Rekordowa temperatura wody w Bałtyku!

Rekordowa temperatura wody w Bałtyku!

Tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne, a temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza stają normą. Przez to woda w Morzu Bałtyckim jest ciepła jak zupa!

W tym roku Bałtyk jest naprawdę ciepły. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura morskich fal wynosi od około 21 stopni w okolicach Ustki do 24 stopni Celsjusza w Kołobrzegu. Jednak prawdziwy rekord padł dwa tygodnie temu (14 lipca) w Zatoce Fińskiej, gdzie temperatura wody wyniosła prawie 27 stopni Celsjusza. To tyle, ile w Morzu Śródziemnym!

Porównanie jest jednak trochę na wyrost, ponieważ trzeba pamiętać, tak wysoką temperaturę zmierzono blisko powierzchni, natomiast głębiej Bałtyk nadal jest chłodny. Nie zmienia to jednak faktu, że przy brzegu, zwłaszcza w zatokach, morze jest wyjątkowo ciepłe.

Zobacz noclegi nad morzem:
Stanica Wodna

Stanica Wodna

Dźwirzyno, ul. Jachtowa

Domki Dźwirzyno 8.6
Panorama

Panorama

Mielno, ul. Księżycowa

Pensjonaty Mielno


Wysoka temperatura wody w Bałtyku. Co to oznacza?


Temperatura Bałtyku jest naprawdę wysoka, co również dla turystów nie jest tak dobrą wiadomością, jak może się wydawać. Choć brodzenie czy pływanie w ciepłej wodzie to przyjemność, warto zdawać sobie sprawę, że zmiana jest naprawdę niekorzystna.

Jak informuje Europejska Agencja Środowiskowa temperatura wody w Bałtyku podniosła się o dwa stopnie Celsjusza. Natomiast Olga Sarna z Fundacji Mare ostrzega w “Gazecie Wyborczej”, że do 2100 roku morze ociepli się nawet o kolejne cztery stopnie. Wpływ na to mają oczywiście zmiany klimatu, które nie są “pieśnią przyszłości” a faktem.

W tej chwili turyści zwracają największą uwagę na sinice, które teraz atakują nadmorskie kąpieliska. Zwykle pojawiają się w Zatoce Gdańskiej podczas upałów, gdy wzrasta temperatura wody. W okolicach Trójmiasta zbliża się ona do 23 stopni Celsjusza. Na szczęście problem sinic na razie nie powrócił nad Bałtyk. Jednak wzrost temperatury wpływa na to, o czym w wakacje turyści nie myślą - populację bałtyckich ryb, które do życia potrzebują chłodniejszej wody.  


Zobacz najlepsze plaże nad morzem:


Upalne lato nad morzem. Jak zachowują się wczasowicze?


Mierząc się z upałami, wiele osób zapomina o kwestiach bezpieczeństwa. Wystarczy jednak sprawdzić statystki policji, które mówią, że od początku czerwca 2021 utonęły aż 142 osoby! A mamy dopiero półmetek wakacji.

Co prowadzi do tych wszystkich tragedii? Na pewno brawura oraz alkohol, gdyby nie on do wielu niebezpiecznych sytuacji nigdy by nie doszło. Ludzie stają się bardziej skłonni do ryzyka i przeceniają własne siły. Jeśli do tego zignorują polecenia ratowników, nieszczęście gotowe.

Kolejną przyczyną utonięć jest szok termiczny. Pojawia się najczęściej wtedy, gdy rozgrzany organizm zostaje nagle “schłodzony” - wystarczy spaść z materaca, wyskoczyć z łódki, by wystąpiły problemy z oddychaniem i krążeniem krwi. Powoduje to panikę, która w wodzie jest śmiertelnie niebezpieczna.

Poznaj inne przewinienia plażowiczów, zobacz:
Grzechy główne nad wodą! Lista "wykroczeń" w wakacje 2021

Źródło: IMGW, “Gazeta Wyborcza”


Następny artykuł Bon turystyczny w Sopocie....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!