Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Woli Wielkiej

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Opieki NMP w Woli Wielkiej znajduje się w centrum wsi, na niskim wzniesieniu opadającym w dolinę niewielkiego potoku (dopływu Tanwi). Została wybudowana w 1755 r., podobnie jak drewniana dzwonnica. Wokół cerkwi znajdują się wapienne nagrobki wykonane w warsztatach bruśnieńskich z XIX i początku XX wieku. Cmentarz przycerkiewny otoczono murkiem z łamanych bloków wapienia.

Budowla posiada typowy dla cerkwii ruskich plan trójdzielny, a zbudowana jest z drewna sosnowego, na kamiennej podmurówce na planie trzech prostokątów: szersza i wyższa nawa, prezbiterium i babiniec. Do charakterystycznych elementów należy również zadaszenie, wsparte na rysiach. W nawie nad szerokim prześwitem do sanktuarium zawieszona jest górna część późnobarokowego przeźroczowego ikonostasu z pocz. XIX  w., który został zapupiony w 1902 r. w Łówczy. Przy wschodniej ścianie sanktuarium umieszczono architektoniczny jednoosiowy ołtarz (pocz. XIX  w.). Elementy wyposażenia ruchomego cerkwi znajdują się także w zbiorach muzeów w Łańcucie i Lubaczowie. Powyżej zadaszenia ściany są oszalowane pionowo z listwowaniem.

 

W 1893 r. wnętrze cerkwii wypełniła polichromia wykonana przez malarza Joana Manastyrskiego.

 

W latach 90. XX w. zmieniono czworoboczną kopułę zrębową znad nawy, na bardziej efektowną 8-połaciową kopułę sferyczną z latarnią, powiększono też zakrystię. A w miejsce zrębowych przekryć w babińcu i sanktuarium wprowadzono pozorne sklepienia deskowe. Przebudowy nie zmieniły jednak ogólnego charakteru budowli, która wraz z dzwonnicą tworzy jeden z najpiękniejszych cerkiewnych zespołów sakralnych na Wschodnim Roztoczu.

 

Po zakończeniu II wojny światowej cerkiew pełniła funkcję kościola filialnego parafii Matki Bożej Śnieżnej w Łukawicy. Aktualnie tę rolę pełni nowa, murowana kaplica.

 

Od 1994 r. cerkiew jest nieużytkowana. Opiekę nad świątynią sprawują mieszkańcy wsi przy pomocy Fundacji Pro Academia Narolense.

Współrzędne:
GPS 50° 18.562’ N, 23° 23.572’ E

Wskazówki dojazdu:
Jadąc z Narola przez Lipsko i Łukawicę, po 8 km dojeżdżamy do Woli Wielkiej. Cerkiew (obecnie nieużytkowana) stoi po prawej stronie drogi.

Noclegi w okolicy

Rudnianówka

Rudnianówka

Łukawica 32F, Narol

Atrakcje Wola Wielka

Kościoły

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!