Pandemia koronawirusa, która miała znaczący wpływ na każdą dziedzinę naszego życia, spowodowała, że również branża turystyczna potrzebuje wsparcia, by po prostu przetrwać. Duże nadzieje wiąże się w związku z tym z programem 500+ na wakacje na każde dziecko. Główne założenie to przede wszystkim wsparcie krajowej turystyki, jak i zachęcenie rodzin z dziećmi do odkrywania niezwykłych miejsc w Polsce. Bon turystyczny ma za zadanie przede wszystkim zapewnienie wzrostu turystycznego w naszym kraju. Na wsparciu z tego tytuły skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, w tym również małych i rodzinnych firm, które są najbardziej dotknięte kryzysem. Tego typu wsparcie jest niezbędne, bo pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na kondycję krajowej turystyki, a tego typu “zastrzyk gotówki” na pewno korzystnie wpłynie na kondycję polskiej turystyki.
Z chwilą wejścia programu w życie, czyli od 1 sierpnia 2020 roku, nieustannie pojawiają się pytania, dotyczące najważniejszych kwestii. My postanowiliśmy je wszystkie zebrać i szczegółowo wyjaśnić najważniejsze kwestie, które są związane z bonem turystycznym.
Bon turystyczny 500+ na wakacje to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł, które można wykorzystać na rodzinny, wakacyjny wyjazd oraz na opłacenie kolonii, obozów, wycieczek, czy pobytów w obiektach noclegowych w Polsce do zakończenia marca 2022 roku.
Program ma na celu przede wszystkim wsparcie turystyki na skutek strat, związanych z trwającą pandemią koronawirusa.
Bon turystyczny otrzymają te osoby, które:
- mają lub do 31 grudnia 2021 roku nabędą prawo do pobierania świadczenia wychowawczego 500+;
- prowadzą różnego rodzaju placówki opiekuńczo-wychowawcze, opiekuńczo-terapeutyczne, rodzinne domy dziecka, interwencyjne ośrodki preadopcyjne;
- przebywają poza granicami Polski;
Świadczenie w postaci bonu przysługuje każdemu dziecku do osiągnięcia pełnoletności. Program przeznaczony jest również dla tych dzieci, których rodzice pracują w innym kraju Unii Europejskiej. Szacuje się, że z bonu turystycznego skorzysta łącznie 6,5 miliona osób.
Tak. Tu sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Na dzieci niepełnosprawne będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie w formie bonu, na podstawie złożonego w systemie teleinformatycznym oświadczeniu osoby uprawnionej o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem poświadczającym niepełnosprawność.
Według założeń, by otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się na platformie usług elektronicznych ZUS. Konto to jest bezpłatne i pozwala na administrowanie danymi użytkownika, pobieranie i uzupełnianie formularzy, a także umożliwia wygenerowanie indywidualnego numeru, pozwalającego zapłacić za nocleg. Prawo do świadczenia w formie bonu ustalane jest na podstawie informacji, przekazywanych do ZUS przez ministra rodziny. Aktywowanie bonu będzie możliwe dzięki Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po dokonaniu wszelkich czynności i zaakceptowaniu danych, odpowiedni numer bonu zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Warto podkreślić, że ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu nie będzie wymagało decyzji administracyjnej.
Warto podkreślić, że nie jest wymagane składanie żadnego wniosku, by otrzymać bon turystyczny. Wymagane jest tylko i wyłącznie aktywowanie go w systemie ZUS. W tym celu należy zalogować się do systemu ZUS PUE, potwierdzić poprawność danych i wygenerować kod, który otrzymamy sms-em lub na adres e-mail.
Nie ma takiej możliwości. Bony nie mają formy gotówki, ani karty przedpłaconej. Płatności odbywają się przez specjalne kody obsługi płatności i SMS-y uwierzytelniające.
Tak. Osoby, które samotnie wychowują dzieci oraz rodziny zastępcze również otrzymają bon turystyczny 500+. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które sprawuję opiekę naprzemiennie - każda z tych osób otrzyma po 250 zł w ramach bonu turystycznego.
Bon turystyczny można wykorzystać tylko i wyłącznie w Polsce, płacąc nim za nocleg, kolonie, obozy, wycieczki. Ta forma pomocy ma na celu wsparcie tylko i wyłącznie polskiej turystyki, w związku z czym nie ma możliwości, by bon wykorzystać na wakacyjne wyjazdy. Lista miejsc, w których będzie można wykorzystać bon turystyczny, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Obejmuje obiekty, przedsiębiorców turystycznych oraz te organizacje pożytku publicznego, którzy wcześniej zarejestrowali się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Obiekty, które akceptują bony turystyczne możesz znaleźć również w wyszukiwarce, znajdującej się w naszym portalu.
Wszelkie płatności bonem mają być realizowane na rzecz dziecka, na które zostało przyznane bon. Wszelkie usługi hotelarskie i imprezy turystyczny są świadczone na jego rzecz, nawet jeżeli ze względu na wiek nie wiąże się z tym dodatkowa płatność. Warunkiem skorzystania z bonu jest w związku z tym uczestnictwo dziecka.
To bardzo proste. Wystarczy podać właścicielowi obiektu noclegowego kod obsługi płatności, który dostępny jest na profilu PUE ZUS oraz w adresie e-mail, a następnie potwierdzić ją jednorazowym kodem uwierzytelniającym, który otrzymamy w formie SMS-a. Taki kod również należy podać osobie, która przyjmuje od nas rozliczenie.
Tak, bonem turystycznym możemy płacić kilka razy, dopóki posiadamy środki na koncie. Ich stan możemy sprawdzić na PUE ZUS. Wystarczy wybrać zakładkę “Ogólny”, następnie “Polski Bon Turystyczny” i “Mój bon”.
Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić skrzynkę odbiorczą, również folder SPAM. Warto zaznaczyć, że kod obsługi płatności znajdziemy również w profilu PUE ZUS, w zakładce “Polski Bon Turystyczny”.
Baza ciągle się powiększa. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, ilu przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego zarejestruje się na platformie teleinformatycznej PUE ZUS. Według szacunków Polskiej Organizacji Turystycznej, liczba podmiotów może wynieść nawet 100 tysięcy.
Można to zrobić w kilku prostych krokach. Wystarczy, że:
- zarejestrujesz swój obiekt w systemie teleinformatycznym PUE ZUS
- podczas rejestracji podasz następujące dane: imię i nazwisko, nazwę lub firmę, adres zamieszkania, numer NIP, informację o wpisie do właściwej ewidencji, numer wpisu do KRS lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
- podasz informacje o oferowanych usługach hotelarskich lub imprezach turystycznych
- podasz numer rachunku bankowego, adres poczty elektronicznej i numer telefonu przyporządkowane do wykonywanej działalności
- podasz imię i nazwisko osoby, która dokonuje rejestracji, upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.
Rejestracji w systemie może dokonać każdy, kto posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), poda dane podmiotu i podpisze na PUE oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny.