Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
10 /10

Ocena na podstawie 1 opinii

Dodaj opinię

Przydatne informacje

Telefon:

(12) 634-59-32

Ceny biletów

  • normalny: 18.00 - podstawowe oprowadzanie
  • ulgowy: 14.00 - podstawowe oprowadzanie

Opinie

Byłeś w tym miejscu? Podziel się swoimi wrażeniami.

Ocena10

Dodaj opinię

Opis obiektu

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie jest jedynym muzeum w Polsce, gdzie fotografia i sztuka jej wytwarzania stały się wyłącznym przedmiotem badań. W zbiorach oprócz fotografii: dagerotypii, ambrotypii, ferrotypii, albuminowych, autochromów,  na kliszach szklanych i błonach celuloidowych, znajduje się bogaty zbiór aparatów i wyposażenia pracowni fotograficznych.
Istotną część gromadzonych fotografii stanowi dokumentacja wydarzeń historycznych i historii kultury. Najcenniejsze to fotografie stereoskopowe upamiętniające oblężenie Paryża w 1871 roku, wydarzenia wojny obronnej w Polsce we wrześniu 1939 roku oraz wizerunki miast włoskich i kolorowane albuminy przedstawiające krajobrazy Japonii. W posiadaniu Muzeum znajduje się zbiór pierwszych barwnych przeźroczy – autochromów z lat 1908 – 1912 – wykonanych przez Tadeusza Rzącę.

Licznie reprezentowana jest fotografia krakowska: atelierowa, reportażowa oraz etnograficzna z najwybitniejszych zakładów działających już od połowy XIX stulecia. Szczególną rolę pełni, stale uzupełniany, bogaty zbiór zdjęć będących dokumentacją ikonograficzną Krakowa.
Na uwagę zasługują prace Jana Bułhaka, fotografa, teoretyka i animatora środowisk fotograficznych dwudziestolecia międzywojennego, nestora polskiej fotografii artystycznej, twórcę programu „fotografii ojczystej”, będącej jedną z form poszukiwania stylu narodowego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
W działalności Muzeum ważnym elementem jest zainteresowanie dla obszaru fotografii artystycznej, którego efektem są przede wszystkim wystawy zarówno uznanych już artystów zagranicznych, jak i najwybitniejszych twórców krajowych. Jednocześnie, w wyniku systematycznego pozyskiwania szczególnie interesujących prac tworzona jest kolekcja współczesnej fotografii artystycznej prezentująca istotne tendencje i dorobek znaczących autorów z kraju i zagranicy. Wśród nich prace między innymi: E. Lessinga – fotografika współpracującego z agencjami Associated Press i Magnum Photos; oraz  W. Crumpa i J. Ferguson działających w nurcie fotografii otworkowej. W muzealnej kolekcji znajdują się prace licznych artystów polskich, reprezentujących różnorodne kierunki i style.  Fortunata Obrąpalska jest przedstawicielką zarówno awangardy lat 40., jak i cenionego w latach 50. realizmu. Wśród prac Edwarda Hartwiga są klasyczne pejzaże oraz interesujące eksperymenty formalne. Z kolei dla twórczości Jerzego Lewczyńskiego szczególnie reprezentatywne są pełne metaforycznych znaczeń prace-zestawy złożone z kilku zdjęć, a także działania podejmowane przez niego w ramach tzw. „Archeologii fotografii”. Andrzej Różycki jest twórcą w wyjątkowy sposób nadającym fotograficznym obrazom głęboko humanistyczne i symboliczne znaczenie odnoszące się do rozmaitych obszarów ludzkiej egzystencji. Obok klasyków fotografii Muzeum promuje młodych, uzdolnionych artystów, również o ich prace wzbogacając swoje zbiory.

Kolejnym obszarem zainteresowań jest technika i technologia fotografii. W zbiorach znajdują się aparaty podróżne i atelierowe: kilkumetrowy firmy Hunter z Londynu, wyprodukowany na przełomie XIX i XX wieku, modele firm Voigtlaender & Sohn, Nagel, Century Co., R.A. Goldman, Carl Paul Goerz, a także sprzęt fotograficzny stosowany w ciemniach fotograficznych w ciągu ostatnich 150 lat. Odrębną część zbiorów stanowią aparaty fotograficzne na błony zwojowe lub cięte począwszy od lat 80-tych XIX wieku, aż do lat współczesnych. Na wyróżnienie zasługuje kolekcja polskich aparatów fotograficznych obejmująca prototypy aparatów Start, Druh i Zefir. Muzeum posiada dawne rzutniki do przeźroczy – „latarnie magiczne”, powiększalniki i projektory filmowe firm ICA, Pathe, Zeiss Ikon, Eumig, Leitz.

