Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to piękne, klimatyczne i niezwykle atrakcyjny turystycznie miejsce w Polsce. Na wczasowiczów czekają tutaj zachwycające zamki i pałace, kusząca przyroda oraz wiele różnorodnych atrakcji. Zakątek ten świetnie sprawdzi się na wyjazd z rodziną, przyjaciółmi czy drugą połówką! W jaki sposób możemy jednak urozmaicić sobie wizytę na Dolnym Śląsku? Co uwzględnić w planie awaryjnym na wypadek niepogody? Sprawdźcie najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku!

Co interesującego będziemy mogli zobaczyć w dolnośląskich muzeach? Przede wszystkim wiekowe eksponaty. To jednak nie wszystko! Przy okazji odkryjecie niezwykłe tajemnice z przeszłości, poznacie zaskakujące historie i dowiecie się wiele o życiu naszych przodków. Poza cennymi ekspozycjami czekają tu na was także całkiem zaskakujące i nietypowe wystawy. Dlatego przed wyruszeniem na Dolny Śląsk z pewnością warto znać je wszystkie! 


Najciekawsze muzea we Wrocławiu - tutaj koniecznie musisz zajrzeć! 


Odkrywanie atrakcji Dolnego Śląska najlepiej rozpocząć od stolicy regiony. Romantyczny i zachwycający Wrocław bezapelacyjnie znajduje się w czołówce najbardziej klimatycznych miasta w naszym kraju! Czas wolny możemy spędzić tu na wiele sposobów: odwiedzając ogród zoologiczny, odkrywając tajemnice wody w Hydropolis czy poszukując krasnali rozsianych po mieście krasnali. Czeka tu na nas wiele atrakcji, ale warto pamiętać także o muzeach, a tych we Wrocławiu jest kilka! Sprawdźcie, gdzie warto zajrzeć! 


  • Muzeum Pana Tadeusza 


Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu powinien odwiedzić nie tylko miłośnicy literatury czy nadchodzący maturzyści, ale każdy, kto trafił do Wrocławia. Tym bardziej że nie sposób go przegapić. Muzeum mieści się bowiem w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia - Pod Złotym Słońcem. Zostało ono założone w 2016 roku i jest najnowocześniejszą częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Prezentuje ono zbiory o bogatym tle historycznym i literackim. Na zwiedzających czekają tu liczne wystawy czasowe oraz dwie wystawy stałe - “Rękopis Pana Tadeusza” oraz “Misja: Polska”. Pierwsze z nich przybliży nam proces i okoliczności powstania słynnego poematu. Zajdziemy tu jedyny istniejących rękopis słynnego działa, a także wiele manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku. Wszystko to wspartych licznymi aplikacjami oraz prezentacjami multimedialnymi. Natomiast druga wystawa przybliży nam romantyczną ideę wolności w ciężkich realiach II wojny światowej oraz czasów powojennych. 


  • Muzeum Archeologiczne 


Założone w 1815 roku wrocławskie Muzeum Archeologiczne jest jedną z najstarszych tego typ placówek w Europie, a pomimo burzliwej historii prowadzone jest do dziś! Głównym zadaniem muzeum od samego początku jest pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnienie zabytków archeologicznych Śląska. Przemierzając kolejne sale, zobaczymy wyroby złotnicze, obrazy, historyczne dokumenty dotyczące miasta oraz jego okolic, broń palną, pamiątki martyrologiczne, a także zabytki pochodzące z czasów epoki kamienia! Wśród najcenniejszych przedmiotów zgromadzonych we wrocławskim muzeum należy wymienić między innymi fragment bursztynowego depozytu z Partynic z I w. p.n.e., części skarbu zakrzowskiego z przełomu III i IV wieku, część wczesnośredniowiecznego skarbu kotowickiego, Diadem z Sichowa, wyposażenie grobu z Gosławic oraz Pochówek z Ługów. Warto zwrócić także uwagę na samą siedzibę muzeum, czyli gotycki Arsenał Miejski, będący jedną z nielicznych średniowiecznych budowli w mieście zachowanych w całości! 


