Miasta znane z memów... oraz liczne powody, dla których warto je odwiedzić!

Miasta znane z memów... oraz liczne powody, dla których warto je odwiedzić!

Asfalt zwijany na noc, popularny napój gazowany, szkolny stolik traktowany jak dzieło sztuki, pomnik kaloryfera i koniec świata, do którego nie chciałoby się trafić. Internetowe żarty, bezwzględne memy i stereotypy potrafią dać w kość. Wiele miast i miejscowości znamy zapewne z niewybrednych dowcipów. To jednak wcale nie znaczy, że nie powinniśmy ich odwiedzić!

Zapewne nie raz słyszeliście już o tych miastach i miejscowościach. Najczęściej z przytoczonego żartu czy wspomnianego śmiesznego obrazka. Kilka krążących po sieci stereotypowych kawałów sprawia, że skojarzenia z danym miejscem nie należą do pozytywnych, a potencjalna wycieczka staje się mało prawdopodobna. Czemu bowiem mielibyśmy odwiedzać miejsce, które wszystkich bawi? Nigdy nie warto ulegać stereotypom oraz złemu pierwszemu wrażeniu! Sprawdźcie jakie miasta i miejscowości znane są z memów, a następnie przekonajcie się, dlaczego warto je odwiedzić!


Miasto znane z zaradnego sołtysa? Odkryj uroki Wąchocka!


Gumowe słupy, znikająca sygnalizacja świetlna, most wybudowany wzdłuż rzeki, dyskoteki na bosaka czy smarowanie telewizora musztardą, aby poprawić ostrość obrazu. Biedny Wąchock już od lat jest obiektem serii niewybrednych żartów. Trudno byłoby nawet zliczyć wszystkie dowcipy, jakie kiedykolwiek powstały na temat urokliwej miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim. Wszystkiemu winna jest zapewne sama nazwa miejscowości, która może kojarzyć się niewielką wsią znajdującą się na uboczu – chociaż to może właśnie same żarty przywołują takie obrazki w naszej wyobraźni? Wszelkiego rodzaju humorystyczne docinki przedstawiają mieszkańców miejscowości, jako osoby nieogarnięte, opacznie rozumiejące niektóre słowa lub wykazujące się iście absurdalną pomysłowością. Żarty na temat miejscowości są na tyle przesiąknięte złośliwościami, że niektórzy mogą uważać, że Wąchock jest miejscem zmyślonym. Znajdziemy go jednak na mapie i możemy odwiedzić. A w zasadzie powinniśmy odwiedzić, bo to naprawdę ciekawe miasteczko z niezwykłymi atrakcjami! 


Dlaczego warto zajrzeć do Wąchocka?


Złośliwi będą chcieli odwiedzić Wąchock, aby sprawdzić, czy wieczorową porą sołtys wsi rzeczywiście zwija asfalt lub czy kościelny z powodu braku liny do dzwonu rzuca w niego kamieniami. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do Wąchocka, przede wszystkim, by zobaczyć jedno z najstarszych opactw w Polsce! XIII-wieczny kompleks klasztorny jest prawdziwą perełką architektoniczną miejscowości, a także całego regionu! W jego skład wchodzi piękny romański kościół św. Floriana oraz gotyckie i romańskie zabudowania klasztorne i gospodarcze. Zaglądając do samego kościoła warto przyjrzeć się pięknie rzeźbionym głowicom XIII-wiecznych kolumn oraz barokowym freskom zdobiącym ściany świątyni! W miasteczku koniecznie powinniśmy zobaczyć także ciekawy pomnik poświęcony… oczywiście wszystkim polskim sołtysom!


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Hotel Europa

Hotel Europa

Starachowice, ul. ul. Radomska

Hotele Starachowice 10
Noclegi Zacisze

Noclegi Zacisze

Starachowice, ul. ul. Radomska

Noclegi pracownicze Starachowice 7.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy 


Dlaczego w Końskich szkolna ławka stoi w kącie?