Z wystaw czasowych, które muzeum prezentowało od 1995 roku, szczególnie warto wymienić ekspozycje: „Jan Bułhak 1876–1955”, „W kręgu Fotoklubu Polskiego i Fotoklubu Wileńskiego”, „Krakowskie zakłady fotograficzne do 1914”, „Artysta czy rzemieślnik? Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu wieków XIX i XX”, „Edward Hartwig – retrospektywa”, „Polska – Rosja w XX wieku. Trudne sąsiedztwo”, „Zapamiętane... Fotografia z krakowskich atelier I połowy XX wieku”, „Papieski Kraków”, „Przełamywać bariery, budować mosty – wojna na fotografiach polskiego i niemieckiego żołnierza”, „U wód. Krynica”.

Wystawa stała „Z dziejów fotografii” sygnalizuje zagadnienia z historii polskiej sztuki fotograficznej. Prezentuje dorobek polskich fotografów – począwszy od rzemieślników z przełomu wieków XIX i XX aspirujących do miana artystów, aż do fotografików – przedstawicieli Fotoklubów: Wileńskiego i Polskiego działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedmiotem ekspozycji są zdjęcia – od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, zdjęcia architektury, ilustracje prasowe aż do zdjęć reportażowych. Ekspozycja porusza zagadnienia związane z techniką i technologią, zdobnictwem i zastosowaniem fotografii, a nawet jej kolekcjonerstwem i przechowywaniem.

 

GODZINY ZWIEDZANIA -  możliwość zwiedzania tylko z przewodnikiem w wyznaczonych poniżej godzinach*
poniedziałek-środa, sobota: godz. 11:00 oraz godz. 16:00                 
czwartek-piątek: godz. 16:30 i godz. 18:00            
niedziela: oddział nieczynny

W pobliżu

Józefitów 16, Kraków

Radio Kraków

Słowackiego 22, Kraków
Odległość: 384 m

Koncertowe studio nagrań im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków

aleja Juliusza Słowackiego 22, Kraków
Odległość: 395 m

Klub Zet Pe Te

Dolnych Młynów 10, Kraków
Odległość: 606 m

Scena54

Dolnych Młynów 10, Kraków
Odległość: 621 m

Centrum Dydaktyki AGH

Reymonta 7, Kraków
Odległość: 639 m

Klub Sportowy

Reymonta 11, Kraków
Odległość: 680 m

Restauracja Zielona Kuchnia

Grabowskiego 8/9, Kraków
Odległość: 439 m

Restauracja Eden

Bydgoska 19 A, Kraków
Odległość: 855 m

Trattoria Mamma Mia

Karmelicka 14, Kraków
Odległość: 856 m

Restauracja i Pub Morskie Oko

pl. Szczepański 8, Kraków
Odległość: 1.13 km

Restauracja Poezja Smaku

Jagiellońska 5, Kraków
Odległość: 1.14 km

Pub Kuranty

Piłsudskiego 24, Kraków
Odległość: 1.17 km

Radio Kraków

Słowackiego 22, Kraków
Odległość: 384 m

Koncertowe studio nagrań im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków

aleja Juliusza Słowackiego 22, Kraków
Odległość: 395 m

Klub Zet Pe Te

Dolnych Młynów 10, Kraków
Odległość: 606 m

Scena54

Dolnych Młynów 10, Kraków
Odległość: 621 m

Centrum Dydaktyki AGH

Reymonta 7, Kraków
Odległość: 639 m

Klub Sportowy

Reymonta 11, Kraków
Odległość: 680 m

Noclegi w okolicy

Nocleg Spoko Kwatery pracownicze

Nocleg Spoko Kwatery pracownicze

Henryka Sienkiewicza 3b, Kraków
Hostel Wiktoria

Hostel Wiktoria

Ambrożego Grabowskiego 8, Kraków
Red Carpet Hostel

Red Carpet Hostel

Aleja Juliusza Słowackiego 29, Kraków

Inne muzea w okolicy

Muzea

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!