Polskie Stonehenge - magiczne miejsce na wyciągnięcie ręki. Gdzie się znajduje?

Polskie Stonehenge - magiczne miejsce na wyciągnięcie ręki. Gdzie się znajduje?

Czy wiesz, że w Polsce znajdziemy wiele odpowiedników miejsc, które cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie? Wśród nich znajdziemy również polskie Stonehenge. Gdzie się znajduje i jakie tajemnice skrywa w sobie?

Jeśli podczas nadchodzących wakacji planujesz wypoczynek na Kaszubach, to wizyta w tym miejscu powinna być obowiązkowa. To na pewno swego rodzaju atrakcja, ale również miejsce pełne historii, owiane tajemnicą i chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Kamienne Kręgi, bo o nich mowa to odpowiednik Stonehenge, znanego wśród turystów na całym świecie. Znajdziemy je nieopodal wioski Węsiory, właśnie na Kaszubach.


To na pewno miejsce, które jest dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Można tu przyjechać o każdej porze, również zimą. Jednak to właśnie w sezonie letnim odwiedza je dość liczna grupa turystów z całej Polski, a coraz częściej również z innych państw. Na pewno nie jest to tak popularne i oblegane miejsce, jak to celtyckie, ale na pewno przyciąga uwagę każdego miłośnika historii i turysty, który ma przyjemność wypoczywać w najbliższej okolicy.




Gdzie dokładnie znajdują się Kamienne Kręgi?


By nieco bliżej przyjrzeć się temu tajemniczemu miejscu, warto rozpocząć od jego dokładnej lokalizacji. Kamienne Kręgi znajdują się zaledwie 1,5 km od wsi Węsiory na Kaszubach, w naprawdę malowniczej lokalizacji. Wyróżnia je malownicze położenie na brzegu Jeziora Długiego, w charakteryzującej się ciszą i spokojem oraz wyjątkowym klimatem - Szwajcarii Kaszubskiej

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz oferty noclegów na Kaszubach


Jaka jest geneza powstania tego miejsca?


Jako, że jest to miejsce owiane tajemnicą i niezwykłe z wielu powodów, warto w tym miejscu nieco lepiej przyjrzeć się jego genezie powstania i celom, jakim miało służyć. Według opinii badaczy, Kamienne Kręgi powstały około dwóch tysięcy lat temu, kiedy to w okolicy przebywali Goci. Kamienne Kręgi obejmują trzy kamienne kręgi oraz dwadzieścia kurhanów. Warto podkreślić, że pełniło ono wielorakie funkcje - było cmentarzyskiem, jak i miejscem zgromadzeń. Do takich wniosków doszli archeolodzy, którzy odkryli groby szkieletowe oraz ciałopalne, ale rozsiane trochę chaotycznie w różnych miejscach w obrębie kręgów.


Kurhany i kamienne kręgi powstały pomiędzy I a III wiekiem, gdy Goci i Gepidzi wędrowali przez cały kontynent, by w końcu osiąść na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Cmentarzysko w Węsiorach zostało zbadane przez archeologów – ich odkrycia znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.


Kamienne kręgi dość łatwo jest odnaleźć, ponieważ miejsce jest dobrze oznaczone. Zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu, gdyż aby dojść do cmentarzyska, trzeba przejść leśną ścieżką, liczącą niecały kilometr.


Sprawdź również: 5 niezwykłych miejsc z anomalią grawitacyjną w Polsce. Co zobaczyć?


Kim byli Goci?


Należy podkreślić, że powstanie Kamiennych Kręgów byłoby praktycznie niemożliwe, gdyby nie obecność Gotów na kaszubskich ziemiach. Kim byli Ci mieszkańcy i skąd się wywodzili? 


Goci to plemię, które niegdyś zamieszkiwało tereny, należące do Szwecji oraz wysp Olandia i Gotlandia. Jak to możliwe, że znaleźli się akurat na Kaszubach? Ze względu na surowe i długie zimy ruszyli w I w. n.e. na południe, by zbudować nowe osady. Ich obecność na tutejszych ziemiach została wspomniana w licznych kronikach z VI w., w których opisywano, że "ludzie z wyspy Skandii schodząc z okrętów dotknęli stopami Gorhiskandii”. A tak się składa, że Gothiskandza to dzisiejsze Pomorze. Po ponad dwustu latach tworzenia kultury, nazwanej później wielbarskiej, Goci znów ruszyli dalej na południe, pozostawiają po sobie cmentarzyska. Znajdują się one w okolicach dzisiejszych Węsior, Brąchówki, Grzybicy czy Odry. Tak w skrócie można zaprezentować historię utworzenia Kamiennych Kręgów, będących odpowiednikiem celtyckiego Stonehenge.


Warto podkreślić również fakt, że kamienne kręgi stanowią również pradawny kalendarz, który wyznaczał wschody słońca w przesilenia letnie i zimowe, jak też wschody księżyca w okresach pełni. 


Poznaj: Kaszuby - atrakcje i ciekawe miejsca

 

 


W czym tkwi popularność i tajemniczość tego miejsca?


Nie ulega żadnej wątpliwości, że Kamienne Kręgi na pewno są popularną atrakcją turystyczną na Kaszubach. Jedni przyjeżdżają tu, wierząc w to, że jest to miejsce święte. Ważna jest również kwestia niezwykłych zjawisk, które zostały tu zaobserwowane m.in. przez okolicznych mieszkańców. Widzieli oni liczne ciekawe zjawiska na niebie, które miały ścisły związek z istotami pozaziemskimi. 


Niezwykle ważna w tym wszystkim wydaje się również przestroga dla osób silnie zestresowanych życiem, a prowadzących samochód. Widnieje ona w pobliżu Kamiennych Kręgów. Można się z niej dowiedzieć, że po takiej "energetycznej kąpieli" należy co najmniej godzinę odpocząć gdzieś w pobliżu. Ma to związek z tym, że nasz mózg zostaje zresetowany i jest w stanie głębokiej relaksacji. Mogą pojawić się obrazy jak z innego świata i prowadząc samochód istnieje ryzyko spowodowania wypadku.


Przestrzega się również, aby turyści nie wchodzili na kamienie, nie przestawiali ich, ani nic stąd nie zabierali. Przekazywane są historie ludzi, którzy np. wzięli ze sobą kamyczki na pamiątkę, a następnie doświadczały przeraźliwych, niewytłumaczalnych zjawisk i nieszczęść. Dla niektórych to bajki, dla innych to śmiertelnie poważna sprawa.


Mamy nadzieję, że wizyta w tym miejscu podczas nadchodzących wakacji dostarczy tylko i wyłącznie samych pozytywnych wrażeń.




Następny artykuł 7 miejsc, które trzeba...

Komentarze (1)

Tajemnicze Kręgi W Grzybnicy

Polecam zobaczyć także Kamienne Kręgi w Grzybnicy :)

1 z kręgów, nieco oddalony od reszty, posiada ognisko w samym jego centrum, w którym odbywają się czasem niewielkie rytuały.

Obok owego kręgu jest magiczne drzewo (zwanego Drzewem Darów / Drzewem Czarownic) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, na którym ludzie wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, naszyjniki, bransoletki, wstążki, ozdoby z drewna, łapacze snów...jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą.
A tuż obok wiedźmy zbudowały swój szałas, w którym czuć zapach magii.

Tu dzieje się prawdziwa magia, warto zobaczyć to na własne oczy. A jak nie to chociaż zobaczyć zdjęcia z Map Google czy Instagrama :)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!