Końskie to niewielkie i spokojne miasteczko położone mniej więcej w połowie drogi między Kielcami a Piotrkowem Trybunalskim. Do niedawna niezbyt znane raczej unikało obecności na turystycznych rankingach czy wycieczkowych polecajkach. Ostatnio jednak miasto zyskało swoje medialne 5 minut. Końskie stało się współbohaterem serii memów – i to nie byle jakich, bo z udziałem głowy państwa. W marcu 2020 roku do miasteczka przyjechał Andrzej Duda, który około godziny 15 pojawił się na nieczynnym dworcu PKP. Tam przy niepozornym stoliku kojarzącym się ze szkolną ławką uroczyście podpisał ustawę o transporcie kolejowym. Czujni internauci okazji nie przepuścili i jeszcze tego samego dnia cała Polska dowiedziała się o istnieniu niepozornych Końskich. Po zaledwie kilku dniach cała sprawa powinna przycichnąć, jednak władze miasta zdając sobie sprawę z ulotności dzisiejszej popularności (szczególnie tej w sieci), postanowiły moment upamiętnić. Mebel wraz z krzesłem i długopisem otrzymał swój kącik w budynku Starostwa Powiatowego w Końskich, gdzie na pełen etat pracuje jako eksponat i turystyczna ciekawostka!


Dlaczego warto zajrzeć do Końskich?


Na pewno nie tylko po to, aby zobaczyć ławkę stojącą w kącie. Miasteczko jest ciekawym miejscem, które możemy wybrać jako przystanek podczas podróży po województwie świętokrzyskim. Podczas zwiedzania możemy zobaczyć między innymi: kościół św. Mikołaja z XV wieku z wieżą zegarową, barokowy kościół św. Anny, zespół parkowo-pałacowy z Oranżerią Egipską oraz małą neogotycką budowlę zwaną Domkiem Wnuczętów. W okolicy znajdziemy także kilka popularnych atrakcji. W pobliżu Końskich znajduje się niezwykły rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem oraz słynny pomnik przyrody Dąb Bartek. Niedaleko stąd także do Kielc, Bodzentyna, Tomaszowa Mazowieckiego oraz popularnej w sezonie letnim Sielpi Wielkiej.


Czy wiesz, że… w pobliżu Końskich znajduje się miejscowość Stąporków, w której będziemy mogli zobaczyć największy na świecie kaloryfer! Rzeźba grzejnika mierzy ponad 2 metry i znajduje się przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu. Nietypowy obiekt pojawił się w mieście ze względu na fakt, że w tutejszej odlewni powstała większość kaloryferów ogrzewających polskie domy w czasach PRL-u! 


Atrakcyjne noclegi w okolicy Końskich: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Końskich


Ale jak tu nie lubić Wejherowa?


Wejherowo to klimatyczna i ciekawa kaszubska miejscowość położona na obrzeżach Pojezierza Kaszubskiego. Wraz z Redą oraz Rumią tworzy tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie, a także uważana jest za stolicę Kaszub. Mimo ciekawych zabytków oraz przyjemnej atmosfery Wejherowo stało się ofiarą licznych żartów – szczególnie ze strony “dużego” Trójmiasta. Mieszkańcom obrywa się niemal za wszystko, jednak nie powinni przejmować się dogryzaniem, bo przecież mieszkają w wyjątkowym i naprawdę ładnym miejscu!


Dlaczego warto odwiedzić Wejherowo?


Powodów jest kilka. W Wejherowie możemy udać się na spacer po starym mieście, ładnym zabytkowym rynku oraz zielnym Parku Miejskim. Czekają tu na nas także interesujące zabytki, a wśród nich: Ratusz, Kościół Klasztorny oo. franciszkanów czy zabytkowy Pałac Przebendowskich i Keyserlingków. Turyści chwalą sobie także klimatyczną Kalwarie Wejherowską, będącą jednym z najbardziej urokliwych zakątków na Kaszubach. W wolnej chwili dobrym pomysłem będzie wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. 


Czy wiesz, że… Wejherowo jest miastem uwielbianym przez miłośników “Gwiezdnych Wojen”. To właśnie tutaj od kilku lat odbywa się Zlot Fanów Gwiezdnych Wojen. A wszystko to dzięki Jakubowi Wejherowi… a dokładnie dzięki jego pomnikowi znajdującemu się w centrum miasta. Zimą, gdy figura założyciela miasta pokryta jest śniegiem, przypomina… Lorda Vadera, jedną z najważniejszych postaci filmowej trylogii George’a Lucasa!


Atrakcyjne noclegi w okolicy Wejherowa: 

Pokoje w Wejherowie

Pokoje w Wejherowie

Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego

Kwatery i pokoje Wejherowo 9.6

 

Przecież Radom to nie tylko “chytra baba”!

