Ustronne miejsca w pobliżu Białegostoku

Ustronne miejsca w pobliżu Białegostoku

Podlasie to idealne miejsce na wypoczynek. Szczególnie wtedy, gdy chcemy uciec od zgiełku miasta i tłumów ludzi. Pełno tu ustronnych i zacisznych miejsc, klimatycznych wsi, atrakcji przyrodniczych i zabytków. Jaki kierunek obrać z Białegostoku? Które miejsce szczególnie warto odwiedzić? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi....


Po  pierwsze: Supraśl


Supraśl to nieduże turystyczne miasteczko położone tylko kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Wyróżnia się wyjątkowo malowniczą lokalizacją oraz warunkami naturalnymi. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie, oprócz tego otaczają je lasy Puszczy Knyszyńskiej co daje wiele możliwości aktywnego wypoczynku blisko natury.

Oferta turystyczna Supraśla nie ogranicza się tylko do przyrody, w miasteczku zachowało się wiele zabytków świadczących o jego wielokulturowości. Na przestrzeni wieków żyli tam obok siebie Rusini, Polacy i Żydzi, a początki osady są ściśle związane z powstaniem prawosławnego monasteru, wybudowanego w 1501 r. Stał się on ważnym ośrodkiem kulturalnym na ziemiach ruskich – słynna była chociażby zakonna biblioteka, w której znajdowało się wiele cennych ksiąg, jak kodeks supraski spisany w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Po unii brzeskiej Supraśl zamienił się w ośrodek religijny unitów i siedzibę biskupstwa, był nią aż do rozbiorów.

Supraśl to także walory uzdrowiskowe. Miasto zostało uzdrowiskiem w 2001 r., ale pierwsze sanatorium założono tam jeszcze w okresie międzywojennym. Po wielu latach starań doceniono walory uzdrowiskowe miasta, jakimi są czyste powietrze, mikroklimat oraz bogate złoża borowiny. Dzięki połączeniu tych trzech elementów zakres leczenia uzdrowiskowego w Supraślu jest niezwykle szeroki.

Dom Przy Puszczy

Dom Przy Puszczy

Supraśl, ul. Kodeksu Supraskiego

Domki Supraśl 10
Ptasie Radio

Ptasie Radio

Czarna Wieś Kościelna, ul. Wierzbowa

Kwatery i pokoje Czarna Wieś Kościelna 8.8



Atrakcje przyrodnicze w Narwiańskim Parku Narodowym


Narwiański Park Narodowy znajduje się na zachód od Białegostoku, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany. Do największych atrakcji turystycznych w parku zaliczyć można przewozy łodziami pychówkami „obwodnicą narwiańską”, biegnącą wokół Parku (trasa liczy ok. 90 km) oraz spacer kładką edukacyjną, o długości ponad 1 km, łącząca wsie Waniewo i Śliwno. Mogą korzystać z niej piesi jak i rowerzyści, a część trasy pokonuje się na platformach pontonowych. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. I tak naprawdę – dla każdego.


Zachwycająca Kraina Otwartych Okiennic


Trześcianka, Soce i Puchły to trzy niewielkie, malownicze wsie, położone w Dolinie Narwi. Wspólnie tworzą wyjątkowo urokliwą Krainę Otwartych Okiennic. Nazwa szlaku wywodzi się od pięknie zdobionych okiennic, które są nieodłącznym elementem drewnianych domków, najczęściej pomalowanych na jaskrawe kolory. Wszystko to sprawia, że wioski wyglądają oryginalnie, a ich niepowtarzalny klimat i barwność co roku przyciągają turystów z różnych stron Polski. Kraina ta jest także świetnym tłem do zdjęć, zarówno tych prywatnych, jak i profesjonalnych sesji zdjęciowych.

Domy, które obecnie możemy podziwiać na Podlasiu zbudowane zostały na potrzeby Białorusinów, wyzwania prawosławnego. Budowle, jak i zdobienia, nawiązywały przede wszystkim do kultury ludowej rosyjskiej.

Prócz oryginalnych domów, warto zwrócić uwagę na niegdyś używane stodoły, zabudowania gospodarcze, płoty, studnie czy żurawie, które podkreślają piękno tego miejsca. Zachwycające są również bocianie gniazda, które świadczą o gościnności oraz dobroduszności mieszkańców.

