII wieku. 


Druga trasa, czyli Podziemne Przejście Turystyczne to jedna z najnowocześniejszych i największych atrakcji na Podkarpaciu - łączy ano piwnice znajdujące się pod trzema kupieckimi kamienicami Orserttich, Attavantich i Gruszewiczów, przenosząc turystów w czasy XVI i XVII-wiecznego miasta. To atrakcja, którą każdy powinien zobaczyć!



Domek pod Dębem

Domek pod Dębem

Radawa, ul. Kliszowka

Domki Radawa 9.8
Hotelik Krakowiak

Hotelik Krakowiak

Jarosław, ul. Stanisława Kopystyńskiego

Pensjonaty Jarosław


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Jarosławiu


  • Zakochaj się w Lesku!


Kontynuując poznawanie niezwykłych i zabytkowych miejsc na Podkarpaciu, warto odwiedzić jedną z najbardziej magicznych miejscowości tego regionu. Lesko, bo o nim mowa, to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek, jeździectwa, wędkarstwa, czy ekstremalnych przezyć. W sezonie zimowym możemy tu również korzystać z doskonale przygotowanych tras narciarskich.


Poznaj: Odkryj Lesko i Sanok. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Bieszczadach?





Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1480 roku, przez co należy do miast z gatunku historycznych. Znajdują się tu liczne zabytki, stanowiące atrakcję turystyczną. Lesko stanowi turystyczne centrum Bieszczadów. Przebywając tu, niezależnie od sezonu, warto bez wątpienia zobaczyć zamek Kmitów, pochodzący z XVI wieku, usytuowany na wysokiej skarpie nad Sanem. Swoim kształtem budowla może przypominać fortecę, ale także renesansową rezydencję. Obecnie znajduje się tu hotel. Warto tu zajrzeć, tym bardziej, że zamek otoczony jest rozległym parkiem, w którym znajduje się kolejna z atrakcji – miejski amfiteatr.


Oprócz zamku, w mieście znajduje się okazała budowla sakralna, czyli kościół pw. Nawiedzenia NMP, wybudowany w 1530 roku. Obowiązkowe punkty to również XVII-wieczna synagoga, Kamień Leski, czy też okoliczne szlaki turystyczne i rowerowe. Lesko to świetna propozycja dla każdego.



Wilcze Siedlisko

Wilcze Siedlisko

Lesko, ul. Huzele

Domki Lesko 10
Przystanek pod Skałkami

Przystanek pod Skałkami

Lesko, ul. Aleja Jana Pawła II

Kwatery i pokoje Lesko 9.8


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Lesku


  • A może miasteczka uzdrowiskowe?


Dobrym pomysłem, związanym z zimową podróżą w województwie podkarpackim, może okazać się wizyta w dwóch najpopularniejszych miejscowościach uzdrowiskowych, do których należy zaliczyć Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Są one oddalone od siebie o zaledwie 14 km, dzięki czemu wizytę w tych 2 miejscowościach z powodzeniem możemy połączyć w jedną wycieczkę.



fot. Bogdan Jakieła / zdjecia.nocowanie.pl

Iwonicz-Zdrój zaliczany jest do jego z najstarszych polskich uzdrowisk. Uroku temu miejscu dodaje lokalizacja w regionie Beskidu Niskiego, otoczenie lasów i możliwość organizacji pieszych i rowerowych wycieczek po najbliższej okolicy. O uzdrowiskowych właściwościach tutejszych wód mówiono już w XV wieku, ale to koniec XVIII i XIX wieku przyniósł największy rozkwit tej podkarpackiej miejscowości. Obecnie można tu poczuć klimat tamtych lat, korzystając z ofert sanatoriów i uzdrowiska.


Przeczytaj koniecznie: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić



fot. Wawrzek / zdjecia.nocowanie.pl

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Rymanowa-Zdroju, który jest znacznie młodszym uzdrowiskiem od Iwonicza. To, co wyróżnia Rymanów, to bez wątpienia klimat oraz liczne szlaki spacerowe. Również tutaj znajduje się źródełko z leczniczymi właściwościami, dzięki czemu to podkarpackie miasteczko jest chętnie odwiedzane przez kuracjuszy oraz turystów.



Apartamenty Jedynka

Apartamenty Jedynka

Iwonicz Zdrój, ul. Feliksa Piwarskiego

Apartamenty Iwonicz Zdrój 10


Oto najlepsze propozycje noclegów w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie-Zdroju


Jak widać, Podkarpacie ma naprawdę wiele do zaoferowania. Warto odkrywać ten region  na każdym możliwym kroku, również zimą. O tym, jak jest tu wspaniale i fantastycznie, warto przekonać się osobiście.




Następny artykuł Zamek w Malborku. Trwa remont!

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!