Zobacz także: Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce


  • Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim


Będąc we Wrocławiu, warto odwiedzić zabytkowy Pałac Królewski, w którym znajduje się Muzeum Historyczne i Sztuki Medalierskiej. Stanowi ono jeden z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jego głównym celem jest gromadzenie oraz udostępnianie zabytków historii i sztuki dotyczących dziejów miasta. Zobaczymy tu między innymi wyroby rzemiosła artystycznego, grafiki, ryciny i fotografie oraz kolekcję dokumentów, druków, plakatów i sztandarów. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa kolekcja przedstawiająca historię wrocławskich teatrów. Zbiory muzeum prezentowane są na kilku wystawach stałych oraz licznych wystawach czasowych. Do tych pierwszych należy między innymi nowoczesna wystawa „1000 lat Wrocławia”. Będąc w Pałacu, warto zajrzeć także do Muzeum Sztuki Medalierskiej, będącego jedyną w kraju placówką specjalizującą się w gromadzeniu zbiorów medalierskich (medale) i falerystycznych (odznaczenia i ordery).


Zobacz także inne ciekawe muzea we Wrocławiu


  • Muzeum Architektury - zobaczymy tu zbiory związane przede wszystkim z architekturą. Czekają tu wystawy prezentujące twórczość architektów polskich oraz zagranicznych,

  • Muzeum Poczty i Telekomunikacji - jedyne w Polsce muzeum przedstawiające historię poczty, telekomunikacji oraz telegrafii na ziemiach polskich,

  • Muzeum Farmacji - placówka poświęcona jest historii nauki i rozwoju zdrowia i leczenia, zobaczymy tu zabytkową aptekę, pracownię alchemika, sprzęt do przeróbki surowców oraz leki naturalne i syntetyczne.


Atrakcyjne noclegi we Wrocławiu: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi we Wrocławiu


Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku


Gdy już zwiedzimy Wrocław i odnajdziemy wszystkie klimatyczne zakątki, możemy wyruszyć dalej. W końcu na Dolnym Śląski znajdziemy wiele innych interesujących miejsc i atrakcji! Oto kilka najciekawszych muzeów, jakie znajdziemy w okolicy!

 

  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju


Jedno z najciekawszych dolnośląskich muzeów znajdziemy w urokliwych Dusznikach-Zdroju. W XVII-wiecznym młynie papierniczym, będącym unikatowym zabytkiem techniki mieści się Muzeum Papiernictwa. Jest to jedyna w kraju w pełni profesjonalna placówka zajmującą się tematem papieru. Podczas zwiedzania muzeum będziemy mogli zobaczyć między innymi maszyny do pisania, maszyny drukarskie, prasy i pieczątki introligatorskie, klisze oraz maszyny do produkcji prasy papierowej. Znajdziemy tu także arkusze ozdobne barwione różnymi technikami, dokumenty i druki pochodzące z XIX i XX wieku. Znajdujące się tu wystawy stałe skupiają się przede wszystkim na przedstawieniu historii papieru oraz metodach jego wytwarzania w Polsce i na świecie. Natomiast na wystawach czasowych zobaczymy głównie prace artystów, produkty papierowe oraz eksponaty związane z historią miasta.


Atrakcyjne noclegi w Dusznikach-Zdroju:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Dusznikach-Zdroju


Zobacz także: Karpacz czy Duszniki-Zdrój 


  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku


Naprawdę interesujące muzeum znajdziemy także w Złotym Stoku. W niewielkim, lecz urokliwym mieście (oddalonym zaledwie 18 kilometrów od Kłodzka) największą atrakcją turystyczną jest Zabytkowa Kopalnia Złota! W jej wnętrzu znajduje się jedno z najciekawszych muzeów, jakie znajdziemy w regionie. Podczas podziemnego spaceru zobaczymy między innymi ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku, dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, a także kolekcję lamp górniczych. Przyjrzymy się z bliska zabytkowemu wózkowi służącemu do przeważenia rudy oraz piecowi laboratoryjnemu do wytapiania złota. W muzeum zajrzymy także do ciekawych miejsc, takich jak Chodnik Śmierci posiadający mroczną przeszłość czy Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, w którym znajdziemy liczne (czasem humorystyczne) tabliczki związane z zasadami BHP. Warto także zajrzeć do tajemniczego laboratorium alchemicznego Hansa Schärfenberga, który poszukiwał receptury eliksiru młodości. Wizytę w Zabytkowej Kopalni Złota urozmaici nam możliwość zobaczenia jedynego w Polsce podziemnego wodospadu! 