Planując wędrówkę tym właśnie szlakiem, pamiętajmy jednak, że nie spotkamy tu licznych placów zabaw dla dzieci, kina, basenu czy parków rozrywki. Nie ma też sklepu czy knajpy na każdym rogu ulicy. Jest za to piękna drewniana zabudowa, pasące się na łąkach zwierzęta oraz malownicze tereny wokół. Wszędzie panuje cisza i spokój. Na trasie nie spotkamy tłumu turystów, prędzej już lokalną społeczność, która niejednokrotnie okazuje się bardzo przydatna.

"Raj pod Jabłonią"

"Raj pod Jabłonią"

Narewka, ul. Lewkowo Stare

Domki Narewka 10
Zacisze u Anny

Zacisze u Anny

Narew, ul. Hajdukowszczyzna

Agroturystyka Narew 9.9



Kierunek: Tykocin


Tykocin leży w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, na zachód od Białegostoku. Niegdyś w Tykocinie przebywali wielokrotnie królowie oraz książęta polscy. Liczne zabytki, a także zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, z oryginalną synagogą powoduje, że miasto bardzo chętnie jest odwiedzane przez turystów. Tu nie można się nudzić!

W Tykocinie znajduje się ponad sto obiektów zabytkowych. To właśnie tu znajduje się najstarszy zespół urbanistyczny historycznego Podlasia z zachowanym układem charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego. Jest to także jeden z największych przedwojennych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce.

Dodatkowo Tykocin leży na trasie podlaskiego szlaku bocianiego, biegnącego od Białowieskiego Parku Narodowego przez Biebrzański Park Narodowy do Narwiańskiego Parku Narodowego. Miastu został nadany tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej. Przyznała go w 2001 roku niemiecka organizacja proekologiczna Euronatur.

Zaścianek

Zaścianek

Tykocin, ul. Rzędziany

Agroturystyka Tykocin 8.2
Zielony Zakątek

Zielony Zakątek

Krynki, ul. Ostrów Południowy

Kwatery i pokoje Krynki 9.4



Kruszyniany – tatarska wieś na Podlasiu


Kruszyniany to niezwykła wieś położona w pobliżu rzeki Nietupy, na skraju znajdujących się nad nią łąk, lasów oraz wzniesień dochodzących do 161 m n.p.m.  Mówi się, że to wieś na końcu świata. I zapewne jest w tym trochę prawdy. Jednak jeśli marzy nam się wypoczynek z dala od tłumów i zgiełku miasta, Kruszyniany nadadzą się idealnie!

 

Odnajdziemy tu klimat polskiej wsi, choć Kruszyniany nazywane są także najbardziej tatarską wsią w Polsce. W tym miejscu łączą się jednak różne kultury i narodowości, przenikają się wzajemnie i uzupełniają. Wspólnie tworząc wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju całość.  


Na szczególną uwagę zasługują także liczne zabytki w miejscowości. Zabytkowy jest cały układ przestrzenny wsi z XVII wieku. Wart odwiedzenia jest bez wątpienia drewniany meczet muzułmański z końca XVIII wieku, jeden z dwóch najstarszych w Polsce.

Obiekt swoim kształtem nawiązuje do okolicznych świątyń. W całości wykonany z drewna, posiada dwie wieże. Zbudowany jest na planie prostokąta a jego wnętrze podzielone zostało na 2 części - dla kobiet i mężczyzn. Warto tu wspomnieć także o tym, że pomieszczenie dla kobiet jest znacznie mniejsze od pomieszczenia dla mężczyzn. Wejście do meczetu zwieńczone jest trójkątnym tympanonem. Wnętrze natomiast jest udekorowane dywanami i muhirami.

Co ważne, zwiedzanie meczetu jest możliwe niemalże przez cały rok w godzinach, poza sezonem zimowym.

Wart odwiedzenia jest także cmentarz muzułmański – mizar. Najstarsze nagrobki znajdujące się na cmentarzu są z końca XVIII wieku.

Sporo atrakcji turystycznych znajduje się także w pobliżu wsi. Jest szlak ekumeniczny wokół zalewu Ozierany – ma początek i koniec w Kruszynianach, Rezerwat Nietupa, zwany potocznie „Czarny Roh” („Czarny Róg”) oraz liczne punkty widokowe, m.in. Kosmata Góra. Na terenie wsi zlokalizowane są także restauracje z regionalnym tatarskim jedzeniem.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Tarcza Finansowa PFR 2.0....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!