Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu
10 /10

Ocena na podstawie 1 opinii

M.B.Kraków
Odwiedziłam Cerkiew dwa tygodnie temu , pięknie zachowany obiekt i co najważn...
Dodaj opinię

Opinie (1)

10 Rewelacyjny
Dodaj opinię
  • 10
    M.B.Kraków

    Odwiedziłam Cerkiew dwa tygodnie temu , pięknie zachowany obiekt i co najważniejsze, przewodnik ciekawie opowiada o historii obiektu .

Ocena10

Dodaj opinię

Opis obiektu

Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu znajduje się w powiecie lubaczowskim i jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Znalazła się na prestiżowej, międzynarodowej liście World Monuments Fund, która obejmuje bezcenne obiekty warte ratowania i wsparcia finansowego. Od 2013 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z 16 obiektów z grupy „Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat”. W 2017 r. cerkiew otrzymała status Pomnika Historii na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej. Obecnie stanowi filię Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Cerkiew ufundowana była prawdopodobnie przez posła na sejm i starostę lubaczowskiego Jana Płaza, a zbudowana została z drewna dębowego i jodłowego. Wraz z dzwonnicą otoczona jest murem, co nadaje jej charakter obronny. W XVII wieku oprócz funkcji religijnych, cerkiew odgrywała rolę warowni, w której mogli schronić się mieszkańcy podczas najazdów tatarskich.

Cerkiew w Radrużu jest charakterystyczna dla starego budownictwa Halickiego (dach w kształcie namiotu). Budynek składa się z trzech komnat, w których każda ma swój własny dach. Posiadają również zadaszone galerie wokół świątyni (tzw. soboty), wsparte na rysinach.  Soboty są elementem często spotykanym w cerkwiach karpackich, jednak na Roztoczu Wschodnim występują tylko w Radrużu. Wnętrze budynku było zdobione malowidłami naściennymi, a potem ścianą ikonostasową.

W skład Zespołu cerkiewnego w Radrużu wchodzą oprócz cerkwi: dzwonnica z końca XVI w., kamienny mur z bramami oraz kostnica z XIX w. W otoczeniu cerkwi znajduje się cmentarz przycerkiewny z zespołem nagrobków z XVIII-XX w. wraz z płytą nagrobną z ok. 1682 r. i dwa cmentarze parafialne z nagrobkami wykonanymi w ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie (XIX-XX w.).

 W Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbywają się wystawy, warsztaty oraz koncerty. W budynku wystawienniczo - administracyjnym prezentowane są wystawy czasowe dostępne dla zwiedzających w godzinach otwarcia.

Koszt Biletów:
Normalny: 8 zł
Ulgowy: 5 zł
 
Cerkiew jest do dyspozycji turystów siedem dni w tygodniu (zazwyczaj w święta jest nieczynna). Można się umówić na zwiedzanie cerkwii z Panią Przewodnik pod tel. 606 357 108 lub 693 699 420.

Dni otwarcia:
okres letni tj. 01.04 – 31.10
poniedziałek, wtorek - po wcześniejszym ustaleniu z przewodnikiem
środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela - w godz. od 11.00 do 18.00

okres zimowy tj. 01.11 – 31.03
poniedziałek, wtorek - po wcześniejszym ustaleniu tel. 606357108, 530951917
środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela - w godzinach od 9.00 do 16.00

Obiekt jest nieczynny:
01, 06 stycznia; sobota i  niedziela Wielkanocna; Boże Ciało; 01, 11 listopada; 24, 25 grudnia

W pobliżu

Radruż

Aguapark Wodny Świat Horyniec Zdrój

Sanatoryjna 2, Horyniec
Odległość: 3.81 km

Aguapark Wodny Świat Horyniec Zdrój

Sanatoryjna 2, Horyniec
Odległość: 3.81 km

Noclegi w okolicy

Apartament Zofia

Apartament Zofia

Myśliwska 32, Horyniec-Zdrój

Atrakcje Radruż

Kościoły

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!