Atrakcyjne noclegi w okolicy Złotego Stoku:


Hereczówka

Hereczówka

Bardo, ul. Laskówka

Domki Bardo 10
Dom na Wzgórzu

Dom na Wzgórzu

Lądek Zdrój, ul. Orłowiec

Agroturystyka Lądek Zdrój 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Złotego Stoku


  • Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu


Będąc w malowniczym i klimatycznym Karpaczu, czas wolny spędzimy na górskich szlakach lub zwiedzając przepiękną świątynie Wang! Warto jednak zaplanować wizytę w jednym z najciekawszych muzeów, jakie znajdziemy w mieście oraz całym regionie. Karkonoskie Tajemnice to największa atrakcja Karpacza, która zachwyci zarówno dorosłych, jak i małych turystów! Czeka tu na nas niezwykła ekspozycja przedstawiająca najciekawsze legendy i historie związane z Karkonoszami. Poznamy między innymi historię o zasiedlających tutejsze góry zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory! Poza tym znajdziemy tajemniczy kostur, smoczą harfę z niewidzialnymi strunami, alchemiczna komnatę Czerech Żywiołów oraz okazy niezwykłych owadów żyjących w Karkonoszach. Ekspozycja jest w pełni interaktywna, dzięki czemu podróż do magicznego świata lokalnych legend i podań stanie się niesamowita!


Atrakcyjne noclegi w Karpaczu:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Karpaczu


Zobacz także: Zakopane czy Karpacz?


  • Muzeum Zabawek w Karpaczu


Będąc w Karpaczu, warto zajrzeć także do Muzeum Zabawek. Zobaczymy w nim ciekawą ekspozycję przedstawiającą rozwój zabawkarstwa na przestrzeni około 300 lat! Wśród zbiorów muzeum znajdziemy między innymi XVIII-wieczne woskowe figury szopkowe, porcelanowe lalki pochodzące z XIX wieku czy różnego rodzaju zabawki z XX wieku! Na ekspozycje składają się eksponaty pochodzące z najróżniejszych zakątków świata, między innymi z Japonii, Meksyku, Rosji, Niemiec czy Australii. Oglądając piękne lalki, samochodziki, domki dla lalek czy pluszowego Misia Uszatka z pewnością przywołamy wspomnienia z czasów beztroskiego dzieciństwa! 


Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek

KARPACZ, ul. Kolejowa

Muzea KARPACZ 9.2


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Karpaczu


Zobacz także: Najciekawsze muzea zabawek w Polsce


  • Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej


Poszukując najciekawszych muzeów na Dolnym Śląsku, warto zajrzeć do Jaworzyny Śląskiej. W niewielkiej miejscowości oddalonej 10 kilometrów od Świdnicy możemy odwiedzić Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Jest to unikatowy skansen parowozów, w którym znajdziemy ponad 150 zabytkowych pojazdów pochodzących z okresu od 1880 roku do lat 70. XX wieku. Czeka tu na nas liczne lokomotywy pochodzące z Polski, Austrii Niemiec, Wielkiej Brytanii czy nawet Stanów Zjednoczonych, a także wagony, żurawie kolejowe oraz pługi odśnieżne. Dodatkową atrakcją w muzeum jest możliwość zwiedzania go w trakcie przejazdu zabytkowym pociągiem po terenie skansenu!

Atrakcyjny noclegi w okolicy: 


Noclegi Comfort

Noclegi Comfort

Świdnica, ul. aleja Niepodległości

Kwatery i pokoje Świdnica 9.8
Pokoje W Młynie

Pokoje W Młynie

Świdnica, ul. Wrocławska

Kwatery i pokoje Świdnica 9.2


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Rezerwat archeologiczny w Będkowicach. 


Miłośnicy pradawnych klimatów oraz archeologicznych odkryć koniecznie powinni zorganizować sobie wizytę w Będkowicach. Około 40 kilometrów od Wrocławia, na granicy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się warty uwagi rezerwat archeologiczny. Na jego terenie zrekonstruowane zostało grodzisko pochodzące z VIII wieku zamieszkiwane przez dawne plemię Ślężan. Gród stanowił ośrodek kultu pogańskiego, w którym czczony był słowiański bóg słońca. Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy składa się z grodu otoczonego wałem ziemnym o wysokości około 1,5 metrów oraz suchą fosą. W centralnej części wioski znajdziemy zrekonstruowane chaty o charakterystycznej konstrukcji wieńcowej, studnię oraz zagrody. We wnętrzu budynków czekają na nas ekspozycje złożone z narzędzi codziennego użytku, drewnianych mebli, kamiennych pieców oraz skór i ziół. Dodatkowo na terenie rezerwatu znajdziemy cmentarzysko kurhanowe z kamiennym kręgiem kultowym oraz osadę rolniczą. Odwiedzając rezerwat, dowiemy się, jak mogło wyglądać życie dawnych mieszkańców regionu. Przed wjazdem do rezerwatu zobaczymy figury trzech drewnianych wojów oraz drewnianą bramę strażniczą palisadą! Odwiedzając okolicę, warto udać na spacer dwoma szlakami archeologicznymi. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce


Nietypowe muzea na Dolnym Śląsku


Zwiedzając Dolny Śląsk, warto rozejrzeć się także za tymi bardziej nietuzinkowymi muzeami. A w okolicy znajdziemy ich kilka. Sprawdźcie, czym jeszcze może zaskoczyć was Dolny Śląsk! 