 

Radom – to obok Sosnowca – najczęściej wyśmiewane miasto w Polsce. Zabytkowe miasto położone w województwie mazowieckim jest bohaterem niezliczonych memów oraz żartów. Jaki jest główny powód? Jednym z nich na pewno jest niedalekie położenie od Warszawy oraz wzajemna niechęć mieszkańców. Lokalne utarczki nie są jednak niczym nadzwyczajnym i każde polskie miasto może wskazać w okolicy miejscowość, za którą nie przepada. Niestety Radom miał pecha i za sprawą kilku mniejszych i większych wpadek zyskał ogólnopolską popularność w internecie - a ta bardzo rzadko bywa pozytywna. Mimo wielu ciekawych zakątków i zabytków miasto kojarzy się przede wszystkim z niepohamowaną miłością do napojów gazowanych oraz najspokojniejszym lotniskiem w Polsce. Pomimo okrutnych złośliwości warto w wolnej chwili zajrzeć do Radomia.


Dlaczego warto odwiedzić Radom? 

 

Radom, chociaż kojarzy się z licznymi uszczypliwościami i stereotypami, jest ciekawym i klimatycznym miastem, w którym możemy zobaczyć kilka interesujących zabytków. Podczas zwiedzania warto przyjrzeć się między innymi klasztorowi i kościółowi oo. bernardynów w Radomiu z cennie zdobionym wnętrzem oraz zabytkowym ołtarzem głównym. Innym pięknym zabytkiem jest okazała Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Radomiu powinien być spacer po jednym z najciekawszych placówek muzealnych na Mazowszu – Muzeum Wsi Radomskiej! Na terenie o powierzchni około 32 hektarów zebranych zostało 80 zabytkowych obiektów prezentujących przykłady dawnej architektury drewnianej. Zobaczymy tu dawne chałupy, kościół, dwory, kuźnie, młyny wodne, wiatraki, a także zabytkową remizę strażacką! Kolekcję budynków uzupełnia amfiteatr, wieża widokowa i pomost nad bagnami. Natomiast wśród najciekawszych obiektów warto wymienić przede wszystkim sześcioboczną stodołę oraz dwupoziomowy kurnik z gołębnikiem!


Zobacz także: Najciekawsze muzea na Mazowszu oraz Radom i okolice - co warto zobaczyć?

 

Naprawdę nikt nie chce przyjechać do Sosnowca? 

 

Gdyby zapytać kogoś o najciekawsze lub najpiękniejsze miejsce na Śląsku z pewnością padłyby tu nazwy jurajskich zamków, pięknych pałaców i pałacyków w Pszczynie, Promnicach, Świerklańcu czy Złotym Potoku. Ktoś zapewne wspomniałby o klimatycznych Żarkach i Żywcu lub największych atrakcjach Zabrza, Katowic lub Chorzowa. Jeżeli jednak zapytać o miejsce, którego nie chcieliby odwiedzać bardzo prawdopodobne, że jedyną odpowiedzią byłby Sosnowiec. Miasto jest zdecydowanie najbardziej wyśmiewanym miejscem w naszym kraju. I podobnie jak ma to w przypadku Radomia czy Świdnika, tak i tym razem zaczęło się od położenia. Sosnowiec, mimo że leży na Śląsku i jest elementem śląskiej metropolii, to historycznie stanowił część Małopolski. Jak nie od dziś wiadomo, to najbliższych sąsiadów lubi się najmniej, dlatego też miasto jest celem wielu uszczypliwości oraz żartów ze strony rodowitych mieszkańców śląska. W międzyczasie spopularyzowaniu żartów na temat Sosnowca pomógł nieco serial “Święta wojna” z Krzysztofem Hanke, Zbigniewem Buczkowskim oraz Joanną Bartel. 


Dlaczego warto odwiedzić Sosnowiec?

 

Sosnowiec jest ciekawym i niedocenionym miastem, które może zagwarantować interesujący weekend. Podczas zwiedzania okolicy w pierwszej kolejności warto odwiedzić XVII-wieczny Zamek Sielecki będący najstarszym obiektem w Sosnowcu. Planując podziwianie miejscowych zabytków, koniecznie powinniśmy wpisać na listę m.in. neobarokowy Pałac Schoena, zabytkowy dwór Mieroszewskich oraz Dom Ludowy wybudowany w stylu zakopiańskim. Wizyta w mieście będzie także świetną okazją, aby odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Czekają tu na nas świetne zakątki do dłuższych spacerów, a wśród nich: zabytkowy Park Dietla, park w ośrodku Leśna oraz Park Sielecki. Interesującym miejscem w Sosnowcu jest także Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli obelisk upamiętniający miejsce, w którym stykały się granice trzech zaborców.


Atrakcyjne noclegi w Sosnowcu: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Następny artykuł 7 miejsc w Międzyzdrojach,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!