  • Muzeum Ziemi w Kletnie 


W Kletnie (około 6 kilometrów od Stronia Śląskiego) możemy odwiedzić Muzeum Ziemi. Placówka ta jest efektem kolekcjonerskiej pasji geologa Arnolda Miziołka i oferuje zwiedzającym imponującą kolekcję kamieni, minerałów i skamieniałości. Na szczególną uwagę zasługują sprowadzone z Chin skamieniałe gniazda jaj dinozaurów pochodzące sprzed 70 milionów lat! Inną ciekawostką są ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich. Sporą atrakcją dla młodszych gości jest Park Jurajski, w którym znajdziemy makiety dinozaurów, których można dotknąć, a nawet się na nie wspiąć! W parku znajdziemy także stanowisko człowieka pierwotnego oraz skamieniały las permski.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


SKI&BIKE House

SKI&BIKE House

Stronie Śląskie, ul. Turystyczna

Kwatery i pokoje Stronie Śląskie 9.9
Pokoje gościnne Carmen

Pokoje gościnne Carmen

Stronie Śląskie, ul. Mickiewicza

Kwatery i pokoje Stronie Śląskie 9.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju


W Kudowie-Zdroju znajdziemy Szlak Ginących Zawodów. To niewielki i urokliwy skansen przedstawiający tradycyjne staropolskie gospodarstwo. Składa się ono z kilku drewnianych wiejskich chat, w których będziemy mogli zapoznać się z ginącymi powoli zawodami. Zobaczymy, jak wyglądało toczenie naczyń glinianych na kole garncarskim, praca w kuźni czy wypiekanie chleba na zakwasie tradycyjną metodą w piecu chlebowym. Dodatkowo będziemy mogli spróbować świeże pieczonego chrupiącego chleba ze swojskim smalcem! Młodsi turyści powinni być natomiast zachwycenie wizytą w ptasim mini zoo, gdzie spotkają między innymi strusia, pawie, kurki chińskie czy koguty ozdobne.


Atrakcyjne noclegi w Kudowie-Zdroju:


Pensjonat Akacja

Pensjonat Akacja

Kudowa Zdrój, ul. Kombatantów

Pensjonaty Kudowa Zdrój 9.4
Willa Dorotka

Willa Dorotka

Kudowa-Zdrój, ul. 1 Maja

Kwatery i pokoje Kudowa-Zdrój 9.3
Willa Perełka

Willa Perełka

Kudowa Zdrój, ul. Warszawska

Kwatery i pokoje Kudowa Zdrój 9.5


Sprawdź także atrakcyjne noclegi w Kudowie-Zdroju


  • Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu 


Wszyscy miłośnicy polskiej kinematografii z lat 60. i 70, a szczególnie słynnej trylogii Sylwestra Chęcińskiego powinni udać się na wycieczkę do Lubomierza - połozonego jedyni 22 kilometry od Jeleniej Góry. W uroczym i zabytkowym mieście możemy zobaczyć między innymi klimatyczny rynek czy zespół gotyckich i barokowych budowli wchodzących w skład klasztoru bernardynek. To także miejsce, w którym zobaczymy muzeum w całości poświęcone kultowej trylogii z Wacławem Kowalskim i Władysławem Hańczą w rolach głównych. Obiekt mieści się niedaleko rynku głównego w zabytkowym XVI-wiecznym budynku zwanym niegdyś Domem Płócienników - jednym z najstarszych budynków w mieście. Zwiedzając kameralne muzeum, będziemy mogli zobaczyć liczne pamiątki związane z serią słynnych komedii Chęcińskiego, a w tym przede wszystkim rekwizyty wykorzystane podczas kręcenia filmów. Znajdziemy tu między innymi karabin, z którego “zamek wylata”, granat w świątecznym ubraniu, a także fragment płota, przy którym dyskutowali bohaterowie. Dodatkowo znajdziemy tu umowę z dublerem Władysława Hańczy czy pierwszą kopię filmu “Sami swoi”. 


Atrakcyjne noclegi w Lubomierzu:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Lubomierzu

Następny artykuł 10 najlepszych atrakcji dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!